Çfarë i ndodh trurit kur jeni të stresuar – Si ndikon te kujtesa dhe shëndeti mendor

Stresi i vazhdueshëm ka një efekt të madh në shëndetin fizik dhe mendor. Po cili është efekti i tij tek truri? Studimet mjekësore të Universitetit të Harvard-it, të cilave u referohet AgroWeb.org e kanë një përgjigje që do ta lexoni më poshtë. Stresi, veçanërisht nëse është i vazhdueshëm, le shumë gjurmë në mendjen dhe trupin tonë. Ai na bën të ndihemi të acaruar dhe vazhdimisht të lodhur, dhe ndikon në aftësinë tonë për t’u përqëndruar në aktivitetet e ditës. Stresi kronik mund të ndikojë edhe në pagjumësi, në humbje të…

Read More

Sukseset e artistëve shqiptarë në Spotify gjatë vitit 2020

Duke qenë se jemi në prag të fundvitit dhe vëmendja më shumë është tek artistët shqiptarë, edhe gjatë këtij viti janë shënuar të arriturat apo sukseset e tyre në bazë të statistikave të publikuara, përcjell albinfo.ch. Krahas YouTube, një platformë mjaft e përdorur viteve të fundit është bërë edhe Spotify. Tashmë këngët shqiptare pas kanalit të tyre zyrtar transmetohen edhe në këtë të fundit, si një platformë e besueshme dhe mjaft e pëlqyer. Së fundmi, këngëtarët shqiptarë kanë ndarë përmes rrjeteve sociale sukseset e tyre që kanë arritur në Spotify…

Read More

OBSh vjen me një statistikë për ata që braktisin duhanin

Sipas përceptimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë këtu janë disa efekte pas disa kohe, kur ju vendosni ta lini duhanin shkruhet në faqen e internetit fondazioneveronesi.it. Ka përfitime të menjëhershme dhe afatgjata për të gjithë duhanpirësit duke lënë duhanin: Brenda 20 minutash rrahjet e zemrës suaj ngadalësohen dhe presioni juaj i gjakut bie. Pas 12 orësh niveli i monoksidit të karbonit në gjak kthehet në normalitet. Nga 2 deri në 12 javë përmirësohet qarkullimi dhe rritet funksioni i mushkërive. Nga 1 deri në 9 muaj pas lënies së duhanit, kolla…

Read More

Autoritetet serbe arrestuan dy qytetarë të Komunës së Podujevës. Bulliqi kërkon lirimin e tyre menjëherë

Shpejtim Bulliqi, Kryetari i sapozgjedhur i Komunës së Podujevës, përmes llogarisë së tij në facebook ka reaguar ndaj dy qytetarëve të Komunës së Podujevës të cilët u arrestuan nga policia serbe. Ata u arrestuan të shtunën ku njëri prej tyre është këshilltarë në Kuvendi e Komunës së Podujevës. Bulliqi thot se ata u arrestuan në rrethana të pasqaruara derisa ishin dalur të ecnin brenda territorit të Komunës së Podujevës. Ai kërkon nga autoritetet serbe t’i liroj menjëherë ata. Postimi i plotë i z. Bulliqi Arrestimi nga policia serbe i dy…

Read More

Të hënën fillon vaksinimi në SHBA

Të paketuara në kontenierë në temperatura tepër të ftohta, vaksinat kundër koronavirusit u nisën me kamionë nga një fabrikë në Kalamazu të Miçiganit në orët e para të së dielës drejt pikave të shpërndarjes në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Të hënën fillon vaksinimi kundër COVID-19, një sëmundje që paralizoi botën dhe goditi rëndë në veçanti Shtetet e Bashkuara. Aktualisht në këtë vend numërohen mbi 297,000 të vdekur dhe më shumë se 1 milion e 607 mijë të diagnostikuar me koronavirus, sipas universitetit Johns Hopkins. Gjenerali Gustave Perna, shef i…

Read More

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për pesë ditë (14 – 18 dhjetor 2020). Java e tretë e muajit dhjetor parashihet të jetë kryesisht e vranët por edhe me intervale të shkurta me diell. Në viset e ulëta nuk parashihet të ketë reshje përpos rigave të dobëta të cilat mund ta përfshijnë pjesën jugore dhe juglindore të territorit, ndërsa në viset malore parashihet të ketë reshje në formë dëbore të intensitetit mesatar. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë…

Read More

Toka do të errësohet për disa minuta, nesër do të ndodhë eklipsi i plotë diellor

E gjitha bota pritet të errësohet plotësisht nesër për disa minuta. Shkencëtarët njoftojnë se nesër do të ndodh eklipsi i përgjithshëm diellor. Sipas të dhënave më i dukshëm eklipsi do jenë në Amerika e Jugut, Oqeanin Atlantik dhe Afrikën e Jugut. Po edhe pse eklipsi nuk do mund të shihet të gjithë botën do të ketë disa transmetime të drejtpërdrejta të ngjarjes dhe të gjithë mund të shohin fenomenin, njofton klantv. Një eklips diellor i plotë ndodh kur Hëna bllokon plotësisht diskun e Diellit dhe toka errësohet për disa minuta.…

Read More

12 vdekje me Covid-19 e 462 raste të reja

536 TË SHËRUAR DHE 462 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.314 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 462 raste pozitive, kështu ka njoftuar IKShPK. Brenda 24 orëve janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (80, 72 vjeç), Malishevë 2 raste (78, 60 vjeç), Prizren 1 rast ( 79 vjeç), Mitrovicë 1…

Read More