Deputeti i VV-së: 3 milion euro u ndanë si tarifë ndaj mërgimtarëve, kushdo që ju merr para është duke i vjedhur ata

Ka që dy ditë, që është shtuar fluksi i mërgimtarëve që janë nisur drejt Kosovës. Edhe pse ende ka rrezik nga pandemia dhe shumë vende të Evropës i kanë ashpërsuar masat, ata po vinë nga vendet e ndryshme për pushime në Kosovë. Por mërgimatarët që po vinë për pushime në Kosovë, rrugës janë duke u përballur me pritje të gjata nëpër pikëkalimet kufitare në Evropë. Para se të hyjnë në vendlindje, ata duhet të paguajnë Kartonin e gjelbër, mirëpo, ky i fundit do të jetë falas deri më 31 dhjetor,…

Read More

Koronavirusi i ri anglez, përhapet jashtëzakonisht shpejt dhe në 4 shtete të tjera

Parashikohej lehtësimi i masave anti-Covid për festat e fundvitit në Britaninë e Madhe, por kjo nuk do të ndodhë pas zbulimit të një mutacioni të ri të COVID-19. Ekspertët thonë se bëhet fjalë për një variant që përhapet 70% më shpejt, por që deri më tani nuk rezulton më vdekjeprurës. Vatra mendohet të jetë rajoni i Anglisë jug-lindore, por edhe kryeqyteti Londër, ku autoritetet kanë vendosur ashpërsimin e masave për frenimin e përhapjes. Ekspertët e OBSH-së thanë se së fundi janë zbuluar raste të të njëjtit mutacion edhe në Holandë,…

Read More

Donald Trump i uron festat e fundvitit Vjosa Osmanit

Presidenti i ShBA-ve, Donald Trump i ka dërguar një kartolinë u.d së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani për të ja uruar festat e fundivitit. Osmani përmes një postimi në Twitter e ka falënderuar Trumpin për urimin dhe i ka dërguar urime të gjithë amerikanëve duke i dëshiruar shëndet, prosperitet për festat e fundvitit. “Faleminderit për urimin zotëri President, Donald Trump. Unë i dëshiroj të gjithë amerikanëve shëndet, prosperitet dhe Krishtlindje dhe Vit të Ri të këndshëm. Shpresoj që 2021 të jetë një pikë kthese pozitive në sfidat e përbashkëta me…

Read More

Biden dhe Kamala Harris do të vaksinohen kundër Covid-19

Presidenti i zgjedhur i Amerikës, Joe Biden, ka vendosur të vaksinohet kundër Covid-19 ditën e hënë, me fillim të javës që vjen. Zëdhënësi e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, gjatë një konferencë për mediat ka njoftuar se Biden dhe Kamala Harris, e zgjedhura zëvendëspresidente e SHBA-së, do të vaksinohen kundër COVID-19. Duke deklaruar se Biden do të vaksinohet së bashku me bashkëshorten Jill Biden para kamerave të hënën, Psaki tha se Harris do të marrë vaksinën një javë më vonë, sipas protokollit, njofton albinfo.ch. Zëvendëspresidenti aktual, Mike Pence…

Read More

Në Kosovë mbi 11 mijë raste aktive me COVID-19

Po vazhdon situata alarmante në Kosovë sa i përket pandemisë, ku vetëm sipas raportit të fundit të IKSHPK-së, janë raportuar edhe 345 raste pozitive. Kështu numri total i rasteve aktive në tërë Kosovën ka arritur në 11.208. Po ashtu kanë vdekur edhe 8 persona, ndërsa numri i viktimave ka arritur në 1.248. Nga numri total i të infektuarve, 36.226 pacientë kanë arritur të fitojnë betejën me COVID-19. Numri i rasteve së fundi është duke rënë mirëpo institucionet e Kosovës vazhdojnë të bëjnë apele që të respektohen masat anti-COVID.

Read More

Memli Krasniqi: Duhet të shkojmë në zgjedhje, qytetarët të vendosin se si të vazhdohet tutje

Deputeti i PDK-së Memli Krasniqi ka folur për mundësinë e shkuarjes në zgjedhje dhe përfshirjes në në Qeverinë Hoti. Sipas tij, momentalisht asnjëri prej këtyre opsioneve nuk është i mirë.“Nëse i qesim ne peshore, të dyja i kanë përparësitë e veta dhe mangësitë e veta për shkak të kontekstit aktual. Ta zëmë, apriori do të isha për me shku në zgjedhje sepse kemi një qeveri komplet jo efikase, e cila ka pamundësi me kalu çfarëdo ligji edhe çfarë do vendimi në Kuvend. E ka humb shumicën parlamentare dhe kjo ja…

Read More

Barack Obama liston këngën si të preferuar të Dua Lipës “Levitating” dhe “One Day”

Barack Obama ka zbuluar listën e këngëve të preferuara. Nëse flasim për shqiptarët e suksesshëm natyrisht se nuk mund të mos e mendojmë Dua Lipën të parën. Është mëse e qartë se receta perfekte e suksesit fillon me talentin mirëpo rolin më të madh e luan puna e palodhshme, e këto të dyja tashmë i zotëron mjaft mirë Dua Lipa. Dua, mund të themi se ka qenë personazhi i këtij viti me sukseset dhe projektet e reja të njëpasnjëshme duke u pëlqyer tej mase ashtu siç edhe e meriton. Së…

Read More

Gjeli i Detit – Si ta marinoni për një pjekje fantastike

Mishi i gjelit të detit është kryesisht me pak dhjamë, që do të thotë se ky lloj mishi ka tendencën të thahet dhe forcohet. Për pasojë, gatimi perfekt i mishit të gjelit të detit ka nevojë për ndihmë. Ekspertët e AgroWeb.org rekomandojnë që përpara gatimit, mishi i gjelit të detit ka nevojë të marinohet në ujë me kripë. Gjatë marinimit, mishi përthith lagështinë që i nevojitet por edhe kripën. Kjo e fundit shpërbën disa prej proteinave të mishit dhe e bën atë më të butë. Një mish i marinuar për…

Read More

Mavriqi sjell pamje të bukura nga fshati Kikë e Kamenicës

Fotografi i njohur kosovar Arian Mavriqi ka ndarë në llogarinë e tij facebook disa foto të realizuara mbi fshatin Kikë të komunës së Kamenicës. Kësaj radhe Mavriqi ka sjellur fotografi mahnitëse nga fshati Kika e Kamenicës ku shifet se mjegulla ka mbuluar fshatrat dhe qytetin e Kamenicës. Mavriqi, i apasionuar përmes fotografisë, çdo ditë sjellë fotografit më të bukura të natyrës dhe faunës shqiptare në të gjithë territorin e Kosovës. Falë punës dhe përkushtimit të tij, ne kemi mundësinë të shofim pamje të bukura të natyrës dhe faunës sonë e…

Read More