Filmat që mbeten gjithmonë në kujtesën tonë

Festat tashmë janë shumë afër dhe ju duhet ta shijoni atmosferën e tyre magjike. Pavarësisht pushimeve, dekorimeve që bëni, apo edhe ushqimeve që përgatitni – filmat këtu kanë një rëndësi po aq të madhe.Më poshtë janë 18 filma që ju duhet t’i shihni gjithsesi në këtë fundvit: Love ActuallyHome AloneThe HolidayBridget Jones’s DiarySerendipityA christmas CarolThe family manNoelNew Year’s EveCharlie and the ChocolateFactoryLost christmasHarry potter and the philosopher’sStone200 CigarettesJingle all the wayMerry christmasWhile you were sleepingKate e LeopoldSleepless in Seatle

Read More

Kurti: Në Podujevë ka fituar populli

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, pas shpalljes së rezultateve preliminare të zgjedhjeve në Podujevë të cilat e nxorën VV-në fituese, ka thënë se qytetarët e legjitimuan Lëvizjen që tashmë ka kohë për të cilën janë përcaktuar. Ai ka thënë se nuk ka fituar Vetëvendosja por populli.“Ne nuk po e marrim komunën, ne po ua kthejmë juve komunën. Ne do të jemi pro jush sepse jemi si ju dhe do të mbetemi si ju”, ka thënë ai.

Read More

Siaps të dhënave të para, prinë Bulliqi i VV-së

Ka filluar procesi i numrit të votave në Podujevë, të dhënat e para tregojnë se Shpëtim Bulliqi i VV-së është në epërsi ndaj kandidatit të LDK-së, Nexhmi Rudari. Nëse vazhdon ky trend i deritanishë, LDK pritet t’a humbë Podujevën për herë të parë pas 20 vitesh. Këto jan vetëm të dhëna të para të marra nga tereni dhe se ende ështe herët të dihet rezultati.

Read More

Një vendim qeverie, dy realitete të ndryshme.

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti në një postim në facebook, të premten pati deklaruar se ka marrë vendim se ditën e hënë do të punohet dhe nuk do të pushohet për shkak të festës së 28 nëntorit. Por në Gazetën Zyrtare nuk figuron të ketë një vendim të tillë. “Vendimi”, i marrë i kryeministrit Hoti mbase erdhi për arsye të solidarizimit me ata të cilët, siç tha ai janë në linjën e parë të frontit me pandeminë Covid-19. “Ky vendim vjen si solidarizim me të gjithë ata të cilët janë…

Read More

Mesi nderon figurën e Maradonës me një gol të bukur që i dedikoi atij

Leo Messi ka shënuar golin e katër në takimin ndërmjet Barcelonës dhe Osasunës, takim ky që po zhvillohet në kuadër të xhiros së 11’të në La Liga. Messi shënoi një gol spektakolar në minutën e 73’të të takimit, ku duke festuar hoqi fanellën e tij dhe e ekspozoi atë të të ndjerit legjendës, Maradona, shkruan IndeskOnline Rezultati i takimit përfundoi në 4:0.

Read More

Deri në orën 15, në Podujevë votuan 29.76% e votuesve dhe në veri të Mitrovicës 30.3%

Deri në orën 15:00 në Komunën e Podujevës kanë votuar 29.76 për qind e votuesve në zgjedhjet lokale për kryetar komune, ndërsa në atë të Mitrovicës së veriut, 30.3 për qind. Kështu ka njoftuar në konferencë për media, kryesuesja e KQZ-së, Valdete Daka ku tha se procesi zgjedhor në të dyja komunat po zhvillohet qetë dhe se nuk kanë pranuar asnjë informacion për ndonjë parregullsi. “Duke u mbështetur në të dhënat e Komisionit Komunal të Zgjedhjeve në komunën e Podujevës, deri në orën 15:00 kanë votuar 29.76% e votuesve apo…

Read More

Kjo flet shumë. As vdekja e gruas nuk e ndal të votoj dhe të kontribuojë për ndryshimin në Podujevë

Një votim i rrallë ka ndodhur sot në zgjedhjet që po zhvillohen në Podujevë. Një qytetarë gjeti kohë për të votuar sot atje edhe pse gruaja i vdiq në QKUK. Ai shprehet se do votoj për ndryshimin duke aluduar në një ndërrim të pushtetit atje shumë vjeçarë, siç ishte udhëheqja nga Lidhja Demokratike e Kosovës. “Gruaja ime vdiq sot, unë kam ardhur të votoj sot të bëjmë ndryshimin”, ka thëni qytetari.

Read More