Gjykata Speciale ngrit aktakuzë ndaj Nasim Haradinaj dhe Hysni Gucati

Është ngritur aktakuzë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ndaj kryetarit të Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetarit të kësaj organizate Nasim Haradinaj. Kështu ka bërë të ditur avokati i të lartëpërmendurve Tom Gashi i cili përmes një njoftimi në rrjetin e tij social facebook ka njoftuar se lënda është tek gjyqtari i procedurës paraprake i cili do vendos ta hudhë posht apo ta vërtetoj aktakuzën. “Prokuroria Speciale në Hagë ka akuzuar të njejtit sipas tyre për pengim të drejtësisë e që ka të bëj…

Read More

Deputetja e VV-së, Saranda Bogujevci pas incidentit në parlament: “Ma drejtoi gishtin dhe ma përmendi familjen”.

Gjatë seancës së sotme në Kuvendin e Kosovës janë përplasur verbalisht dhe fizikisht, deputeti i LDK-së Arben Gashi dhe disa deputet të Lëvizjes Vetëvendosje gjatë debatit sa ishte duke u diskutuar çështja e të pagjeturve. Gjatë kësaj fjalosje, në foltore ishte duke folur deputetja e LVV-së, Saranda Bogujevci e cila pati përplasje verbale me deputetin Gashi. Deputetja Bogujevci në një prononcim për media sqaroi ngjarjen e ndodhur sot ku tha se asaj ju permend familja pa ndonjë arsye nga deputeti Gashi. “Ma drejtoi gishtin, ma përmendi familjen dhe unë nuk…

Read More

Nis gara ndërkombëtare për parkun fotovolkaik të Spitallës

Ka nisur procesi i garës ndërkomëbtare për parkun e ri fotovolkaik të Spitallës. Sipas kryeministrit Rama ky projekt do të rrisë kapacitetet e energjisë diellore. Sipas Ramës ky është vetëm hapi i parë në zonën e Durrësit. Procesi i rindërtimit, por edhe porti i ri i mallrave, sipas tij do të ndryshojë qytetin bregdetar. “Me këtë park bëjmë vetëm hapin e parë që do të shoqërohet me një sërë hapash të tjerë duke filluar nga lagja e re e rindërtimit, që do të jenë po aq mbresëlënëse sa shkollat e…

Read More

Në varrezën masive afër Rashkës gjenden mbetjet mortore të 15-17 personave, zyrtari serb: Janë shqiptarë!

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur në Serbi, Veljko Odalloviq, ka thënë të mërkurën në mbrëmje se në bazë të të dhënave, në varrezën masive në Kizhevak afër Rashkës gjenden mbetjet mortore të potencialisht, pesëmbëdhjetë deri në shtatëmbëdhjetë trupave. “Derisa nuk përfundon kërkimi i plotë në këtë lokacion, derisa të mos merren mostrat e ADN-së nga eshtrat, derisa të mos vie deri te përputhja e tyre me mostrat e gjakut të familjeve, nuk mund të themi me siguri se kujt i përkasin ose ndonjë informacion tjetër që mund…

Read More

Maqedonia e veriut: Pendarovski propozon gjendje të jashtëzakonshme

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurisë është marrë vendim që t’i propozohet Qeverisë që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme në gjithë territorin e shtetit. “Sot mbajtëm seancën e 10 të Këshillit të Sigurisë, debatuam për gjendjen me Kovid-19. Situata është serioze, gjendja është shumë më e keqe se sa gjatë valës së pranverës. Në këtë drejtim pas një debati ku morën pjesë të gjithë,  Këshilli i Sigurisë vendosi që   t’i propozoj Qeveris që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme, në afat prej 30 ditëve në territorin e gjithë shtetit.

Read More

Pacienti i intubuar luan me violinë për të falënderuar stafin e spitalit

Një mësues orkestre në pension, iu kthye pasionit të tij për muzikën për të shpërndarë gëzim në ambientet e një spitali në Utah, ku ai po luftonte Covid-19, shkruan CNNa2. Ndërsa ishte i intubuar dhe i paaftë për të folur, Grover Wilhelmsen donte të tregonte mirënjohjen e tij për punonjësit e kujdesit shëndetësor në spitalin McKay-Dee në Ogden. Pacienti 70-vjeçar përdori stilolaps dhe letër për të komunikuar me një infermiere dhe kishte një kërkesë. “Aty nga mesi i turnit tim ai shkruajti: Ju e dini, unë me të vërtetë dua…

Read More

vdekjet nga Covid, një e katërta e totalit botëror vetëm në shba

Shtetet e Bashkuara regjistruan më shumë se 250,000 vdekje nga Covid-19, një e katërta e totalit të jetëve të humbura nga sëmundja në mbarë globin. Sipas Universitetit Johns Hopkins, vendi tani numëron 250,029 vdekje dhe gati 11.5 milion raste. Shtetet e Bashkuara kanë kështu zyrtarisht nivelin më të lartë të vdekjeve dhe infektimeve se çdo vend tjetër i botës. Sëmundja ka marrë hov në mbarë SHBA-në me raste të reja që shtohen përditë, duke mbërritur nivele shumë të larta ditore javën e fundit. Kryeinfeksionisti Anthony Fauci pretendon se “është ecur…

Read More

ekzekutohen 1 milion euro për pagat e punëtorëve në trepçë

Ministri i ekonomisë dhe ambientit, Blerim Kuqi, përmes një njoftimi në facebook, ka deklaruar se jan ekzekutuar 1 milion euro per pagat e punëtorëve të ndërmarrjes Trepça, Ai gjithashtu ka njoftuar se edhe 100 mijë euro të tjera do të transferohen më vonë. “Minsitria e Ekonomisë dhe Ambientit në mëngjesin e sotëm ka ekzekutuar ndihmën financiare për Trepçën, në vlerë prej 1 milion eurosh. Kjo ndihmë u ekzekutua sot për shkak të teknikaliteteve të bartjes së mjeteve në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit. Duhet të sqarohet që pjesa prej 100,000…

Read More

Gjermania miraton rregullat e reja pËr koronavirus si pasojË e RRITJEs sË RASTEVE ME COVID NË EVROPË,

Situata e shkaktuar nga Covid-19, nuk njeh të përmirësuar edhe pse në shumicën e vendeve janë rikthyer kufizime të shumta. Organizata Botërore e Shëndetësisë, deklaroi se situata në Europë është tejet e rëndë. Organizata Botërore e Shëndetësisë, deklaroi se situata e Covid-19 në Europë është tejet e rëndë, pasi gjysma e rasteve të rejat të infektimeve javën e kaluar janë shënuara në kontinentin e vjetër. Por në raport me rekordin e një jave më parë, ajo shënoi një rënie prej 10%. Por në anën tjetër është shënuar një rritje e…

Read More