Ide dhuratash për festat e fundvitit në kohë pandemie

Tashmë ka ardhur momenti kur mendojmë për dhuratat, me të cilat bëjmë të lumtur të afërmit tanë. Ashtu si shumë gjëra të tjera këtë vit, ka ndryshuar dhe stili i dhuratave. Këtu mund të gjeni dhuratat e duhura për këtë periudhë pandemie. Dhurata teknologjike Teknologjia është bërë e pazëvendësueshme në jetën e përditshme. Kompjuterë, laptop, tabletë dhe smartphone i gjen në të gjitha shtëpitë. Ju mund të blini për dhuratë, për shembull, kufje (Wi-Fi apo me Bluetooth) për të menaxhuar sa më mirë telefonatat dhe videothirrjet; apo karikues baterish (powerbank)…

Read More

EMINEM I KËRKON FALJE RIHANNA-S PËR NJË TEKST TË PARA 10 VJETËVE

Eminem ka lansuar një album surprizë, por kjo nuk ishte supriza e tij e vetme, njofton Insajderi. Krahas 16 këngëve të albumit të tij, njëra nga ato ka titullin “Zeus”, në të cilën reperi i kërkon falje këngëtares, për një tekst të para 1o vjetëve, në një këngë që rrodhi në internet vitin e kaluar. Kënga e lansuara jo zyrtarisht, paraqiste reperin i cili i dilte krah Chris Brown pas sulmit fizik ndaj Rihannas në vitin 2009. Brown kishte pranuar fajësinë për sulmin ndaj këngëtares.https://tinyurl.com/y4tkrgmb “Por unë, për sa kohë…

Read More

51 përqind e ka mbështetjen aktualisht Vetëvendosje, kështu thot analisti i njohur

Parashikohet fitore e thellë e Lëvizjes Vetëvendosje dhe kolaps i partive në skenën aktuale politike në Kosovë në zgjedhjet e parakohshme të cilat flitet se do të mbahen në muajt në vazhdim. Në rast se do shkohet tani në zgjedhje të parakohshme VV do të dal fituese me 51% të votave të fituara në total. Një parashikim të tillë po e jep analisti i njohur në Kosovë, Armend Muja. Muja ishte i ftuar në emisionin “Personale”, ku ka bërë një analizim të situatës elektorale në nivel vendi. Ai thotë se…

Read More

Familja e ambasadorit slloven në Tiranë provon pjatat shqiptare. Cilën preferuan?Lidhja e gjakut me Kosovën

Ambasadori i Sllovenisë në Shqipëri, Peter Japelj ishte i ftuar sot në një emison televiziv në ABC NEWS në Shqipëri, programin “ABC e Pasdites” me moderatorin Ermal Peçi, ku ndau majft histori interesante personale dhe profesionale. Gjersa foli për karrierën profesionale se si u gjend në Shqipëri, ambasadori slloven në Tiran Japelj tha se një nga arsyet e tija është e dukshme pasi bashkëshortja e tij është shqiptare, gjithashtu ai ka shërbyer si ushtar në ish-jugosllavi. Bashkëshortja e tij Renata Rapelj Marmulaku, e cila ishte po ashtu e pranishme në studio,…

Read More

Kurti prezanton prurjen e re në LVV

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka prezantuar aderimin e ri në LVV dhe ai është doktori i Shkencave Islame, Mustafë Bajrami. Lexoni të plotë postimin e z. Kurti në llogarinë e tij në facebook: Mustafë Bajrami na u bashkua në VETËVENDOSJE!. Ai ka kryer studimet për Akaid-Filozofi në Universitetin “El-Az’har” në Kajro të Egjiptit, ndërsa në Master dhe Doktoratë ka punuar në Logjikë dhe Filozofi Analitike në Universitetin “Dokuz Eylul” në Izmir të Turqisë. Është njohës i pesë gjuhëve të huaja. Z. Bajrami në Dubai ka qenë Drejtor i…

