Janë ndarë 20 milion euro për të akuzuarit në Speciale

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se kanë ndarë shtatë milionë për mbrojtje të të akuzuarve potencialë në Gjykatën Speciale dhe 13 milionë rezervë. Selimi, i prononcuar në një emision televiziv, tha se ai ka nënshkruar tri udhëzime administrative për ndihmë për akuzuarit potencialë në Speciale. “Nga këto 20 milionë do të ndahen fonde për mbrojtjen e tyre, do të ndahen fonde për përkrahjen e familjeve të tyre që parashihet me një udhëzim tjetër ku parashihen udhëtimet e tyre, vizitat etj. Dhe i fundit për ata që shpallen të…

Read More

Deputeti i VV-së, Aliu: Në Podujevë me 52 përqind, e njëjta do të ndodh edhe në krejt Kosovën

Liburn Aliu, Ushtrues i Detyrës së Shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, është shprehur se një fitore të tillë si në Podujevë, të dielën do të ndodhë përsëri në të ardhmen. Ai është shprehur emision televiziv Rubikon se një fitore si e Shpejtim Bulliqit në zgjedhjet për Kryetare të Komunës së Podujevës do të ketë edhe nëpër komunat tjera. “50 përqindëshi është kusht që e garanton suksesin. Kjo çfarë ndodhi në Podujevë është sinjal i qartë se ja si ndodhë, ne fitojmë. Ku? Në Podujevë! Me 52 përqind. E…

Read More

Merret vendim: gjysmëvjetori shkollor mbaron më 18 dhjetor deri më 18 janar

Në një konferencë për media, kryeministri Hoti, ka folur rreth menaxhimit të pandemisë Covid-19 dhe ka bërë të ditur se gjysmëvjetori shkollor, do të mbaroj më 18 dhjetor dhe do të filloj me 18 janar 2021. “Në funksion të menaxhimit të pandemisë, jemi dakorduar që ky gjysmëvjetor të përfundojë, më 18 dhjetor, I lus shkollat, komunat që të përmbyllin planin mësimor, më 18 dhjetor dhe të fillojë, më 18 janar”, tha ai.

Read More

Ahmeti ndanë 170 mijë euro për kulturën

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka marrë sot vendim për ndarjen e 170 mijë euro për projekte kulturore. Në vazhdim postimi i z.Ahmeti në facebook: Sot është marr vendimi për ndarjen e 170 mijë eurove për projekte të kulturës. Në këtë kohë pandemie edhe projektet e kulturës, apo më mirë me thënë artistët kanë pësuar nga mungesa e mundësive, shfaqjeve, ekspozitave e koncerteve. Prandaj ndihma për projekte është e domosdoshme Gjatë ditëve të ardhshme do të hapet edhe një thirrje për artistë të fushave të ndryshme të Komunës së Prishtinës…

Read More

Barack Obama i thotë “po, mundesh” ambicies së Drake për të luajtur ish-presidentin në një biopik

Në një intervistë me Speedy Morman, Obama i dha reperit “vulën e miratimit” të tij zyrtar në rast se krijohej mundësia për të luajtur në një film Biopik për ish presidentin Obama.“Unë do ta them këtë, Drake duket se është në gjendje të bëjë gjithçka që dëshiron,” i tha Obama Morman. “Dua të them, ai është një vëlla i talentuar. Pra, nëse vjen koha dhe ai është gati… ”Obama shtoi se jo vetëm që ai i jep bekimin Drake për ta portretizuar atë – por edhe bijat e tij.“Drake ka,…

Read More

Mësoni për lëngun që zvogëlon rrezikun nga kanceri

Fuqia kuruese e karrotave Sipas një studimi të fundit, një substancë natyrore në karotat e papërpunuara të quajtur falcarinol mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e një personi nga kanceri. Studimet kanë treguar se falcarinol ngadalëson rritjen e qelizave kancerogjene, duke e bërë më pak të ngjarë që kanceri të pushtojë trupin. Historia e mëposhtme vazhdon të demonstrojë, karotat veti të mahnitshme për luftimin e kancerit: Një media e huaj ka treguar se Ann Cameron u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë. Ajo u operua në qershor 2012, kur sëmundja…

Read More

10 të vdekur, 521 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.375 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 521 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (81,75 vjeç), Prishtinë 2 raste (83,58 vjeç), Viti 2 raste (77, 77 vjeç), Mitrovicë 1 rast (71 vjeç), Pejë 1 rast (79 vjeç), Junik 1 rast…

Read More

Mësoni si të përgatisni supën më të mirë me domate

Sekreti i kuzhinierit të famshëm britanik Jamie Oliver është djathi italian që suoa me domate del aq e shijshme. Përbërësit e nevojshëm: – 1 qepë e vogël;– 1 kg domate;– ½ filxhan vaj ulliri;– 4 domate të thata nga vaji;– 1 lugë sheqer të kafenjtë;– 50 g borzilok;– 1 lugë e gjysmë uthull vere;– 4 feta bukë;– 125 g djathë mozzarella Përgatitja: Në furrën e nxehur në 200 gradë Celsius piqni hudhrën dhe domaten, bashkë me një lug vaj, rreth 25 minuta. Kur perimet të ftohen pak, shtypni me pirun,…

Read More

BE shtyn bisedimet me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

BRUKSEL – Ambasadorët e BE nuk kanë rënë dakord për fillimin e bisedimeve të BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në dhjetor, njofton Euronews. Komiteti i Përfaqësuesve të Përhershëm (Coreper) ra dakord në konkluzionet e tyre se Shqipëria nuk është akoma e gatshme të mbajë konferencën e parë ndërqeveritare me BE, pasi ka ende punë për të bërë për kushtet e vendosura që nga Marsi 2020. Ambasadorët vlerësuan punën e Shqipërisë mbi reformat, por theksuan se vendi ynë duhet të tregojë më shumë përparim në përmbushjen e kushteve. Lidhur…

Read More