Ja 100 futbollistët më të mirë të vitit sipas “The Guardian”

Tabloidi i njohur britanik “The Guardian”, në faqet e tij sportive të sotme, ka botuar edhe “100 futbollistët më të mirë në botë për vitin 2020”. Natyrisht, përzgjedhja është bërë duke analizuar performacën e secilit lojtar gjatë kësaj periudhe në skuadrat e tyre, pa u ndikuar nga koeficienti i ligave. Ja cilët janë ata, duke portretizuar vetëm 5 të parët: 1. Robert Levandovski, Mosha: 32 vjeç, Ekipi: Bayern Munich, Pozicioni: sulmues. Renditja në 2019: I 7-ti Disa do të mbajnë zi për fundin e “epokës” së Lionel Mesit dhe Kristiano…

Read More

Renditja europiane për klube, Real Madrid në fron, Tirana e para nga shqiptarët

Me mbylljen e vitit, UEFA publikoi klasifikimin e skuadrave më të mira në historinë e Champions League. Në aktivitetin më të rëndësishëm për klube, me renditjen speciale që përfshin periudhën nga vitit 1955 deri më 2020-n, Reali i Madridit kryeson. Rezultat që nuk mund të cilësohet surprizë, pasi “Los Blancos” janë ekipi që kanë fituar më tepër trofe, kanë luajtur më shumë se të tjerët, por edhe kanë fituar, barazuar dhe humbur më tepër ndeshje se çdo ekip tjetër, ashtu sikurse kanë shënuar dhe kanë pësuar më tepër gola. Reali…

Read More

“Louis Vuitton” nxjerr në shitje çantën me flamurin shqiptar, zbulohet çmimi marramendës

Marka e njohur botërore “Louis Vuitton” ka prodhuar një çantë me flamurin shqiptar, e cila ka filluar tashmë të shitet në internet. Kjo çantë është e limituar dhe kush dëshiron të duket sa ‘chic’ dhe patriot duhet të nxitojë ta blejë. Edhe çmimi nuk kishte se si të ishte i vogël, pasi produktet e kësaj marke kanë një bazë të vendosur, në të cilën variojnë. Çanta me shqiponjë kushton plot 10.335 dollarë, respektivisht 9.900 euro.

Read More

Kurti me rastin e Krishtlindjes viziton Kishën e Shën Jozefit në Stubëll të Epërme

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti së bashku me ish Ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia, ish Ministren e Ekonomisë Rozeta Hajdari, Kryetarin e Qendrës së Vitisë, Nijazi Isaku, e bashkëaktivistë të tjerë uruan Krishtlindjen në Kishën e Shën Jozefit me besimtarët e Stubllës së Epërme e bashkëatdhetarët që kanë ardhur këto ditë në familjet e tyre. Pas Meshës, ata u mikpritën në ceremoninë e organizuar nga Famullia e drejtuar prej Dom Jeton Thaqit dhe më pas vizituan muzeun në Shkollën e parë shqipe. Kështu ka njoftuar VV përmes një postimi…

Read More

Serbia fillon vaksinimin e serbëve në Kosovë. Nuk dihet kur fillon vaksinimi në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksadar Vuçiq deklaroi se në veri të Kosovës ka filluar vaksinimi kundër coronavirusit, me vaksinën e kompanive Pfzer/BioNTech, e cila para disa ditëve ka arritur në Serbi. “Vaksinimi ka filluar në Leposaviq. Sot do të arrijë edhe në Mitrovicë. Kjo vaksinë është për personat mbi moshën 75-vjeçare. T’i ruajmë së pari ata, e më pas edhe të tjerët”, ka deklaruar Vuçiq të premten në aeroportin ushtarak në Batajnicë. Ai i ka bërë këto komente pas pranimit të pajisjeve mjekësore nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Sistemi shëndetësor në…

Read More

Norvegjia, vendi më i mirë në botë për cilësinë e jetës

Norvegjia është votuar si vendi më i mirë në botë për cilësinë e jetës sipas renditjes më të fundit të Indeksit të Zhvillimit Njerëzor (HDI) të Kombeve të Bashkuara. As Britania e Madhe ose SH.B.A. nuk hynë në dhjetëshen e parë, ndërsa Norvegjia ka qëndruar në vendin e parë për disa vjet. HDI rendit një vend në varësi të jetëgjatësisë së tij, viteve të pritshme të shkollimit, viteve mesatare të shkollimit si dhe të ardhurave bruto ndërkombëtare (GNI). Për Norvegjinë, jetëgjatësia e saj është më e larta nga 189 vendet…

Read More

“Çështje javësh”/ Rama takon mjekët: Ju do vaksinoheni të parët, po bëhet gati struktura te stadiumi “Air Albania”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ishin sot në spitalin Infektiv ku takuan mjekët dhe i falenderuan për punën e bërë deri më tani, ndërsa njoftuan se ata do të jenë të parët që do të marrin vaksinën. Rama tha se për procesin e vaksinimit po bëhet gati një strukturë tek stadiumi “Air Albania” për procesin e vaksinimit ndërsa tha se vazhdojnë përpjekjet për sigurimin e vaksinës në disa rrugë. “Ju jemi shumë mirënjohës , kemi respektin më të madh. Shumë respekte një sakrificë e jashtëzakonshme, ndodh…

Read More

“Mos shko”, kënga e Yllit dhe Dafinës e ka tashmë një datë publikimi

Dafina Zeqiri dhe Ylli Limani kanë paralajmëruar prej kohësh se këtë vit do e mbyllin me një bashkëpunim. Para disa javësh këngëtarja zbuloi se projekti i tyre muzikor do të mbajë titullin “Mos Shko”, duke na lënë të kuptojmë se do të vijë në formën e një balade dashurie. Tashmë është çdo gjë gati dhe na ndan vetëm pak nga publikimi, që të gjithë po e presim me padurim. Dy ditë më parë, dy këngëtarët kanë publikuar disa sekuenca të shkurtra nga videoklipi, i cili do të jetë po aq…

Read More

”S’do bëjmë koalicione”, deputetja e Vetëvendosjes: Në zgjedhje do garojmë bashkë me Vjosa Osmanin

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëkohësisht dhe deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, zonja Arbërie Nagavci u shpreh në Euronews Albania se sa më shpejt të mbahen zgjedhjet, këto do të sjellin një legjitimimet të ri të institucioneve. “Për fat keq është se kësaj radhe zgjedhjet po mbahen shumë shpesh. Ka një kohë të gjatë që në Kosovë nuk ka një qeveri stabël, që të ketë një mandat të plotë, por kjo në këtë radhë është e mirëseardhur se e konfirmoi Gjykata Kushtetuese. Në realitetin aktual, ku ne aktualisht nuk kemi kryeministër sepse sipas…

Read More

Vjosa Osmani uron festën e Krishtlindjes familjes së kompozitorit të ndjerë Gjergj Kaçinarit

Në natën e Krishtlindjes, Ushtruesja e Detyrës së Presidencës,, Vjosa Osmani së bashku me bashkëshortin e saj, Prindonin kanë qëndruar si mysafir në shtëpinë e kompozitorit të ndjerë Gjergj Kaçinarit. Kështu ka bërë të ditur në llogarinë e saj në facebook znj. Osmani. Postimi i saj i plotë: Në natën e Krishtlindjes isha mysafire në shtëpinë e zonjës Greta Kaçinari, e cila e hapi zemrën dhe derën me një mikpritje tejet të ngrohtë e miqësore nga ku i përcollëm urimin për Krishtlindje të gjithë bashkëqytetarëve tanë të krishterë. Me të…

Read More