Zgjoi” zgjidhet në konkurrencën e festivalit “Sundance Film Festival

Një tjetër bashkëpunim i shkëlqyeshëm me Zvicrës, Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë. Filmi “Zgjoi”, si bashkëprodhim, zgjidhet në konkurrencën kryesore të festivalit prestigjoz “Sundance Film Festival”. Është bërë e ditur se filmi “Zgjoi”, i regjisores Blerta Basholli dhe producentëve dhe ekipit të filmit “Zgjoi” është përzgjedhur zyrtarisht në konkurencën kryesore të Sundance Film Festival, një nga tre festivalet më prestigjoze të filmit në botë, shkruan albinfo.ch. Filmi trajton temën e mbijetesës së Fahrijes, e cila pas humbjes së burrit të saj gjatë luftës në Kosovë, fillon një biznes bujqësor për ta…

Read More

Komuna e Prishtinës organizon eventin e shpërndarjes së dhuratave për fëmijët e shkollave fillore

Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Fondacionin “Jahjaga”, organizatën “Nëna dhe fëmijë të lumtur” dhe “Akropoli i Ri” me rastin e festave të fundvitit organizon një aktivitet të veçantë me fëmijët për fëmijët e Kryeqytetit. Kështu ka njoftuar kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti në llogarinë e tij facebook. Ai ka shkruar se në amfitetatrin pranë sheshit “Zahir Pajaziti” kanë vendosur një kuti të madhe ku prej nesër do të pranojnë dhurata për fëmijë të cilat më vonë do të shpërndahen në shkollat fillore të Prishtinës. “Ju inkurajojmë që dhuratat të…

Read More

Bie numri i të vdekurve në Kosovë në 5 nga Covid-19 dhe 296 raste të reja

319 TË SHËRUAR DHE 296 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.158 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 296 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 47.499 raste nga 166.741 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.225 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë…

Read More

Zemaj i premton Sindikatës së Infermierëve se deri të premten do ju bëj zgjidhje

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe ushtruesi i detyrë së drejtorit të ShSKUK-së, Valboni janë takuar me Sindikatën e Infermierëve. Gjatë këtij takimi është diskutuar për ngritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, por edhe pagesës së orëve shtesë dhe rrezikshmërisë. Kreu i kësaj sindikate , Fitim Havolli, tha se kanë diskutuar së bashku me ministrin Zemaj dhe i cili u ka kërkuar që të presin deri të premten, ku bashkarisht me kryeministrin do të shohin se si tua bëjnë zgjidhjen. Ndërsa kanë thënë që deri pas kësaj kohe, nëse…

Read More

Në Shqipëri i reagojnë Kurtit por nuk reagojnë ndaj “Transparency International” i cili thot se atje ligjet miratohen për grupe të interesit

Përmes një postimi në facebook, dje Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti ka ngushlluar familjarët e Klodian Rashës, djalit 25 vjeçarë që u vra nga një efektiv policie javën e kaluar. Ai tha se protestat e zhvilluara në Shqipëri kundër vrasjes së Klodianit i ka parë si jehonë kudo mes shqiptarëve. Në kritikën e z. Kurti u përmenden fajtorët e sistemit në Shqipëri për një degardim dhe zhgënjim tek rinia shqiptare. Ai tha se tani “majat e pushtetit politik e shoqëror, biznesor dhe mediatik” le t’i shohin gabimet e tyre…

Read More

Selmanaj paralajmëron “ditë të zeza”, për dembelët dhe të korruptuarit

Driton Selmanaj, zëvendëskryeministri i Qeverisë aktuale në Kosovë së bashku me ministrin e Drejtësisë, Selim Selimi kanë prezantuar raportin e grupit punues për procesin e vettingut. Selmanaj ka thënë se po kurorëzon një një punë të shkëlqyer që ka bërë grupi punues në një dokument përmbajtësor. “Po kurorëzojmë një punë të shkëlqyer që ka bë grupi punues. Ky dokument ka pas të përfshirë një numër të madh të sistemit të drejtësisë dhe tash e kemi një dokument shumë përmbajtjesor”. “Ne si Qeveri jemi munduar shumë dhe tashti na mbetet që…

Read More

Raporti i ”Transparency International”: Shqipëria ka rënie të demokracisë dhe rritje të korrupsionit. Thonë se ka “ligje me porosi”

Shqipëria vazhdon të lëngojë nga mungesa e demokracisë dhe rritja enorme e korrupsionit. Besar Likmeta, kryeredaktor i BIRN është intervistuar në Euronews Albania ku ka thënë se raporti i “Transparency International” dhe raporte të ngjashme me të, tregojnë një rënie të demokracisë dhe rritje të korrupsionit në vend. “Unë e vlerësoj në bazë të raporteve të ngjashme që kanë dalë për rajonin gjatë viteve të shkuara dhe gjatë këtij viti, ku regjistrohet një rënie e demokracisë dhe mirëqeverisjes dhe një rritje e korrupsionit dhe kapjes së shtetit”, u shpreh z.Likmeta.…

Read More