Kosova Lajme

Gjykata Speciale ngrit aktakuzë ndaj Nasim Haradinaj dhe Hysni Gucati

Është ngritur aktakuzë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ndaj kryetarit të Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetarit të kësaj organizate Nasim Haradinaj.

Kështu ka bërë të ditur avokati i të lartëpërmendurve Tom Gashi i cili përmes një njoftimi në rrjetin e tij social facebook ka njoftuar se lënda është tek gjyqtari i procedurës paraprake i cili do vendos ta hudhë posht apo ta vërtetoj aktakuzën.

“Prokuroria Speciale në Hagë ka akuzuar të njejtit sipas tyre për pengim të drejtësisë e që ka të bëj me publikimin e dosjeve të cilat persona të panjohur i kanë sjellë në zyrat qendrore të OVL të UÇK-së”, ka cituar avokati Gashi.

Ndërkohë, në anën tjetër, Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës të OVL të UÇK-së ka thënë se ata nuk e njofin këtë gjykatë.

“Nuk e kemi njohur, nuk e njohim dhe nuk do ta njohim Gjykatën Speciale, pavarësisht miratimit nga Kuvendi i Kosovës”, bën të ditur Klinaku në rrjetin social facebook.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: