Pesë fakte magjepsëse për Zelandën e Re

E vendosur në jug-perëndim të Oqeanit Paqësor, Zelanda e Re është e njohur për peisazhet e saj mahnitëse. Zelanda e Re është e apasionuar pas mbrojtjes së tokës dhe kulturës së tyre. Këtu janë pesë fakte magjepsëse për të filluar.

1 Për shkak se ishujt e Zelandës së Re janë kaq të largët dhe të vështirë për t’u arritur, ato ishin zonat e fundit të mëdha të botës që janë të afta të mbështesin njerëzit për t’u vendosur. Njerëzit nga një zonë në Paqësor të njohur si Polinezi ishin të parët që u vendosën në Zelandën e Re. Ata arritën me anije midis 1280 dhe 1350 të e.s., duke lundruar nga rrymat oqeanike, yjet dhe era. Ata zhvilluan identitetin dhe kulturën e tyre të veçantë. Ata u bënë të njohur si Maori.
2 Veprim! Trilogjia Lord of the Rings u filmua tërësisht në Zelandën e Re. Vendi ka një industri të tërë të ndërtuar rreth tifozëve të filmave që duan të shohin personalisht Hobbiton, Rivendell, Mount Doom dhe vende të tjera të Tokës së Mesme.
3 Te Puke e quan veten Kryeqyteti i Kiwifruit të Botës. Ky frut i paqartë është eksporti më i madh hortikulturor i Zelandës së Re. Fruti u mboll për herë të parë në Zelandën e Re në fillim të viteve 1900. Tani ka gati 3,000 pemishte kivi në të gjithë vendin.
4 Zelanda e Re është vetëm një nga tre vendet me një numër të konsiderueshëm të ujerave. (Dy të tjerët janë Islanda dhe Shtetet e Bashkuara.) Ishulli Verior i Zelandës së Re është pjesë e Unazës së Zjarrit, një rreth vullkanesh dhe zonash të prirura për tërmet që rrethon Oqeanin Paqësor.
5 Tane Mahuta është emri i pemës më të madhe kauri në vend. Emri i tij është perëndia Maori i pyjeve dhe zogjve. Pemët Kauri kanë ekzistuar që nga periudha Jurasike dhe janë të rëndësishme për shumë bimë dhe kafshë që jetojnë në ishujt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

I accept that my given data and my IP address is sent to a server in the USA only for the purpose of spam prevention through the Akismet program.More information on Akismet and GDPR.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: