Kryetari Ahmeti i kërkon Qeverisë së Kosovës të filloj përgatitjet logjistike për planin e distribuimit të vaksinimit

Kryetari i Prishtines, Shpend Ahmeti në llogarinë e tij facebook ka thënë se të gjitha shtetet janë duke punuar në përgatitjet logjistike për vakcinë. Andaj, porosia e dozave është vec njëra pjesë. Transporti në -60 gradë dhe logjistika e distribuimit të vakcinave janë sfida që kërkojnë planifikim. “Sipas të gjitha gjasave Gjermania fillon me 15 dhjetor e Britania e Madhe ndoshta edhe më herët. Sipas parashikimeve, në ShBA do të duhen rreth 6-8 muaj që vakcinën ta marrin mjaftueshëm njerëz”, ka shkruar Ahmeti. Kryetari Ahmeti i ka sugjeruar Qeverisë së…

Read More

10 të vdekur dhe 707 raste tjera me COVID-19

Më posht lexoni njoftimin e IKShPK-së: 1.831 TESTIME, 550 TË SHËRUAR DHE 707 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.831 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 707 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste ( vjeç), Dragash 1 rast ( vjeç), Istog 1 rast…

Read More

Përfaqësuesi i BE-së në Kosovë: Dhomat e Specializuara nuk do ti mbajnë në përgjegjësi grupet etnike por vetëm individët

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomáš Szunyog, ka thënë se Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar janë në funksion të gjyqësisë së pavarur me juridiksion mbi krimet kundër njerëzimit, krimet e luftës dhe krimet e tjera sipas ligjit të Kosovës të kryera gjatë luftës. Szunyog gjatë një prononcimi për mediumin serb “Kosovo Online”, ka thënë se është e rëndësishme të merret gjithënjë parasysh se Gjykata Speciale do të mbajë në përgjegjësi vetëm individët dhe jo grupet etnike, organizatat ose komunitetet. “Është e rëndësishme të kihet gjithnjë…

Read More

Shpallet gjendje e krizës në Maqedoninë e Veriut, ushtria në rrugë

Tash, Qeveria në Maqedoninë e Veriut do të administron edhe spitalet private atje. Kështu ka vendosur mbrëm qeveria e tyre duke shpallur gjendjen e krizës në të gjithë territorin e vendit. Vendimi erdhi si pasojë e gjendjes së rëndë të shkaktuar nga përhapja e koronavirusit, me shtimin e numrit të viktimave dhe rasteve të reja të të infektuarve me koronavirus. Kjo nënkupton nxjerrjen e forcave të ushtrisë në rrugë, përfshirjen e saj në aktivitetet e rendit, si dhe në ndihmë të institucioneve shëndetësore. Gjendja epidemiologjike në shtetin fqinj konsiderohet e…

Read More

Dy trupa të plotë 2 mijë vjeçarë, gjenden në Pompei

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet jashtëzakonisht të ruajtura mirë të dy burrave të djegur deri në vdekje nga shpërthimi vullkanik që shkatërroi qytetin antik romak të Pompeit në vitin 79 pas krishtit. Njëri prej burrave mendohet të ishte një njeri me status të lartë, i moshës 30 deri në 40 vjeç, i cili ende mbante gjurmët e një manteli leshi nën qafën e tij.I dyti, ndoshta me moshë 18 deri 23 vjeç, ishte i veshur me tunikë dhe kishte një numër rruazash të shtypura, duke treguar se ai kishte qenë një…

Read More