Biden letër kryetarit të shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepit për Ditën e Falenderimeve

Me rastin e Ditës së Falenderimeve, përmes një letre të gjatë, presidenti në ardhje i SHBA-së, z. Joe Biden, ka uruar kryetarin e Shoqatës “Miqtë e Amerikës”, z. Agim Rexhepi. Në adresën elektronike të z.Rexhepi gjithashtu kan arritur më shum se 50 letra të tilla urimi nga senatorë e kongresist amerikan. Kryetari Rexhepi këtë njoftim e ka bërë përmes një statusi ne facebook. Postimi i ti: Miq jam shum i nderuar të ju njoftoj që pak më parë kam marë në mënyrë elektronike një letër të gjatë nga Presidenti në…

Read More

Kosova humb ndeshjen parakualifikuese në basketboll ndaj Sllovakisë për Botërorin 2023

Ka përfunduar ndeshja në basketboll, Sllovaki – Kosovë, me rezultat 91-67, e cila është luajtur në Bratisllav të Sllovakisë. Kjo ndeshje për dardanët ishte tejet e rëndësishme pasi ishte parakualifikuese në kuadër të FIBA-së-Kupa e Botës 2023. Kosova gjindet në Grupin B, së bashku me Islandën, Sllovakinë dhe Luksemburgun. Ndeshja është ndjekur ekskluzivisht në Artmotion. Ndeshja e radhës Island-Kosovë luhet të shtunën, më 28 nëntor, në ora 16:00.

Read More

Kurti i qartë, presidenti të zgjidhet pasi të flet sovrani

Kryetari Lëvizjes VETËVENDOSJE!, z. Albin Kurti, ka takuar sot, Shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian/Përfaqësuesin e Posaçëm të BE-së, ambasadorin Tomas Szunyog, zëvendësin e tij, z. Riccardo Serri, dhe këshilltaren politike, znj. Blerta Bejtullahu. Gjatë takimit është diskutuar situata aktuale politike në Kosovë dhe me theks të veçantë çështja e zgjedhjes së presidentit. Kurti ka theksuar se është tejët e rëndësishme që presidenti i ri të zgjedhet pasi që të kenë folur qytetarët në një proces të ri demokratik zgjedhor. Kjo për arsye se qeveria e tanishme nuk ka legjitimitet…

Read More

15 të vdekur dhe 775 raste të tjera me COVID-19 në Kosovë

1.903 TESTIME, 553 TË SHËRUAR DHE 775 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 775 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 15 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 37.028 raste nga 137.872 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 963 raste të vdekjes.Gjatë 24 orëve të fundit,…

Read More

Jennifer Lopez “thyen rrjetin”, me foto të “nxehta”

Jennifer Lopez njihet për format e saj bombastike. Artistja me famë botërore, edhe pse në moshën 51-vjeçare, duket çdo ditë e më tërheqëse. Ajo ka ngacmuar gjithë fansat në rrjetet sociale me imazhet e saj të shkëputura nga xhirimi i videoklipit të këngës së saj më të re “In the morning”. Fotografitë provokuese janë publikuar në Instagram e saj, e zhveshur plotësisht, këngëtarja është mbuluar vetem më duar pjesët intime, duke treguar edhe unazën e saj masive të fejesës. Jennifer njihet për rutinën e saj të palestrës dhe imazhet e fundit…

Read More

Haradinaj uron amerikanët për “Ditën e Falenderimeve”

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka uruar dhe shprehur mirënjohje për popullin amerikanë për ditën që ata festojnë “Ditën e Falenderimeve”. “Ishte një vit sfidash, dhe në kohëra si këto, ne duhet të jemi mirënjohës dhe t’i falënderojmë ata që na kanë qëndruar pranë nesh, dhe të shprehim falënderim për ato të mira që kemi pasur këtë vit”, thuhet në postimin e Haradinajt në facebook.

Read More

“Thanksgiving day” dhe gjel deti amerikan

Të enjtën amerikanët kremtojnë “Ditën e Falenderimeve”, një festë kjo, unike amerikane. Së bashku me familjen e miqtë ata shtrojnë një darkë të veçantë, ku tradicionalisht serviret si pjatë kryesore gjeli i detit. Dita e Falenderimeve është edhe festa më familjare për amerikanët, kur brezat mblidhen për të shprehur falenderime për bekimet që u ka ofruar jeta. Dita e Falenderimeve është një traditë e krijuar që në vitet e para të kolonizimit të Amerikës nga të bardhët, kur familjet që i kishin mbijetuar dimrit të egër, u mblodhën me fqinjët…

Read More

Kurtit i bashkohet edhe magjistri i filozofisë, Arxhend Blakçori

Në rrjetin e tij facebook, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka prezantuar prurjen e re në lëvizje, Arxhend Blakçorin, me studime të përfunduara në Rochester Institute of Technology në Kosovë dhe magjistraturën në filozofi të kryer në Universitetin Ibn Haldun në Stamboll. Posht mund të lexoni statusin e plotë të z. Kurti: Arxhend Blakçori i ka përfunduar studimet në Rochester Institute of Technology në Kosovë, ndërsa magjistraturën në filozofi e ka kryer në Universitetin Ibn Haldun në Stamboll. Bashkë me deputetin tonë nga Besiana, Fitim Hazirin, i uruam mirëseardhje…

Read More

Pesë fakte magjepsëse për Zelandën e Re

E vendosur në jug-perëndim të Oqeanit Paqësor, Zelanda e Re është e njohur për peisazhet e saj mahnitëse. Zelanda e Re është e apasionuar pas mbrojtjes së tokës dhe kulturës së tyre. Këtu janë pesë fakte magjepsëse për të filluar. 1 Për shkak se ishujt e Zelandës së Re janë kaq të largët dhe të vështirë për t’u arritur, ato ishin zonat e fundit të mëdha të botës që janë të afta të mbështesin njerëzit për t’u vendosur. Njerëzit nga një zonë në Paqësor të njohur si Polinezi ishin të…

Read More