Cilat janë modelet e çizmeve “in” këtë sezonë?

Ne po futemi zyrtarisht në sezonin e çizmeve edhe pse moti ende duket i qëndrueshëm, tanimë mund t’i veshim çizmet pa “frikën” se është ende shumë herët. Por, cilat janë modelet e çizmeve që janë “in” këtë sezon? Disa prej tyre vazhdojnë të jenë në modë që nga vitet e kaluara, ndërsa disa tjera janë “new”,shkruan Revista Class. Modelet e çizmeve të sezonës:

Read More

Shifra alarmante të vdekjeve nga Covid-19 në SHBA, arrinë deri në 302.769 persona

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 302.769, prej të cilëve 2.892 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave. Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 242.099, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 16.297.526. Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë…

Read More

Irani ekzekuton gazetarin që kishte kundërshtuar regjimin

Irani ka ekzekutuar gazetarin disident, Ruhollah Zam, puna në internet e të cilit ndihmoi në frymëzimin e protestave mbarëkombëtare më 2017. Agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve ISNA raportoi më 12 dhjetor se Prokuroria Revolucionare e Teheranit njoftoi për ekzekutimin e Zam me varje. Aktivistët e të drejtave të njeriut shprehën zemërim. Ekzekutimi vjen disa ditë pasi gjyqësori i Iranit njoftoi se Gjykata e Lartë kishte mbështetur një dënim me vdekje kundër gazetarit 47-vjeçar. Komuniteti ndërkombëtar e dënoi fuqishëm vendimin. Pas konfirmimit që ekzekutimi ishte kryer, vëzhguesi ndërkombëtar i medias Reporterët pa…

Read More

Kurti takon virtualisht Elizabeth Gowing nga “The Ideas Partnership”, adreson nevojat e komuniteteve në Kosovë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka njoftuar në rrjetin e tij facebook se është takuar me Elizabeth Gowing nga OJQ “The Ideas Partnership” dhe kanë diskutuar për komunitetet që ende fatkeqësisht në Kosovë mbeten të margjinalizuara, si romët, ashkalinjët dhe egjiptianët. Më posht lexoni të plotë postimin e z. Kurti: Janë të rralla zonjat si Elizabeth Gowing, që i kushtojnë një dekadë jete kauzës fisnike të arsimit. Ajo bashkë me bashkëshortin e saj, Robert Wilton, kanë themeluar OJQ-në “The Ideas Partnership” në vitin 2009. Që nga ajo kohë, komunitetet…

Read More

Ahmeti njofton se ka ndarë 400 mijë euro për 152 fermerë të Komunës së Prishtinës

Përmes një postimi në facebook, keyetari i Prishtinës Shpend Ahmeti ka njoftuar se Drejtoria e Bujqësisë ka ndarë ndihmë financiare në vlerë prej 400 mijë euro për 152 fermerët e Komunës së Prishtinës të cilët u goditën nga fatkeqësitë natyrore këtë vit. Lexoni të plotë postimin e z. Ahmeti: Përveç pasojave nga pandemia #covid19, këtë vit fermerët kanë pësuar dëme edhe nga të rreshurat dhe erërat e forta. Andaj, përmes Drejtorisë së Bujqësisë kemi ndarë ndihmë në vlerë prej 400,000€ për 152 fermerë të Komunës së Prishtinës për të i…

Read More

Ahmeti dhe BIK-u kujdesen për varrimin e të moshuarës serbe

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti në bashkëpunim me Bashkësinë Islame organizuan varrimin e një të moshuare të nacionalitetit serb e cila nuk kishte askend. Ajo ndodhej në Shtëpinë e Pleqve, e vetme pa ndonjë të afërm. Për të ndjerën nuk u kujdes as institucioni fetarë të cilës i përkiste. Postimi i plotë i z. Ahmeti më posht: Sot ka ndërruar jetë një qytetare e moshuar e nacionalitetit serb në Shtëpinë e Pleqve. Ishte vetë dhe nuk paska pas askënd. Për arsye te pasqaruara, nuk kishte askush për ta varrosur përfshi…

Read More

Fshatit më të afërt të Prishtinës, i mungon rruga

Mjafton të bësh një gjiro përtej gërmisë, afërsisht 6 kilometra për të arritur në pjerrinat e larta të Butovcit dhe të mahnitësh me bukuritë e natyrës që posedon ky fshat. Fshati Butovc është fshat në afërsi të Prishtinës me pamje tejet mbresëlënëse piktoreske. Është fshati më i afërt i kryeqytetit të Kosovës, Prishtinës me 7km. Ka një florë dhe faunë shumë të zhvilluar. Lartësia mbidetare mbi 1100m japin kënaqësinë e paharruar për vizitorë. Por këtu ka diqka që nuk shkon, mungon infrastruktura. Rruga që të dërgon në këtë fshat i…

Read More

Moti për nesër

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës, ka njoftuar se nesër, datë 13.12.2020 do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje shiu. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-7 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-7m/s.

Read More