Lladrovci prezanton prurjen e re në parti, dega i del kundër

Përmes një njoftimi në facebook, kryetari i Partisë Demokratike në Drenas, Ramiz Lladrovci ka prezantuar prurje të reja në parti. Ai ka shkruar se në Nëndegën e PDK-së në Arllat, janë shtuar edhe 70 anëtarë të partisë. Lladrovci e shef vlerë të shtuar aderimin e anëtarëve të rinj që më parë kishin qenë në Nisma për Kosovën dhe asamblesitin komunal të kësaj partie Burim Bujupin. “Ne nuk do të ndalemi, do të punojmë edhe më shumë, edhe më mirë, sepse zotimi ynë para më meritorëve tanë është përkushtimi për mirëqenien…

Read More

Presidentja Vjosa Osmani ndan “Urdhrin e Lirisë”, Rifat Jasharit

Ushtruesja e detyrës së Presidesncës Vjosa Osmani, në ditën e 28 nëntorit, ka vendosur t’i ndajë “Urdhërinë e Lirusë”, bacës Rifat Jashari. Më posht lexoni statusin e saj në facebook: Liria e një populli merr kuptimin kur secili në mënyrën e vetë kontribuon në arritjen e të drejtave elementare.Rifat Jashari është vetëm njëri nga anëtarët e familjes Jashari, i cili ishte krah rezistencës së kësaj familje që vuri themelet e lirisë së Kosovës. Ai ishte aty më 30 dhjetor të vitit 1991, kur bashkë me Ademin e Hamzën, rezistuan ndaj…

Read More

Tyson i kthehet boksit

Mike Tyson do të kthehet sërish në ring në moshën 54-vjeçare. Në një shfaqe boksi ai do të sfidohet nga Roy Jones Junior, vetëm 3 vjet më i ri si Tyson. Dueli mes tyre do të zhvillohet në orët e para të ditës së dielë me orën shqiptar në Staples Center të Los Anxhelos. Tyson nuk bokson prej vitit 2006, ndërsa Roy Jones Junior prej 2008, por të dy u dukën në formë në peshimin para duelit.

Read More

21 vite pas, kullat e Jasharajve lihen nën mëshirën e fatit. A do i gjykoj historia pushtetarët e pasluftës?

21 vite pas, kullat e Jasharajve nuk janë prekur me dorë. Ato rrezikohen të shemben, dhe po u shemben ato, do shembej e gjithë Kosova. Kullat e Jasharajve pos që u vizituan nga pushtetarët plotë 21 vite për të shprehur ndjenjën e krenarisë që e ndjenin sa herë që vinin festat kombëtar, shteti i Kosovës nuk arriti kurrë ti konservoj ato. Ndërkaq ato ishin dëshmia e gjallë për breza e breza, e një lufte të egër e të pabarabartë, në mes asaj që thuhet aparati shtetëror serb dhe një familje…

Read More

28 Nëntorë 1998, Divjakë-Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së

Sot 22 vite me parë, në Stabin e Përgjithshëm të UÇK-së në fshatin Divjakë, në një ceremoni ushtarake, ishte shënuar 28 Nëntori dita e Pamvarsisë së Shqipërisë. Ky ishte 28 nëntori i parë i shënuar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës në gjendje lufte.Gjat ditës, nën patronatin e Shtabit të Përgjithshëm, në Divjakë, ishin organizuar një sër aktivitetesh si parakalimet ushtarake dhe një shfaqje e vogël me muzikë patriotike. Kjo ngjarje ishte me rëndësi të madhe për popullatën e shumët qe po strehoheshin në Divjakë dhe fshatrat për rreth, në aspektin…

Read More

Shqipëria feston sot 108 vjetorinë e Pavarësisë

108 vite më parë, Shqipëria u shpall e pavarur në Vlorë nga Ismail Qemali. Deklarata e pavarësisë u bë më 28 nëntor 1912, ku morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare. Pas Deklaratës së Pavarësisë në Vlorë u formua dhe qeveria e parë e Shqipërisë së Pavarur e drejtuar nga Qemali ndërsa njohja ndërkombëtare e pavarësisë si dhe përcaktimi i kufijve u bë pas një viti në Konferencën e Ambasadorëve të Gjashtë Fuqive të Mëdha (Londër 1913) Shqipëria mbeti e pakënaqur nga vendimi e përcaktonte sovrane nga Perandoria…

Read More