Ky është kandidati për kryeministër nga PDK

Partitë politike të Republikës së Kosovës pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që të mbahen zgjedhjet e parakohshme brenda 40 ditëve kanë filluar të caktojnë kandidatin e tyre për kryeministër. IndeksOnline mëson nga burime të sigurta nga Partia Demokratike e Kosovës do të kandidohet për kryeministër Enver Hoxhaj. Ndryshe, në fund të janarit ose në fillim të muajt shkurt të vitit 2021, kosovarët do t’iu drejtohen sërish kutive të votimit. Nga këto zgjedhje do të dal legjislatura e tetë dhe do formohet qeveria e re. Viti i ardhshëm do të jetë…

Read More

Kënga “Harrom” u lansua nga Dhurata Dora

Këngëtarja e njohur Dhurata Dora ka lansuar këngën e re, me titull “Harrom”. Këtë projekt të ri ajo e hodhi sot në kanalin Youtube Kënga u shkrua nga vet ajo, Tonic dhe Denk, duke e bërë bashkë edhe melodinë, kurse, beati u bë nga Bannzz, Tonic dhe Fatjon. ‘Harrom’ është finalizuar edhe me klip, ku këngëtarja tregoi bukurinë e saj.

Read More

Këto janë masat e reja të Qeverisë për luftën kundër COVID-19

Qeveria e Kosovës i ka miratuar masat e reja mbrojtëse nga pandemia COVID-19 të cilat do të hyjnë në fuqi që nga e mërkura më 23 dhjetor 2020. Sipas vendimit, ka ndryshuar edhe orari i lëvizjes së qytetarëve dhe operimi i bizneseve, i cili është zgjatur për një orë. Qeveria ka vendosur se operatorët ekonomikë lejohen të punojnë nga 05:00-20:00, ashtu si edhe qendrat tregtare. Shërbimet e hotelerisë dhe gastronomisë lejohen të punojnë nga 05:00-20:00, ndërkaq pas orës 20:00 punojnë me shërbim “merr me vete” dhe “porosi me dërgesë”. Ky…

Read More

Kurti i gatshëm për zgjedhje sa më shpejt, thot se e pret të plotë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, pas takimit me u.d. të presidentit Vjosa Osmani ka thënë se zgjedhjet janë të pashmangshme dhe të domosdoshme. Kurti ka thënë para medieve se presin të marrin aktgjykimin e plotë nga Gjykata Kyshtetuse dhe kjo varet nga data kur të vijë, sepse ende nuk e ka përgjigjen e plotë si aktgjykim i plotfuqishëm. Pjesë nga deklarata e tij: Zgjedhjet e jashtëzakonshme janë të domosdoshme dhe të pashmangshme pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Ky ishte një këshillim paraprak. Ne shprehëm interesimin tonë si subjekt politik…

Read More

Policia konfirmon sulmin ndaj gazetarit Valon Syla

azetari Valon Syla është sulmuar pak minuta më parë në Prishtinë. Rastin për klankosova.tv e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 12:00 kemi pranuar informatën se një person është sulmuar fizikisht në lagjen Pejton në Prishtinë.  Menjëherë në vendngjarje kanë dalë njësitet e nevojshme policore dhe po merren me rastin” ka thënë Ahmeti. Ende nuk dihen shkaqet e sulmit. Mirëpo, kujtojmë se Syla u atakua ditëve të fundit, për shkak të një statusi që bëri në rrjetin social Facebook, që kritikonte mërgimtarët.

Read More

Drejtoresha e FIQ thot se nuk ulet në të njejtën tavolinë me Driton Selmanajn, e quan arrogant politik

Drejtoresha e Forumit për Iniciativa Qytetare (FIQ), Dajana Berisha, përmes një komunikate për media drejtuar organizatorëve ka bërë të ditur se nuk do ta udhëheqë panelin e dytë të takimit të Këshillit për bashkëpunim të Qeverisë me Shoqërinë Civile dhe për këtë ka dhënë një arsyetim. Ajo ka refuzuar pjesëmarrjen e saj në këtë tryezë pasi aty do të jetë i pranishëm zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, i cili më parë kishte bërë deklarata në lidhje me personat e zhdukur, duke thënë se kjo temë tashmë është ezauruar. “Kurrsesi nuk mund të…

Read More

Biden merr vaksinën anti-COVID, presidenti i zgjedhur mesazh qytetarëve për sigurinë e produktit

Joe Biden, president i zgjedhur tanimë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është vaksinuar të hënën me vaksinën kundër COVID-19, një zhvillim ky që u transmetua direkt në televizionet amerikane, me qëllim nxitjen e besimit tek siguria e saj, në prag të shpërndarjes në masë që do të ndodhë vitin e ardhshëm. Biden tha se do ta bëjë luftën kundër koronavirusit, që në Shtetet e Bashkuara ka marrë mbi 315 mijë jetë njerëzish, prioritetin e tij kryesor me të marrë detyrën më 20 janar. Biden do të trashëgojë sfidën logjistike…

Read More

Vjosa Osmani sot takon liderët e partive politike, e nisë me Albin Kurtin

Mbrëmë, Gjykata Kushtetuese ka njoftuar me një vendim që ka shpallur të pavlefshme votën e deputetit Etem Arifi për Qeverinë e Avdullah Hotit. Menjëherë pas këtij vendimi, u.d e Presidencës Vjosa Osmani i ka thirru në takim të gjitha partitë politike në vend për konsultimet e mëtutjeshme rreth datës së zgjedhjeve të parakohshme. Për portalin IndeksOnline, nga zyra e u.d, së presidentes, kanë thënë se kur do të mbahen takimet me liderët politikë. Takimi i parë do të nisë nga ora 13:00, fillimisht me kreun e VV-së, Albin Kurti. Më…

Read More

Ambasada Amerikane në Kosovë deklarohet pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Ambasada Amerikane është deklaruar sot për herë të parë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese e cila ka vlerësuar se Qeveria Hoti është jolegjitime. SHBA u bënë thirrje të gjitha partitë politikë të respektojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Në njoftimin e ambasadës gjithashtu thuhet se qytetarët duhet të kenë mundësinë të zgjedhin përfaqësuesit e tyre përmes zgjedhjeve të lira, të drejta dhe paqësore.k “Shtetet e Bashkuara u bëjnë thirrje të gjitha partive politike dhe institucioneve në Kosovë të respektojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe të sigurojnë që qytetarët e Kosovës të…

Read More