Nga vjen dhe si festohet Krishtlindja

Shumë njerëz në shumë shtete të botës e festojnë sot Krishtlindjen, lindjen e Jezu Krishtit, festë kjo që besimtarët katolik zakonisht e festojnë në gjirin familjar. Festa e Krishtlindjeve është një nga kremtet më të rëndësishme në kalendarin e festave të krishtera. Krishtlindja festohet çdo 24-25 dhjetor dhe në të kujtohet lindja e shpëtimtarit Jezu Krisht. Pas Pashkëve, është festa më e rëndësishme për të krishterët. Gjërat që bëhen më së shumti për Krishtlindjen zakonisht janë si: skena e lindjes së Krishtit, pema e Krishtlindjes, shkëmbimi i dhuratave dhe kartolinave,…

Read More

Cila është historia prekëse që fshihet pas fotos më të bukur të vitit 2020

Viti 2020 ka qenë një vit i vështirë dhe sfidues për secilin nga ne. Shumë nga momentet e këqija dhe të vështira të 2020-ës janë edhe të dokumentuara në shkrepje fotosh. Një nga fotot më të bukura të 2020-ës si fituese është zgjedhur fotoja e Ocean Photograph Awards në revistën Oceanographic, shkruan BBC. Fotoja e bërë në Australi është realizuar nga Tobias Baumgaertner. St. Kilda Pier në Melburn ka një koloni prej rreth 1,400 pinguinësh “zana”, specia më e vogël e pinguinit me një lartësi mesatare prej vetëm 33 cm…

Read More

Sot shumë aeroplanë pritet të aterojnë në Prishtinë, vazhdon ardhja e mërgimtarëve

Kosova ka marrë një pamje tjetër, atmosferë e gëzim me ardhjen e bashkatdhetarëve. Kohët e fundit, diaspora u nis drejt vendlindjes, për t’i kaluar festat e fundvitit, e ardhja e tyre po vazhdon edhe sot, transmeton IndeksOnline. Vetëm sot sipas të dhënave në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, pritet të aterrojnë 37 aeroplanë nga vende të ndryshme, ndërsa presin të zbresin mbi 3 mijë udhëtarë. Kështu mbi qiellin e Kosovës, shihen edhe aeroplanët, të cilët janë në afërsi të njëri-tjetrit, për shkak të numrit të madh dhe linjave të shpeshta.

Read More

Sot Krishtlindja në Kosovë

Ipeshkvia e Kosovës sonte organizon programin e Festës së Krishtlindjes 2020. (Katedralja Shën Nënë Tereza në Prishtinë, duke filluar nga ora 23:30) Në ora 23:30 mbahet Koncerti i Krishtlindjes nga një grup studentësh të Akademisë së Muzikës dhe fëmijët e Famullisë së Prishtinës në Katedralen Shën Nënë Tereza. Ndërsa në ora 24:00 Mesha solemne e Krishtlindjes në Katedralen Shën Nënë Tereza Prishtinë, të cilën do të udhëheq Ipeshkvi ynë, SH. T. Imzot Dodë Gjergji, në bashkëmeshim me meshtarë të dioqezës. Për të marrë pjesë në meshën e mesnatës në Katedrale,…

Read More