Ndërtohet para 15 vitesh dhe nuk funksionalizohet asnjëherë objekti në Orllan të Podujevës

Objekti që u ndërtua para 15 viteve, nuk u shfrytëzua asnjëherë për qëllimin e destinuar. Kështu ndodhi me një ndërtesë gjigante në Orllan të Komunës së Podujevës e cila ishte destinuar si pushimore për nxënësit dhe fëmijët bonjak nga lufta e fundit në Kosovë. Në një video të postuar në llogarinë e tij në facebook, kandidati i VV-së për kryetar në zgjedhjet e Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se ndërtimi i këtij objekti në kohën kur është ndërtuar ka qenë i nevojshëm por pas 15 vitesh fatkeqësisht ky…

Read More

Jo e zakonshme, 2 muaj errësirë për qytetin Barrow të Alaskas

Barrow, qytet në Alaska i ka thënë lamtumirë dritës së diellit, për dy muajt e ardhshëm. Qyteti i vogël gjendet në veri të Rrethit Arktik dhe ka hyrë në fazën e tij vjetore të errësirës, e njohur si nata polare. Ky fenomen ndodh çdo dimër për shkak të animit të boshtit të Tokës, që ndalon rrezet e diellit të duken mbi horizont./TvKlan

Read More

Pesë gabime që duhet t’i shmangni derisa përdorni vezën për dobësim!

Kur flasim për ushqime të pasura me humbje peshe, vezët janë ndër ushqimet e para që shumica prej nesh u besojnë. Shumë e lehtë për t’u gatuar, dhe e mbushur me lëndë ushqyese, të gjithë këta faktorë i bëjnë vezët një pjesë të rëndësishme të çdo diete për humbje peshe.Përveç kësaj, ato ndihmojnë për të rritur metabolizmin, i cili luan një rol vendimtar në lehtësimin e humbjes së peshës. Disa studime kanë treguar se ngrënia e vezëve për mëngjes mund të ndihmojë njerëzit të heqin më shumë kilogram në krahasim…

Read More

Javën e ardhëshme hapet konkursi ndërkombëtar për Sallën Koncertale në Prishtinë

Lajm i mirë për qytetarët e Prishtinës është se javën e ardhëshme do hapet konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të Sallës Koncertale dhe do zgjasë 75 ditë. Në një konferencë për media, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shpalosur detaje të këtij projekti ku tha se synohet adaptimi i objektit ekzistues ish-Gërmia dhe shëndrrimi i saj në Sallë Koncertale. Ai tha se do të ruhen elementet e trashëgimisë të cilat i ka ky objekt. Sipas projektit, kjo sallë do të ketë hapësirë të mjaftueshme kulturore me gjithsejtë 800 ulëse për…

Read More

Kryeministri Hoti paralajmëron takimin në mes të delegacionit kosovar dhe ati të Francës për liberalizimin e vizave

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka paralajmëruar se me datën 26 dhe 27 nëntor do të takohen virtualisht delegacionet teknike Kosovë – Francë për liberalizimin e vizave. Postimi i tij në rrjetin social facebook: Më 26 dhe 27 nëntor 2020 do të mbahet takimi virtual i delegacioneve teknike nga Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Kosovës dhe ajo e Republikës Franceze, lidhur me bashkëpunim bilateral në fushën e sigurisë dhe me fokus në çështje që lidhen me liberalizimin e vizave. Aranzhimi i këtij takimi është rezultat…

Read More

Vazhdon trendi negativ i vdekjeve me covid në Kosovë

1.930 TESTIME, 748 TË SHËRUAR DHE 855 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.930 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 855 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (73, 72, 64 vjeç), Prizren 2 raste (88, 82 vjeç), Drenas 1 rast (70 vjeç), Ferizaj 1 rast (70…

Read More

Biden rikonfirmon fitoren në Xhorxhia

Rikonfirmohet fitorja e kandidatit demokrat Joe Biden në shtetin e Xhorxhias me 16 votat e saj elektorale. Konsiderohet fitore e jashtëzakonshme për demokratët zgjerimi i hartës së tyre elektorale në juglindje të vendit. Fitorja e këtyre 16 votave elektorale rrit epërsinë e demokratit Biden në Kolegjin Zgjedhor ndaj Presidentit aktual Donald Trump. Biden u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale më 7 nëntor pasi fitoi në Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsin, shtete të ciliat Presidenti Trump i kishte fituar në zgjedhjet e vitit 2016. Tani Biden numëron 306 vota elektorale kundrejt 232…

Read More

LËSHOHET NË QARKULLIM NGA POSTA E KOSOVËS EMISIONI I PULLAVE POSTARE TË TITULLUAR “DITA E FËMIJËVE”

Data 20 nëntor 1989 shënohet në shumë vende të botës e njohur si “Dita universale e të drejtave të fëmijëve” qysh nga miratimi i Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. Kjo ditë synon të përmirësoj mirëqenien e fëmijëve dhe i’u kushtohet atyre me aktivitete të larmishme dhe festime por edhe sensibilizimin e të gjithëve për t’i thënë jo dhunës dhe abuzimit ndaj fëmijëve. Filatelia e Postës së Kosovës me pamjet e këtyre pullave postare ia dedikon promovimit të të drejtave të fëmijëve, që ata t’i shohim përherë të lumtur me…

Read More