Javën e ardhëshme hapet konkursi ndërkombëtar për Sallën Koncertale në Prishtinë

Lajm i mirë për qytetarët e Prishtinës është se javën e ardhëshme do hapet konkursi ndërkombëtar për projektimin arkitektonik të Sallës Koncertale dhe do zgjasë 75 ditë.

Në një konferencë për media, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shpalosur detaje të këtij projekti ku tha se synohet adaptimi i objektit ekzistues ish-Gërmia dhe shëndrrimi i saj në Sallë Koncertale. Ai tha se do të ruhen elementet e trashëgimisë të cilat i ka ky objekt.

Sipas projektit, kjo sallë do të ketë hapësirë të mjaftueshme kulturore me gjithsejtë 800 ulëse për sallën e madhe dhe 200 ulëse për sallën e vogël.

Kryetari Ahmeti gjithashtu bëri të ditur se juria profesionale e cila do te bëjë përzgjedhjen e projekteve do të ketë anëtarë ndërkombëtarë dhe çmimi i parë do të shpërblehet me 50.000 euro.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s