Read More

Atraksioni interesant i dashurisë në Prizren

Nuk jemi në ndonjë qytet të Evropës por në qytetin antik të Prizrenit. Në këtë qytet kanë vendosur që betimin mbi dashurin dhe besnikërin ta bëjnë në një tjetër mënyrë atraksioni, ndryshe nga ajo që kemi parë deri tani. Vendi që më së shumti vizitohet në Prizren, afër “shatërvanit” është “Ura e Kaltër e Dashurisë”, e cila mori këtë emër nga viti 2015 duke u bërë vendi ku çiftet lidhin dashurin e tyre përmes drynit dhe hudhjes së çelsave posht lumit. Nga “Ura e Naletit”, siç është quajtur dikur, tani…

Read More

Qyteti më i ftohtë në botë, dimri zgjat deri në maj

I vendosur në jug të Rrethit Arktik, në Lindjen e Largët të Rusisë, Yakutsk është i njohur për klimën e ashpër. Yakutsk ka temperaturat më të ftohta të dimrit krahasuar me çdo qytet të madh, me një temperaturë mesatare mujore në janar -38.6 gradë Celcius. Gratë sfidojnë temperaturat e ngrirjes për të bërë selfie në Sheshin Lenin. Pellgu i lumit Yana, në veri-lindje të Yakutsk, mban rekordin për temperaturën më të ulët në planet, jashtë Antarktidës. Dimri në Yakutsk është jashtëzakonisht i ftohtë dhe i gjatë dhe vera e shkurtër…

Read More

Ky është Riad Sopjani, i dyshuar për grabitjet e fundit në Prishtinë/ Policia kërkon ndihmen tuaj për kapjen e tij

Policia e Kosovës është në kërkim të një 19 vjeçari, i cili dyshohet të jetë i përfshirë në kryerjen e disa grabitjeve. Riad Sopjani është shpalë në kërkim nga ana e policisë, andaj inkurajohen të gjithë ata që kanë informacionet lidhur me vendodhjen e tij, të kontribuojnë në kapjen e tij. Agron Borovci nga Policia e Kosovës, ka thënë se janë ndërmarrë të gjitha masat policore në drejtim të hetimit, identifikimit, marrjes e përpunimit të informacioneve për gjetjen e të dyshuarve. Njoftimi i plotë i Policisë së Kosovës: Referuar rasteve…

Read More

Facebook dhe Instagram nga 21 dhjetori largojnë këto opsione për përdoruesit në Evropë

Gjigandi Facebook ka zvogëluar numrin e shërbimeve që ofron në Evropë në aplikacionet Messenger dhe Instagram, për t’u siguruar se po vepron në përputhje me rregullat e reja të privatësisë. Nga 21 dhjetori, aplikacionet për mesazhe do të bien nën rregulloren e re të Bashkimit Evropian. Facebook ka njoftuar se disa mundësi interaktive, sikurse anketat në grupe të mesazheve në Messenger, do të jenë në mesin e opsioneve që do të pamundësohen. Facebook ka thënë se ende nuk ka publikuar listën e të gjitha mundësive që do të pezullojë në Evropë, sepse të njëjtat do t’i riaktivizojë shpejt sapo…

Read More

Ushqimet që nuk duhet ti ngrohni në mikrovalë

Mikrovala është shpëtim për të gjithë ne kur duam ta bëjmë gati ushqimin sa më shpejt. Por jo çdo ushqim mund të ngrohet pasi është gatuar njëherë. Disa ushqime mund të prishen ose të humbasin vlerat ushqyese kur vendosen në mikrovalë. Ekspertët rekomandojnë të ngrohni çdo pjatë vetëm një herë. Sa më gjatë të ruhet ushqimi, aq më i lartë është rreziku që mikroorganizmat dhe bakteret e dëmshme të zhvillohen në të. Kur përgatitet siç duhet, ushqimi nuk do të shkaktojë dëm për shëndetin tuaj. Gjithashtu, trazoni ushqimin në mënyrë…

Read More