Real Madrid, Manchester City, Bayern Munich dhe Paris SG shënojnë fitore si vendas në kuadër të Champions League

Sonte kanë përfunduar gjithsejtë 9 ndeshje që u luajtën në kuadër të Ligës së Kampionëve. Rezultati i këtyre ndeshjeve përfundoi kështu: Ajax-Atalanta 0-1, Midtjylland-Liverpool 1-1, Paris SG-Basaksehir 5-1, Bayern Munich- Lokomotiv Moscow 2-0, Inter-Shakhtar Donetsk 0-0, Manchester City-Marseille 3-0, Olympiacos Piraeus-FC Porto 0-2, Real Madrid-B.Monchengladbach 2-0, dhe Salzburg-Athletic Madrid 0-2.

Read More

Madona bën tatuazh me dedikim për gjashtë personat e saj më të shtrenjtë

Këngëtarja e njohur në gjithë botën, Madonna edhe pse njihet për stilin e saj ndryshe dhe ekstravagant, ajo nuk kishte një tatuazh. Edhe pse është 62 vjeçe, kjo nuk e ka ndaluar Madonnën të bëjë tatuazhin e saj të parë dhe shumë të veçantë, një dedikim për gjashtë personat e saj më të shtrenjtë. Madonna ka shkruar në kyçin e dorës inicialet e gjashtë fëmijëve të saj: Lourdes, 24 vjeç, Rocco, 20, David, 15, Mercy, 14 dhe binjaket 8-vjeçare, Estere dhe Stella. “Tatuazh për herë të parë”-shkroi Madonna krah fotove

Read More

Sarah Jessica Parker e joshur nga xhinset

Sigurisht, është e lehtë të joshesh nga trendet më të fundit të xhinsit, nga xhinset e gjëra, të ngushta, kauboj, me bel pa bel, të gjata, të shkurtra, deri te kyçet, etj. Por nëse ka një mësim që kemi mësuar nga Sarah Jessica Parker, janë xhinset që i përdor prej vitesh. Për vite, ne kemi parë pantallonat e saj që kanë një gjatësi deri mbi kyçin e këmbës, një ‘mashtrim’ që ju bën të dukeni më e gjatë. Si në fotot më poshtë:

Read More

Chiara Ferragni dhe Fedez janë zgjedhur “Personazhet e Vitit”nga “Vanity Fair Italia”.

“Disa na bënë të ëndërronim, të tjerë të qanim, ka dhe nga ata që na dhanë shpresë, ata që shërbyen si shembull dhe ata që na bënë krenarë që jemi italian”, shkruan “Vanity Fair Italia”. E ndërsa drejtori Simone Marchetti shkruan në editorialin e tij: “Ne zgjedhim t’ja dedikojmë kopertinën tonë atyre për shumë arsye: ndikimin që ata kanë, angazhimin që kanë treguar, aftësinë për të përdorur mënyrat e reja të komunikimit, vetëdija politike dhe civile që po zhvillojnë.”

Read More

Kurti thot se sa ishte kryeministër kishte filluar inicimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, por që puna ju ndërpre në gjysmë

Në ditën ndërkombëtare për dënimin e krimit të Gjenocidit, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti vjen me një kujtesë nga e kaluara dhe historiku i gjenocidit ndë vite. Ai përmes një postimi në rrjetin social facebook, të gjatë e domethënës, kujton vrasjen sistematike të hebrenjëve gjatë Holokaustit, gjenocidin në Bosnje dhe Kosovë. Kurti ka shkruar se gjatë qeverisjes së tij, kishin nisur diskutimin e brendshëm për procesin e padisë së Serbisë në GjND për gjenocid, por që puna i ishe ndërprerë. Me rikthimin tonë, thotë ai, do ta vazhdojmë dhe…

Read More

Para kryeministrisë së Shqipërisë protestohet për vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Shqipëri. Është vrarë një 25 vjeçarë me emrin Klodian Rasha pranë shtëpisë së tij, i cili u ekzekutua nga një efektiv policie. Pas kësaj ngjarje makabre, menjëherë është organizuar një protestë. Protesta në fillim nisi para objektit të Ministrisë së Brendshme, ku u kërkua dorëheqja e ministrit Sandër Lleshaj, për t’u zhvendosur më pas tek Kryeministria. Disa pjesëmarrës në protestë i kanë vendosur zjarrin pemës së dekoruar për festat e fundvitit që ishte vendosur në sheshin përpara Kryeministrisë. Protestuesit tentuan të hapin…

Read More

Ahmeti bën thirrjen publike për ndarjen e subvencioneve për artistët e pavarur të Komunës së Prishtinës

Përmes një njoftimi që ka bërë në llogarinë e tij në facebook, Kryetari i Prishtinës,Shpend Ahmeti ka publikuar thirrjen publike për subvencionimin e artistëve të pavarur të Komunës së Prishtinës. Postimi i plotë i z. Ahmeti: THIRRJE PUBLIKE PËR MBËSHTETJE TË ARTISTËVE TË PAVARUR Me qëllim të mbështetjes të të gjitha kategorive të shoqërise, Komuna e Prishtinës ka hapur thirrjen publike pën ndarjen e subvencioneve për artistët e pavarur të Komunës së Prishtinës. Aplikimi është i hapur deri me 16.12.2020 dhe ju ftojmë të aplikoni dhe ta shpërndani këtë informatë.…

Read More

Nuk miratohet raporti i RTK-së, thuhet se aty ka menaxhim skandaloz të parave

Është mbajtur sot takimi i Komisionit për Buxhet dhe Transfere për të shqyrtuar raportin vjetor financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për vitin 2019. I pranishëm para këtij komisioni ishte, kryetari i bordit të RTK-së, Sali Bashota i cili gjatë raportimit të tij ka përmendur faktin se kanë pasur probleme të vazhdueshme në vendmmarrje për shkak të mungesës së kuorumit. “Raporti shpalos të dhëna nga një periudhë kur ne nuk kemi pasur ekipin e plotë, nga 11 anëtarë kemi pasur vetëm shtatë. Ky është një raport transparent dhe në përputhje edhe…

Read More

Dumoshi përkrahë të rinjët me hapjen e 167 bizneseve të reja në Kosovë

167 biznese të reja pritet të hapen në Kosovë me përkrahjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Këto biznese do të hapen nga të rinjtë kosovarë, kështu bëri të ditur faqja zyrtare e MKRS-së. Ata njoftuan se ministrja e kulturës, Vlora Dumoshi sot ka shpërndarë kontratat për start-up grante për të rinjtë përfitues. “Kjo përkrahje e MKRS-së për të rinjtë në tërësi ka vlerën e rreth një milion euro dhe është në kuadër të programit për stimulimin e punësimit të të rinjve. Këtij procesi i ka parapri një program…

Read More

Kancelarja Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë

Revista amerikane, Forbes, ka bërë të ditur emrat e grave më të fuqishme në botë për vitin 2020, teksa ka theksuar se ndikimi ekonomik dhe shoqëror i pandemisë së koronavirusit ka prekur në mënyrë joproporcionale gratë. Në krye të listës këtë vit është kancelarja gjermane, Angela Merkel, e pasuar nga presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde. Përveç tyre, në pesë pozitat e para renditen edhe nën-presidentja e zgjedhur amerikane, Kamala Harris, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe filantropja amerikane, Melinda Gates. “Lideret e listës së 100…

Read More