Haradinaj: Nëse nuk merremi vesh për Presidentin, atëherë shkojm në zgjedhje

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar çështjen e kandidimit për President të Kosovës. “Çështja e Presidentit është çështja e një marrëveshje politike mes partive. Pra është një parti e vetme, ose dhe dy nuk i kanë në Kosovë por duhet më shumë më shumë se dy realisht. Si koalicion qeverisës ne kemi një shumicë por është një shumicë shumë e kufizuar. Do të thotë ne kemi mungesë për këtë çështje rreth 20 vota. Dhe opsion është Lëvizja Vetëvendosje, gjetja e një marrëveshje me ta, ose partia demokratike e Kosovës.…

Read More

Prishtinës i ndizen dritat

Kryetari I Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka publikuar në llogarin e tij facebook, foto të bukura të stolisjes në sheshin e Prishtinës. Përkundër sfidës që kaluan dhe po kalojn qytetarët tanë nga virusi, përmes këtyre stolisjeve, ata do ndiejnë sadopak aromat e festave të fundvitit. Postimi i kryetarit Ahmeti: Dhe… i ndezem dritat për të sjellë magjinë e festave të fundvitit në Prishtinë!Ky vit na sfidoi të gjithëve por na bashkoi edhe më shumë, na bëri më solidare dhe na mësoi të shikojmë nga njëri tjetri me zemër. Le të festojmë…

Read More

Hoti uron natën e Shën Nikollës

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Avudllah Hoti, u ka uruar sot besimtarëve të krishter natën e Shën Nikollës (Shënkolli). Postimi i tij: Besimtarëve të krishter, dhe të gjithë atyre që e festojnë natën e shën Nikollës (Shënkollit), ua urojmë këtë festë të ngrohtësisë dhe afërsisë familjare, festë të flijimit e sakrificës dhe mbi të gjitha festë e bamirësisë dhe kujdesit për të varfër dhe për nevojtarë. Zoti ju bekoftë dhe ju ruajt të gjithëve!

Read More

Mustafa, nuk i beson studimit, vazhdon ta fajsojë kreun e VV-së, Albin Kurtin

Studimi që doli sot rreth dezinformimit në Ballkanin Perendimor, të cilin e bënë disa autorë evropian për nevojat e Komitetit të Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian (AFET), e hodhi posht sot, kreu i LDK-së Isa Mustafa, duke e quajtur “manipulim”. Z. Mustafa edhe pse vjen nga një botë akadamike, e rrethuar me studime, ai ka vendosur mos t’i besoj këtij studimi që u paraqit në Parlamentin Evropian, duke e cilësuar si produkt të bërë nga bashkëmendimtarë të Albin Kurtit. Ky studim thoshte se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka…

Read More

Gastronomët kërkojnë financimin e pagave të punëtorëve dhe mbulimin e qirasë prej 40 përqind

Sektori i Gastronomisë po kërkon mbulimin e pagave për punëtorët dhe qirave, së paku 40 për qind. Të njëjtit po kërkojnë ndihmë reale për bizneset, dhe zgjatjen e orarit të punës së kafiterive, meqë siç thonë ata, janë duke humbur shumë. Kërkesa kanë edhe odat, ku sipas tyre shpërndarja e mjeteve nga pako e rimëkëmbjes ekonomike duhet të bëhet për veprimtaritë që gjatë kësaj kohe kanë qenë më të prekura. Në seancën e djeshme, ka marrë fund ‘saga’ e projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Atë e votuan 72 deputetë, ndërsa Lëvizja…

Read More

14 të vdekur dhe 560 raste të reja me Covid-19. Prishtinës i bie dukshëm numri, në 198 raste

1620 TESTIME, 678 TË SHËRUAR DHE 560 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 560 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me COVID-19 Numri total i rasteve pozitive është 42.337 raste nga 151.363 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.087 raste të vdekjes. Prishtinës i bie numri në 198…

Read More

Presidenti Trump ndezë për s’fundi herë “pemën e Krishtlindjes”, në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe zonja e parë Melania, drejtuan për herë të fundit, ceremoninë shtetërore të ndezjes së pemës së Krishtlindjeve jashtë Shtëpisë së Bardhë. Numri 1 i Uashingtonit, i cili vazhdimisht është përpjekur të marrë meritat për krijimin në kohë rekord të vaksinës kundër koronavirusit, tha në fjalën e tij se vaksina ishte një mrekulli Krishtlindjesh. “Jemi vetëm pak ditë larg shpërndarjes së miliona dozave të një vaksine të sigurt e të efektshme, e cila do t’i japë fund pandemisë e do të shpëtojë miliona jetë njerëzish. Është…

Read More

Itali, Napoli ndryshon emrin e stadiumit pas vdekjes së Maradonës

Bashkia e Napolit ndryshoi emrin e stadiumit “San Paolo” në “Stadiumi Diego Armando Maradona” për të nderuar legjendën argjentinase. Bashkia e Napolit në Itali ndryshoi emrin e stadiumit të klubit të futbollit Napoli të premten, i cili tani e tutje do të quhet “Stadiumi Diego Armando Maradona”, pas vdekjes së legjendës së futbollit argjentinas, transmeton “Me një rezolutë të miratuar sot, stadiumi (San Paolo) u emërua sipas Diego Armando Maradonës”, tha Bashkia e Napolit në një deklaratë. “… Rezoluta, e miratuar njëzëri, përcakton emërtimin e stadiumit San Paolo sipas Diego…

Read More

JLo thot se nuk përdorë kurrë botoks

Jennifer Lopez është e njohur për këngën, vallëzimin dhe aktrimin. Ajo është bërë gjithashtu një ikonë bukurie për shkak të lëkurës së saj të përsosur. 51-vjeçarja ka folur për rutinën e saj të lëkurës për vite me radhë, ndërkohë që po lançon linjën e saj të produkteve të kujdesit për lëkurën, JLo Beauty. Ajo ka deklaruar se ajo kurrë nuk ka përdorur botoks në jetën e saj, pavarësisht bukurisë së saj që nuk njeh moshë. Gjatë një interviste në Zoom, këngëtarja dhe aktorja 51 vjeçare tha: “Deri më sot, unë…

Read More

Studimi i AFET: Dezinformimin e bënin media të caktuara me ndikim në Kosovë, të implikuara me Isa Mustafën dhe Kadri Veselin

Studimi që u bë mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Studimi u bë nga disa autorë evropianë, të porositur për nevojat e Komitetit të Politikës së Jashtme të PE (AFET). Sipas këtij dokumenti, të cilat janë bërë sipas analizës së mediave sociale, si mediat ashtu edhe politikanët u përfshin në këtë fushatë, të cilën studimi i identifikon si “kanale…

Read More