Dragashi ndan nga 500 euro për të prekurit me Covid

Komuna e Dragashit që drejtohet nga kryetari Shaban Shabani ka formuar komision vlerësues për t’iu ndarë mjete personave të infektuar me Covid-19 dhe familjarëve të personave që kanë vdekur nga ky virus. Nga këto subvencione që po i ndan Komuna e Dragashit, deri tash kanë përfituar 179 veta në vlerë 90 mijë e 410 euro. Një person i infektuar ka përfituar 505 euro, derisa familjet që iu ka vdekur një familjar nga Covid, kanë përfituar ndihmë 950 euro. Sot gjatë ditës IKSHPK ka njoftuar se brenda 24 orëve janë konfirmuar edhe 385…

Read More

Mediat britanike kundër Rita Orës, e ironizojnë dhe i japin çmimin për “sjelljen më të keqe të vitit”

Mediat britanike kur të vihen kundër është shumë e vështirë “t`i bësh për vete”. Mjaftojnë të kujtojmë vetëm rastin e Meghan Markle – dhe pse ajo nuk kishte bërë asgjë të keqe që mund të dënohej mediatikisht. Kështu po ndodh dhe me Rita Orën. Fakti që ajo ka shkelur rregullat anti-Covid, mediat nuk e kanë lënë rehat Ritën – të cuilën po e sulmojnë vazhdimisht. Tabloidi britanik “Daily Mail” ka zgjedhur bashkë me ekspertin e sjelljeve, William Hanson, VIP-at që janë sjellë më keq këtë vit dhe që sigurisht kanë…

Read More

George Clooney priti 20 minuta në gjunjë për përgjigjen e Amal

Para se të njihej me avokaten Amal aktori George Clooney ishte beqari më i famshëm dhe më i kërkuar. Një “mistrec” që përflitej shpesh në media për romancat e tij, me Amal i dha fund aventurave. Amal u kthye një nga njerëzit më të rëndësishëm në jetën e tij dhe ai ka treguar se” “Kisha punë, kisha miq, gjithçka shkonte mirë. Por nuk e kuptoja sa i paplotësuar isha derisa njoha Amalin. Aty gjithçka ndryshoi. Aty kuptova se më kishte munguar diçka e madhe.” George Clooney ka treguar se ka…

Read More

Magjia e festave në Gjenevë, qyteti merr pamje mahnitëse

Duke qenë se jemi në fund të vitit, patjetër që festat në këtë kohë janë të mirëseardhura, pavarësisht pandemisë që ka kapluar botën. Zvicra edhe këtë vit ka stolisur qytetet e saj. Gjeneva ka marrë pamje të bukur me dokoret e saj, duke i dhënë ndriqim shumëngjyrësh dhe gjallëri qytetit, transmeton albinfo.ch. Nga pamjet e ofruara mund të shihni magjinë e këtij qyteti, ku duket gjithë qetësia dhe ngjyrat më të bukura janë shkrirë në një vend të vetëm për festat e fundvitit.

Read More

Ahmeti prezanton urdhëresën e ndalimit të produkteve piroteknike. 100 euro gjobë për ata që nuk e respektojnë

Kryetari i Prishtinës, Shpen Ahmeti ka bërë të ditur se ka nxjerrur një urdhëresë për ndalimin e përdorimit të produkteve piroteknike. Kjo urdhëresë vlen për vende të hapura publike, gjegjësisht në sheshe, rrugë e tregje. Kushdo që vepron kundër kësaj urdhërese, gjobitet në shumën prej 100 eurosh, ka shkruar kryetari Ahmeti në postimin e tij në facebook. Për zbatimin e Urdhëresës, e cila do të jetë në fuqi deri më 3 janar 2021, do të kujdeset Drejtoria e Inspekcionit, ka shtuar më tej Ahmeti.

Read More

Gjenden mbetje mortore në Rahovec dhe Prizren

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në llogarinë e tij facebook ka njoftuar se sot janë kryer gërmimet në dy lokacione, në Rahovec dhe Prizren ku janë gjetur mbetje mortore të personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë. Lexoni të plotë postimin e z. Hoti: Në kuadër të angazhimeve dhe përkushtimit maksimal për zbardhjen e fatit dhe vendndodhjes së personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë, sot janë kryer gërmimet vlerësuese në dy lokacione të këtyre komunave dhe kanë rezultuar me gjetje të mbetjeve mortore. Informatat e…

Read More

Kamenica shpërblehet me grant prej 111,147 euro për mjedisë të pastër

Edhe Komuna e Kamenicës, si komunat tjera në Kosovë është shpërblyer në kuadër të Grantit të Performancës -Mjedisi i Pastër me shumën prej 111,147 euro. Kryetari i kësaj komune Qëndron Kastrati në llogarinë e tij facebook ka bërë të ditur se puna e mirë e qeverisjes së tij është shpërblyer me grant 111,147 euro për mjedis të pastër. Ai tha se ndihet i lumtur se përpos grantit që ka fituar për performancë të mirë komunale, tani Komuna e Kamenicës është fituese e grantit për mjedis të pastër. Lexoni të plotë…

Read More

Lewandowski lojtari më i mirë, polaku lë pas Messin dhe Ronaldon, Klopp trajneri i vitit

Robert Lewandowski u shpall si lojtari më i mirë i vitit në ceremoninë e zhvilluar nga FIFA. Sulmuesi polak i Bayern Munich që merr për herë të parë në karrierë një vlerësim të tillë arriti që të triumfonte përballë konkurrencës së Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos. Futbollisti zhvilloi një sezon thjesht fantastik me skuadrën e Bayern Munic pasi arriti të fitonte Bundesligën, kupën e Gjermanisë dhe Champions League duke u shpallur edhe si golashënuesi më i mirë në të tre këto kompeticione. Një çmim më se i merituar ky për…

Read More

Komuna e Mitrovicës zë vendin e parë për mjedis të pastër

Ka fituar 80 pikë për performancën më të mirë në kuadër të Grantit të Performancës -Mjedisi i Pastër. Kjo është Komuna e Mitrovicës, e cila është radhitur e para në nivel të Kosovës dhe është shpërblyer me grant 235,647.00 euro. Sipas komunës, ky grant është ndarë për komunat të cilat u janë nënshtruar tri kritereve të qasjes si dhe janë vlerësuar për tre indikatorë të qeverisjes së mirë, të nxjerra nga sistemi i menaxhimit të përformancës komunale në MAPL si dhe tetë indikatorë të menaxhimit të mbeturinave. Kryetari Agim Bahtiri,…

Read More