E para në listën vjetore të “Billboard” për 100 artistet më të mira

Billboard ka publikuar këto ditë listën vjetore për top 100 femrat më mira artiste dhe të dëgjuara gjatë vitit 2020.Për herë të parë në histori, kjo listë kryesohet nga një shqiptare dhe ajo është Dua Lipa. Dua ka arritur që të kryesojë listën e “Billboard Hot 100” për 100 artistet më të mira të këtij viti. Ajo ka lënë prapa në vendin e dytë artisten Megan Thee Stallion, gjersa në vendin e tretë renditet Billie Eilish.Në top 5 janë gjithashtu reperja Doja Cat dhe këngëtarja Maren Morris, që përkatësisht kanë…

Read More

Selmanaj thotë se ka orkestrim propagandues ndaj tij, harron se në emision shpenzoi minuta të tërë duke propaganduar ndaj Albin Kurtit

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovë, Driton Selmanaj, i ftuar sonte në Rubikon lidhur me debatin e të pagjeturve është shprehur më i matur rreth përgjigjeve që i dha gjatë emisionit. Si protagonist i një diskursi të hapur në televizion publik sa i përket temës së të pagjeturve gjatë luftës në Kosovë, Selmanaj kërkoj falje publike ndaj atyre që potencialisht mund të jenë ofenduar nga deklaratat e tija, dhën javë më parë. “Kushdo që në njëfar forme është ndjerë i fyer ose i lënduar nga deformimet, shtrebërimet që më janë bërë…

Read More

Nesër seancë e jashtëzakonshme, në rend dite votimi i ligjit për rimëkëmbje ekonomike

Pas një vonese të gjatë, dhe mos marrveshjeve mes subjekteve politike të magjorancës dhe opozitës, më në fund, pozita dhe opozita jan pajtuar që nesër të votohet ky ligj, të pakten me njërën nga partitë opozitare. Pasi që pozita më në fund është pajtuar që të futen katër amandamente të propozuara nga PDK, kjo e fundit ka thirrur seancë të jashtëzakonshme për të premten, 4 dhjetor 2020, me vetëm një pikë të rendit të ditës, votimin e ligjit për rimëkëmbje ekonomike. Ky ligj ishte hedhur disa her në votim, por…

Read More

Nuk ka kuorum, dështon rezoluta për personat me nevoja të veçanta

Ka dështuar votimi i rezolutës në Kuvendin e Kosovës për personat me nevoja të veçanta. Kjo rezolutë ishte propozuar nga deputeti i LDK-së, Fetah Rudi. Në momentin kur duhej të hidhej për votim, të pranishëm në sallën e Kuvendit ishin vetëm 30 deputetë. Deputeti Fetah Rudi falënderoj deputetët që kontribuan për këtë temë, kurse kryesuesja e seancës, Arbërie Nagavci tha se kjo rezolutë hidhet nesër në votim. “Në mungesë të kuorumit për votim, nesër pas përfundimit të seancës së jashtëzakonshme, do të hidhet për votim edhe kjo rezolutë”, tha Nagavci.

Read More

Për aq kohë sa ishte aktiv, Haradinaj e nderon me medaljen “Me besim në Zot, Atdhe e Shtet”, ish-anëtarin e kryesisë së AAK-së, Sali Ibishin

Në një postim në facebook, kreu i AAK-së, njoftoi se sot ka nderuar me medaljen “Me Besim në Zot, Atdhe e Shtet”, ish-anëtarin e kryesisë së AAK-së, z. Sali Ibishi. Ai tha se një nderim të tillë po e bën për kontributin e tij në AAK që nga themelimi i kësaj partie. Postimi i Harafinajt në facebook: Një jetë në Aleancë. Sali Ibishin, bashkudhëtar timin politik, sot e nderova me medaljen “ME BESIM NË ZOT, ATDHE E SHTET”, për kontributin e tij në AAK.Që nga themelimi, organizata jonë politike, qëllim…

Read More

FSK me ushtrim fushor

Regjimenti i Dytë i Këmbësorisë përmbylli me sukses Stërvitjen fushore “Steel-02” Njofton Ministria e Mbrojtëjes Në zonën stërvitore afër kazermës së FSK-së “Ushtarët e NATO-s” në Istog u realizua demonstrimi stërvitor përmbyllës i Kompanisë 2A të Regjimentit të Dytë të Forcave Tokësore të FSK-së në kuadër të Stërvitjes Fushore katërditore “Steel-02 ”. Për të parë nga afër demonstrimin e operacioneve stërvitore, ishin ministri i Mbrojtjes, Anton Quni dhe komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama të shoqëruar nga zyrtarë e oficerë të tjerë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së.

Read More

Deputetët e VV-së po e presin te dera e Kuvendit …

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Mefail Bajqinovci i shoqëruar nga nënkryetarja e kuvendit Arbërie Nagavci ka publikuar një fotografi para hyrjes së Kuvendit të Kosovës. “Bashkë me nënkryetaren e kuvendit znj.Arbërie Nagavci në pritje të deputetëve dhe…”, ka shkruar ai në Facebook. Bajqinovci, në postimin e tij nuk ka specifikuar shumë, duke lënë të kuptohet se bëhet fjalë për zëvendërkryeministrin e Qevrisë së Kosovës, Driton Selmanajn, nisur nga fakti se LVV-ja ka paralajmëruar veprime kundër hyrjes në sallë të z. Selmanaj.

Read More

Sivjet nuk ka skijim në Evropë

Shumica e resorteve të skive në Europë janë mbyllur me qëllim parandalimin e shtimit të numrit të të infektuarve me COVID-19 përgjatë periudhës së Krishtlindjes. Kudo shikohet një skenë tradicionale dimërore, por asnjë turist për ta shijuar. Pas presionit të ushtruar nga Gjermania, Franca dhe Italia, Austria është një nga vendet e fundit që po merr në konsideratë të mbyllë resortet dimërore. Ministri austriak i Turizmit ka akuzuar qeverinë gjermane se ka ndërhyrë në punët e brendshme të shtetit, pasi Angela Merkel kërkoi një ndalim të pushimeve të organizuara në…

Read More

Gjermania me masa kufizuese deri me 10 janar 2021

Për shkak të nivelit të lartë të të infektuarve Gjermania vendosi që masat kufizuese do të vijojnë të mbeten në fuqi të paktën deri në 10 janar. Çka do të thotë se restorantet, baret, palestrat do të vijojnë të qëndrojnë të mbyllura dhe gjatë vitit të ri do të reduktohen kontaktet mes qytetarëve, ndonëse pritet që disa kufizime të lehtësohen për Krishtlindje. E ndërsa Rusia raporton për 589 viktima në ditë shefi i Kremlinit, Vladimir Putin urdhëroi autoritetet ruse që nga java tjetër të nisin vaksinimin masiv e vullnetar të…

Read More

Këto do të jenë vaksinat që do t’u shpërndahen evropianëve

Vaksinat e prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Biontech, Moderna dhe Oxford AstraZeneca,  do të jenë ndër të parat që do tu shpërndahen evropianëve por mes tyre ka dallime ,duke nisur nga përbërja deri tek çmimin dhe shpërndarja. Vaksinat e Pfizer dhe Moderna përdorin teknologjinë e përcjellësit ARN, një teknikë e cila ka të bëjë me injektimin e udhëzimeve gjenetike në trup.  Ky proces stimulon qelizat të prodhojnë një proteinë e cila ndihmon në krijimin e antitrupave për të parandaluar infeksionet. Ndërsa prototipi i vaksinës së Oxford bazohet në një version…

Read More