10 princeshat e ditëve moderne që bëjnë një jetë të zakonshme përveç detyrave të tyre mbretërore

Princeshat e sotme nuk kanë të bëjnë vetëm me përfaqësimin e monarkisë në ngjarje të nivelit të lartë. Shumë prej tyre kanë provuar se, ashtu si çdo njeri tjetër në këtë, ato kanë aspirata, ëndrra dhe përgjegjësi në punë.

Disa prej tyre nuk e kanë problem të lënë shtypin dhe paparacët, të dinë për jetën private, ndërsa të tjera e kanë mbajtur të fshehtë.

“Bright Side” bëri një përmbledhje të disa prej princeshave që vlerësohen vërtet nga populli i tyre. Dhe kjo jo vetëm falë karakterit të tyre të këndshëm dhe autentik por edhe për shkak të punës që bëjnë në jetën e tyre të përditshme që i sjell këta mbretër më afër njerëzve.

Martha Louise e Norvegjisë

Edhe pse princesha është vajza e madhe e mbretit Harald V dhe Mbretëreshës Sonja të Norvegjisë, ajo është e katërta në radhë për trashëgiminë e fronit pas vëllait të saj më të vogël. Përfundoi studimet për fizioterapi në Hollandë, por asnjëherë nuk e ushtroi këtë profesion. Pasioni i saj i vërtetë është letërsia dhe ajo madje ka filluar një biznes në tregimin televiziv, përveç se është autore e librave për fëmijë. Edhe pse u martua me një shkrimtar danez me të cilin ka 3 vajza, ajo kurrë nuk hoqi dorë nga titulli i saj si princeshë.

Keisha Omiliana e Nigerisë

Gruaja e bukur e princit nigerian Kunle Omilana lindi në Kaliforni dhe hyri në botën e modës si modele për veshjet ndërkombëtare dhe markat e bukurisë. Ajo gjithashtu ka një diplomë në dizajnin e modës. Ajo konsiderohet si një “princeshë që punon” dhe ndër synimet e saj si anëtare e monarkisë, thekson fuqizimin e grave dhe të rinjve. Në vitin 2017 ajo krijoi “A Crown of Curls”, një projekt me fokus se si të kujdesemi dhe të mbajmë flokët kaçurrelë.

Anne

Anne Elizabeth Alice Louise është vajza e vetme femër e Mbretëreshës aktuale Elizabeth II dhe është në vendin e katërmbëdhjetë në linjën e trashëgimisë në fron. Princesha gjithmonë tregon interes për hipur mbi kalë, madje konkurroi duke përfaqësuar Mbretërinë e Bashkuar me ekipin e saj në Lojërat Olimpike të Montrealit në vitet 1970. Ajo i është përkushtuar bamirësisë dhe për shumë vite ka qenë presidente e një OJQ-je të njohur.

Esther kamatari nga Burundu

Megjithëse Kamatari ruan titullin Princesha e Burundi, një vend i vendosur në Afrikën Lindore, monarkia u shfuqizua në vitet 1960. Por Kamatari bëri rrugën për në Paris. Që nga ajo kohë, ajo i është përkushtuar modelimit dhe është gjithashtu shkrimtare.

Katherine, Dukesha e Kembrixh-it

Më parë e njohur thjesht Kate Middleton, Catherine Elizabeth Middleton u diplomua për histori arti dhe u bë pjesë e monarkisë britanike pasi u martua me Princin William, Duka i Kembrixhit. Ajo ka një nga buzëqeshjet më simpatike në Shtëpinë e Windsor, dhe jo vetëm që është e bukur nga jashtë, por një nga detyrat e saj si dukeshë ka qenë që të ndihmojë ata që vuajnë nga probleme të shëndetit mendor, ndër shumë të tjerë. Kjo është arsyeja pse në vitin 2016, së bashku me Princin Harry, vëllain e vogël të burrit të saj dhe burrin e Meghan Markle, ajo filloi fushatën Heads Together.

Elisabeth, Dukesha e Brabant

Elisabeth Thérèse Marie Hélène, Dukesha e Brabant dhe Princesha e Belgjikës, është e para në rreshtin e trashëgimisë në fron, pas heqjes së ligjit që nuk lejonte gratë të merrnin kurorën. Kjo vajzë e bukur është 19 vjeç dhe do të marrë trajnim të detyrueshëm ushtarak për të qenë në gjendje të jetë mbretëreshë në të ardhmen.

Katherina, Princesha e kurorës në Jugosllavi

Mund të thuash që Katherine Batis është një princeshë e gjithanshme: ka lindur në Greqi, por gjithashtu ka kaluar një pjesë të fëmijërisë së saj në Zvicër. Ajo studioi biznes në Shtetet e Bashkuara dhe ka jetuar në rajone të ndryshme, përfshirë Afrikën dhe Australinë. Flet rrjedhshëm 4 gjuhë dhe është e magjepsur nga letërsia dhe muzika.

Miriam, Princesha Dowager e Turnovos, Dukesha në Saksoninë

Doña Miriam Ungría y López, një pasardhës i një familje fisnike Spanjolle, u martua me Kardam, djalin e Car Simeon II dhe Princin e Turnovos, i cili mbajti titullin e tij mbretëror Bullgar, edhe pse monarkia ishte shfuqizuar tashmë kur ai lindi. Pasioni dhe zeja e princeshës ka qenë gjithmonë dizenjimi i bizhuterive, megjithëse ajo studioi histori dhe gjeografi në Madrid. Ajo aktualisht jeton në Londër dhe ia kushton kohën e saj linjës së saj luksoze të bizhuterive.

Catharina-Amalia, Princesha e Orange

Catharina-Amalia e “Orange”, është e para në linjën e trashëgimisë në fronin e Hollandës dhe është vetëm 17 vjeç. Princesha flet 3 gjuhë rrjedhshëm, përfshirë spanjishten, pasi nëna e saj, Maksima e Hollandës, lindi në Argjentinë. Ajo mori arsimin e saj të plotë fillor dhe të mesëm në shkollat publike, si babai i saj, mbreti Willem-Alexander.

Princesha Sofia, Dukesha e Varmland

Sofia Kristina Hellqvist ishte ndoshta një nga princeshat më të shumanshme në botën e punës para se të martohej me Charles Philip, Duka i Värmland. Ajo ishte një kameriere dhe modele dhe më vonë hapi një qendër yoga në New York. Princesha është e njohur gjithashtu për të jetesën në Afrikë duke ndihmuar njerëzit në nevojë atje., edhe pse vendimi i fundit i saj për të punuar si vullnetare në një spital ka ngjallur shumë polemika./TCH

Related posts