Shkon numri në 22 i të vdekurve dhe 627 raste të reja me Covid-19

1.510 TESTIME, 543 TË SHËRUAR DHE 627 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 22 raste të vdekjes. Komuna e Prishtinë ka rezultuar me 286 raste të reja.

Read More

Nga 21 dhjetori deri me 1 janar, Gjykata Speciale në pushim

Gjykata Speciale me seli në Hagë nuk do të punojë nga 21 dhjetori deri më 1 janar, do ta ketë pushimin dimërorë, kur edhe fillon edhe dita e parë e punës. Specialja njoftoi në faqen e Internetit ka njoftuar se Krishtlindjet festohen në Holandë nga 25 deri më 28 dhjetor, si një festë zyrtare gjatë së cilës institucionet nuk punojnë. Nga kjo gjykatë po akuzohen për krime lufte, katërshja e UÇK-së, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarët Kadri Veseli e Jakup Krasniqi si edhe shefi i Grupit parlamentar të Vetëvendosjes,…

Read More

Bulliqi i kundërpërgjigjet Isa Mustafës: Është matufosur

Mbrëm, i ftuar në emisionin Rubikon, kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka dhënë kritika të shumta në drejtim të fituesit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Llap, Shpejtim Bulliqit. Mustafa ishte i drejtpërdrejt në akuza duke e quajtur Shpejtim Bulliqin si fajtorin kryesor për mosliberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. Por, nuk ka vonuar shumë që Mustafës, t’i përgjigjet Bulliqi duke thënë se pengesë për liberalizimin e vizave janë ata që gjinden në krye të institucioneve të korruptuara. Ai nuk ka hezituar ta quaj z. Mustafa të matufosur…

Read More

Hoti thot se nuk është bërë mjaftueshëm për kujdesin ndaj personave me nevoja të veçanta

Në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, kryeministri Hoti zotohet se do të ketë përkushtim të Qeverisë dhe institucioneve të Kosovës ndaj kësaj kategorie e cila po vazhdohet të jetë e margjinalizuar në vendin tonë Postimi i kryeministrit Hoti: Sot, shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara, ndaj në këtë ditë të veçantë zotohemi për përkushtimin e Qeverisë dhe të gjitha institucioneve të Kosovës që do të qëndrojmë sa më afër kësaj kategorie të shoqërisë.Mendoj se humanizmi i një shoqërie tregohet përmes kujdesit ndaj kategorive të…

Read More

Osmani me kritika ndaj institucioneve qendrore: ende nuk kemi të dhëna se sa persona me aftësi të kufizuara jetojnë në Kosovë

Sot Kuvendi i Kosovës po debaton temën lidhur me të drejtat e personave me aftësi të kufizuara. Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani, në Ditën Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara, ka thënë se Kosova ka bërë shumë pak për t’i garantuar atyre hapësirë dhe mundësi të barabarta. “Mundësitë e barabarta në arsim, hapësirat shkollore për lëvizje pa pengesa, qasja e lehtë në çdo hapësirë publike dhe private, transporti publik i përshtatshëm, asistenca individuale, punësimi, programe mediatike dhe kurikula adekuate shkollore – jetë jashtë stigmës, janë vetëm disa nga të…

Read More

Saranda Bogujevci reagon ndaj pranisë së Driton Selmanajt në kuvend: “ky njeri nuk ka as fytyrë e as dinjitet”

E mbijetuara e masakrës në Podujevë dhe deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Saranda Bogujevci ka reaguar ndjeshëm ndaj prezencës së zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Kosovës Driton Selmanajt në Kuvendin e Kosovës ku po mbahet një seancë e veçantë dedikuar personave me nevoja të veçanta. Ajo ditë më parë është ndier e fyer nga deklaratat e Selmanajt që i kishte bërë në televizionin T7 lidhur me temën e të pagjeturve, ku ishte shprehur në mënyrë të papërgjegjshme si ajo “jemi lodh me këto tema”, duke aluduar në temën e të pagjeturve. Më…

Read More

Selmanaj, shfrytëzon debatin mbi personat me nevoja të veçanta, shifet i pranishëm në sallën e Kuvendit të Kosovës

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës Driton Selmanaj është parë të jet i pranishëm tani në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës. Aty po debatohet për persona me nevoja të veçanta, si seancë e veçantë, si çështje humane. Kujtojmë se Lëvizja Vetëvendosje është ndier e fyer për deklaratat e Selmanajt kundrejt deputetës së VV-së, Saranda Bogujevci dhe kishin thënë se nuk do ta lejonin prezencën e Selmanajt në Kuvendin e Kosovës. Kjo përplasje erdhi pas deklaratave të Selmanajt në Televizionin T7, ku ishte shprehur se ishte lodhur nga tema siç ishte…

Read More

KQZ shpallë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve në Podujevë dhe në veri të Mitrovicës

Eshtë mbajtur mbledhja e 57 e KQZ-së, për të shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 29 nëntorit 2020 në Komunën e Podujevës dhe në veri të Mitrovicës. Rezultatet përfundimtare e konfirmuan fitoren e thellë në Komunën e Podujevës me 51.9% të votave për kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje Shpejtim Bulliqi. Shpejtim Bulliqi ka marrë 18 mijë e 286 vota, që përkthyer në përqindje I bie 51.9%. I dyti në zgjedhje ka dalë Nexhmi Rudari i LDK-së me 12 mijë e 627 vota apo 35.8%. Ndërkaq, Naim Fetahu i PDK-së…

Read More