Osmani:presidenti të zgjidhet pas zgjedhjeve të reja me legjitimitet popullor dhe karakter unifikues

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, e ftuar në një intervistë ekskluzive në RTK në mes shumë temave të tjera, ka folur edhe për zgjidhjen e çështjes së presidentit. Ajo thotë se Kosovës i duhet një president që ka legjitimitet popullor dhe karakter unifikues. Por për të pasur një president të tillë, znj.Osmani thot se Kosova duhet të shkojë në zgjedhje të reja që do ta rregullonin çështjen e presidentit. “Unë mendoj që Kosova përmes zgjedhjeve do ketë më shumë demokraci, më shumë legjitimitet. Ai duhet të sigurohet përmes…

Read More

Arrihet marrëveshja e Gjelbër. BE: Reduktohen 55% të emetimit të gazrave brenda 2030

BE i dha jetë planit më të madh për mjedisin në historinë e tij. 27 vendet ranë dakord në Bruksel për një reduktim madhor të emetimeve të gazit CO2 në 10 vjet, bazuar në planin për rimëkëmbjen ekonomike të shteteve anëtare pas krizës së COVID. Sipas planeve për të cilat u ra dakord pas një negocimi maratonë të ndërmjetësuar nga presidenca gjermane, blloku angazhohet të shkurtojë me 55% emetimet e CO2-shit brenda vitit 2030. “Marrëveshja e sotme na vendos në shtegun e duhur drejt neutralitetit klimaterik në vitin 2050. Kjo…

Read More

Haradinaj takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka njoftuar se gjatë një vizite që ka realizuar në Shkup, ai ka pasur një takim me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Postimi i z. Haradinaj në rrjetin e tij social: Gjatë vizitës time në Shkup, takova mikun tim Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë së Veriut.Biseduam për gjendjen politike në vendet tona, krizën ekonomike të shkaktuar nga pandemia, temat e integrimeve euroatlantike dhe tema të tjera me interes për të dyja vendet.U dakorduam të vazhdojmë kontaktet dhe bashkëpunimin për…

Read More

Kuvendi s’ka kuorum për të votuar rezolutën në luftimin dhe parandalimin e dhunës në familje

Si çdo herë në trajtimin e temave të ndijeshme, edhe kësaj radhe, Kuvendi i Kosovës ka ndërprerë punimet, pasi nuk kishte kuorum për të vazhduar me pikat e rendit të ditës. Në këtë seancë të kuvendit, deputetët kanë diskutuar për luftimin dhe parandalimin e dhunës në familje me rastin e fushatës senzibilizuese në kuadër të 16 ditëve të aktivizimit kundër dhunës në baza gjinore. Në fund të këtij debati, nuk kishte kuorum për të votuar 7 pikat e rezolutës, sepse në sallë ishin vetëm 58 deputetë. Për mungesën e deputetëve…

Read More

Faqja e re e Trust-it është kjo:https://bentenapp.azurewebsites.net/ 

Faqja e re për aplikimin e tërheqjes së 10 për qindshit nga Trusti Pensional është https://bentenapp.azurewebsites.net/  Zëdhënësi i Trust-it, Jeton Demi në një prononcim për mediumin KALLXO.com ka thënë se për shkak të cenimit të protokollit të sigurisë e kanë pezulluar aplikimin në trusti10.org. Aplikimi ka filluar nga ora 15:00 por që u përcoll me vështirësi teknike. Në njoftimin e bërë nga Trusti para pak minutash kanë thënë se 30,000 aplikime kanë pranuar deri më tani. Trusti thot se linku: https://bentenapp.azurewebsites.net/. është link i sigurt.

Read More

Trusti10.org nuk funksionon, “shfaqet një gabim i papritur”

Është dashur të filloj tashmë të jet në funksion faqja http://www.trust10.org, në Trust për tërheqjen e 10%. Ka që 45 minuta në faqen e paralajmëruar të Trustit shfaqet nje paralajmërim “gabim i papritur, ju lutem provoni më vonë”. Përkundër që është thënë që faqja do të jet e gatshme nga ora 15:00, ajo deri tash nuk është duke funksionuar. Sot qytetarët presin të aplikojnë për 10 përqindshin, paret e tyre të kursyera në Trust.

Read More

Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar 1.775 gjithsej mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 590 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 3 raste (83, 59, 54 vjeç), Pejë 2 raste (77, 72 vjeç), Prizren 2 rast (89, 81 vjeç), Viti 1 rast (78 vjeç), Podujevë 1 rast (76 vjeç),…

Read More

Një fundvit fantastik si ky për Dua Lipën

Albumi i saj ‘Future Nostalgia’, u zgjodh nga revista ‘People’ si albumi më i mirë i këtij viti, duke lënë pas nëntë albume nga artistë të ndryshëm. Ajo më pas hapi ceremoninë virtuale në edicion e këtij viti të Billboard Women in Music këtë të enjte. Ylli botëror me albumin e saj të dytë Future Nostalgia ka dominuar në skenë këtë vit dhe është nominuar për çmimin e lakmuar Albumi i Mitit. Dua më vonë gjatë ceremonisë u nderua me çmimin Powerhouse Award për artist që kanë dominimin në shitje,…

Read More

Njoftohuni me dy udhëzimet kryesore për aplikimin e 10% në Trust

Në postimin e rrjetit social facebook, KOS – CERT ka njoftuar qytetarët e vendit se duhet të ndiqëni dy udhëzime gjatë aplikimit për 10 përqindëshin. Njësia Nacionale për Siguri Kibernetike (KOS-CERT) ka udhëzuar qytetarët që të kenë kujdes gjatë aplikimit online. “Fillimisht sigurohuni që po hapni platformën e vërtetë të TRUSTIT (https://www.trusti10.org/Item/Home) – Para vendosjes së të dhënave, vërtetoni nëse platforma posedon certifikatën e sigurisë SSL (HTTPS)”, thuhet në njoftim. Sot në orën 15:00 do të hapet aplikimi për tërheqjen e 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti.

Read More

“Times” përzgjedh Biden e Harris si personat e vitit 2020

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden dhe zv.presidentja e zgjedhur Kamala Harris janë përzgjedhur si personazhet e vitit 2020 nga revista “Times”. Në këtë revistë amerikane “Times”, ishin si kandidatë konkurues edhe presidenti Donald Trump, eksperti amerikan i sëmundjeve infektive Dr. Anthony Fauci, punonjësit e shëndetësisë së vijës së parë si edhe lëvizja për drejtësi racore. Kyreredaktori i revistës, Edward Felsenthal, ka thënë se Biden e Harris janë zgjedhur në krye të revistës si persona e vitit 2020, sepse, siç thot ai “po ndryshonin historinë e Amerikës duke treguar se…

Read More