Bota Lajme

Biden rikonfirmon fitoren në Xhorxhia

Rikonfirmohet fitorja e kandidatit demokrat Joe Biden në shtetin e Xhorxhias me 16 votat e saj elektorale. Konsiderohet fitore e jashtëzakonshme për demokratët zgjerimi i hartës së tyre elektorale në juglindje të vendit.

Fitorja e këtyre 16 votave elektorale rrit epërsinë e demokratit Biden në Kolegjin Zgjedhor ndaj Presidentit aktual Donald Trump. Biden u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale më 7 nëntor pasi fitoi në Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsin, shtete të ciliat Presidenti Trump i kishte fituar në zgjedhjet e vitit 2016.

Tani Biden numëron 306 vota elektorale kundrejt 232 votave të Presidentit Trump.

Shtetin e Xhorxhias në vitin 2016 e kishte marrë republikani Donald Trump me 5 përqind më shumë vota se demokratja Hillary Clinton.

Vlen të theksohet se shteti i Xhorxhias nuk kishte votuar për një kandidat demokrat për president që nga viti 1992, kur Bill Clinton u bë president i vendit./VOA.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: