Gjykata Kushtetuese: Vendi shkon në zgjedhje, bie qeveria Hoti

Gjykata Kushtetuese e ka shpallur aktvendimin për votën e deputetit Etem Arifit. Më poshtë e keni vendimin e plotë: Vendimet nga seanca shqyrtuese e mbajtur më 21 dhjetor 2020 Në seancën shqyrtuese të mbajtur më 21 dhjetor 2020, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës shqyrtoi kërkesën: 1. KO 95/20. Më poshtë mund të lexoni përmbledhjen e shkurtër të vendimit (teksti i plotë i vendimit do t’u dorëzohet palëve, do të publikohet në ueb-faqen e Gjykatës dhe në Gazetën Zyrtare gjatë ditëve në vijim): Lënda: KO 95/20             Parashtrues: Liburn Aliu dhe…

Read More

Trendet e dekorimit të festave (dhe idetë e kuzhinës) që morën hov në vitin 2020

Këtu janë trendet kryesore të dekorimit të festave – e mira, e keqja dhe e shijshme. Kurora luleshKëto rregullime të ngrënshme nuk janë në asnjë mënyrë nënvlerësim.Kjo kryevepër e mbushur me mish që është një “kurorë” vjen e rregulluar me një shumëllojshmëri të mishrave të përpunuar, djathrave, frutave dhe përhapet si mjalti, reçeli dhe konserva. Projekti “Kurora” është i thjeshtë – merrni mishin tuaj të preferuar për ushqime dhe thjesht rregulloni ato në formë kurore dhe shërbejeni në një dërrasë prerëse. Shtëpi vikendiShtëpi por të bëra me sallamë të shijshëm,…

Read More

264 raste të reja në Kosovë me Covid-19, gjashtë të vdekur

Gjatë 24-orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 990 mostra të marra nga SHSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 264 raste pozitive. Brenda 24-orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitivë. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (82, 80, 76 vjeç), Gjilan 1 rast (64 vjeç), Mitrovicë 1 rast (64 vjeç), Prizren 1 rast (71 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 49.169 raste nga…

Read More

BAMIRËSIA E MARKUS RASHFORD, BBC E ZGJEDH PERSONALITETIN E VITIT 2020

Markus Rashford është një sulmues shumë i mirë në fushën e blertë dhe një djalë me zemër të madhe jashtë saj. Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar probleme pafund dhe 23-vjeçari anglez i Manchester United nuk ka qëndruar duarkryq. Mbyllja e shkollave gjatë verës la 1.3 milion fëmijë të varfër pa vaktin që konsumonin në mensë dhe Rashford i bëri thirrje qeverisë britanike të që të lejonte edhe në verë programin për hapjen e mensave për fëmijët më të varfër. Nismat e tij fantastike nuk munguan, teksa United është bërë bashkë…

Read More

TRUSTI NJOFTON SE NGA SOT DALIN MJETET E 10 PËRQINDËSHIT

Kjo është bërë e ditur në një njoftim për media nga Trusti. “Pas përpjekjeve maksimale nga stafi i Trustit, që pagesat të kryhen sa më shpejt, ju bëjmë të ditur se sot, gjatë ditës, fillon ekzekutimi i pagesave për aplikimet e realizuara më datë 11 dhjetor 2020. Pas dërgimit të mjeteve në banka, presim që pagesat të dalin në llogari të përfituesve brenda 24 orëve. Për informim, më 11 dhjetor kanë aplikuar 219,729 kontribuues dhe për ta do të shpaguhen rreth 112.2 milionë euro”, thuhet në njoftim. “Ndërsa nesër, më…

Read More

Megaoperacion Shqipëri-Belgjikë-Gjermani/ Sekuestrohen 1 ton kokainë, 10 shqiptarë në pranga

Finalizohet një tjetër operacion ndërkombëtar antidrogë i koduar “ATOS”. Operacioni nga Policia e Shtetit, Policia belge dhe ajo gjermane. Operacioni u zhvillua prej datës 15 dhjetor deri më datën 21 dhjetor, në Shqipëri dhe Belgjikë. Operacioni i nisur prej vitit 2018 nga strukturat hetimore antidrogë të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda (në vijim deri në finalizim nga SPAK-u). Gjatë vitit 2018, antidroga e Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me Policinë gjermane ka zhvilluar operacionin policor të koduar “Paraguaj”, si rezultat i të cilit është…

Read More

“Last Christmas”, kënga festive më e famshme në botë e xhiruar në Zvicër

Kohët e fundvitit, pranë festave, me siguri që shpesh e dëgjoni këngën e Wham ‘Krishtlindja e fundit’.  Por a e dini se videoja e kësaj kënge është xhiruar në Zvicër, më saktë në Saas-tarifë. Duhet theksuar se kjo këngë e fundivitit është më e dëgjuara e të gjitha kohëve. Për të festuar përvjetorin e 36-të, është publikuar këto ditë dhe një ripërpunim i versionit origjinal në disk gramafoni të bardhë, sigurisht në sasi të limituar. Vitin e publikimit, në dhjetor të 1984, kënga “Last Christmas” mban një rekord të çuditshëm:…

Read More

Vendimet që mori sot Qeveria e Kosovës

Në mbledhjen e 50-të që është mbajtur sot, Qeveria e Kosovës ka marrë një mori vendimesh dhe ato i ka komunikuar përmes një njoftimi për media: Në mbledhjen e sotme miratimin e Qeverisë e ka marrë Projektligji për ratifikimin e amendamentimit të Marrëveshjes financiare ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime, për projektin e rehabilitimit të linjës hekurudhore 10. Amandamenti i marrëveshjes vjen si rezultat i kërkesës për zgjatjen e afatit të kredisë deri më 2020, sepse sipas marrëveshjes bazë, data e fundit e disponueshmërisë së mjeteve…

Read More

Pasul me mish të terur

Përbërësit 300 gr pasul 4 copë mish të terur 1500 ml ujë 2 karrota 3 qepë mestare vaj ose gjalpë piper i kuq 1 lugë gjelle vegete miell sipas dëshirës Hapat Së pari e pastrojmë pasulin me ujë të bollshëm Marim një tenxhere dhe e vendosim pasulin, dhe e mbulojmë me ujë derisa pasuli të mbulohet, e lëm të merr një valë dhe pastaj ia derdhim ujin Pas kësaj vendosim prapë tenxheren në zjarrë dhe në të vendosim 1 litër ujë, pastaj gjatë zierjes ujin e mbetur 500ml ia shtojmë…

Read More

Miratohet nisma për kalimet e përbashkëta kufitare me Maqedoninë e Veriut

Sot, Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ka miratuar shqyrtimin për nismën e lidhjes së marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për kalimet e përbashkëta kufitare “Hani i Elezit – Bllacë” dhe “Glloboqicë – Jazhnicë”. Agim veliu, Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, ka thënë së ky projektmarrëveshje është në kuadër të interesave të përbashkëta ndërmjet të dyja vendeve. “Projektmarrëveshje është në kuadër te interesave te përbashkëta mes dy shteteve. Kjo projektmarrëveshje do të lehtësoj procedurat dhe do te lehtësoj qarkullimin e…

Read More