Raporti i IKD-së për politikanët me akuza në nivel komunal: prinë PDK me 68 zyrtarë të akuzuar, veç në Drenas ka 16

Një raport i publikuar nga Instituti i Kosovës për Drejtësi i titulluar “Politikë e ‘kriminalizuar’”, janë listuar gjetjet për problemet që kanë me ligjin zyrtarë të partive të ndryshme në nivel komunal. Në këtë liste në nivel vendi i prinë Partia Demokratike e Kosovës me gjithsejtë 68 politikanë të cilët akuzohen për vepra të ndryshme. E dyta në listë është Lidhja Demokratike e Kosovës më 41, AAK-ja e Haradinajt më 16 të tillë, Nisma me 12, dhe në vendin e pestë Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit me 9 politikanë të…

Read More

Raporti i Institutit të GAP-it: Projektbuxheti i vitit 2021 favorizon disa komuna, disa prej tyre i diskriminon

Instituti GAP sot publikoi raportin “Projektbuxheti 2021: favorizimet dhe diskriminimet e komunave në investime kapitale”. Qëllimi i këtij raporti është që të analizojë shpërndarjen e investimeve kapitale të ministrive në komuna në mënyrë që të shihet nëse ka pasur favorizim apo diskriminim për komuna në baza partiake. Në projektbuxhet nuk jepen shpjegime lidhur me kriteret për ndarjen e investimeve kapitale të nivelit qendror në komuna. Sipas këtij raporti, investimet kapitale të ministrive në komuna sipas Projektbuxhetit 2021 janë paraparë të jenë mbi 93 milionë euro dhe të shpërndahen në 33…

Read More

Pas mbledhjes së LDK-së, deklarohet Mustafa: ende nuk e kemi një emër për kryeministër

Pas një mbledhje që patën sot kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, kryetari i kësaj partie, Isa Mustafa është deklaruar se partia e tyre ende nuk ka një emër të kandidatit për kryeministër. Mustafa ka thënë se edhe sot, edhe të hënën do të bëjnë përpjekje që të dalin me një kandidatë për kryeministër sa ma shpejt për zgjedhjet e reja. “Diskutuam për përgatitjet për zgjedhje, po ashtu edhe për kriteret për kandidatët që do t’i marrim edhe nga degët tona, por edhe nga opinioni qytetar për deputetë të Kuvendit.…

Read More

Vdes producenti i “NETFLIX”– ai ishte helmuar

Kryetari i një kompanie kineze të lojrave të lidhur me Netflix i cili u helmua këtë muaj ka vdekur – dhe një bashkëpunëtor mbetet i dyshuari kryesor në çështjen tronditëse, sipas raporteve, shkruan New York Post. Shefi i Grupit Yoozoo Lin Qi – prodhues ekzekutiv i ”The Three-Body Problem” – u shtrua për herë të parë në spital në 16 dhjetor. Mediat kineze kanë identifikuar një ekzekutiv të lartë në Yoozoo, Xu Yao, se kishte shënjestruar Linin pas një mosmarrëveshje të brendshme brenda firmës. Tani në paraburgim, Xu drejtoi sektorin…

Read More

Ja kur do nisë vaksinimi në Evropë. Çka po ndodhë me Kosovën?

Kompania amerikane Pfizer, në bashkëpunim me atë gjermane, BioNTech po përgatiten që të dërgojnë 12.5 milionë doza të vaksinës që kanë prodhuar kundër koronavirusit në vendet e Bashkimit Evropian. Shtetet e BE-së, përfshirë Gjermaninë, Francën, Austrinë dhe Italinë, planifikojnë që të nisin vaksinimin prej 27 dhjetorit, teksa Evropa po mundohet që të zë hapin e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë, shtete këto që më herët gjatë këtij muaji nisën vaksinimin, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters. Sipas rregullatorit të barnave të Bashkimit Evropian, vaksinën kundër koronavirusit mund ta marrin qytetarët mbi…

Read More

Kërkimi i të zhdukurve, Gërxhaliu: Pas Kizhevakut do të kontrollohet miniera e Shtavalit

Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Kosovë, Arsim Gërxhaliu, paralajmëroi se së shpejti do të nisin gërmimet te miniera e Shtavalit në Serbi, ku dyshohet se ka trupa të personave të zhdukur nga lufta në Kosovë. Gërxhaliu foli të shtunën në një konferencë për media në Prishtinë, së bashku me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të zhdukur. “Në Serbi [gjatë vitit 2020] kemi kontrolluar tri lokacione, në mesin e të cilave është Kizhevaku si lokacioni i pestë i gjetjes së mbetjeve mortore. Kemi qenë edhe në Kozarevë të…

Read More

Asambleisti i LDK-së në Podujevë i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i shoqëruar edhe nga kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin ka prezantuar sot një aderim të ri në LVV, e ai është Bahri Blakçori, asamblestin e LDK-së në Komunën e Podujevës. Postimin e plotë të z. Kurti e lexoni më posht: Bahri Blakçori, asambleist i LDK-së në Komunën e Podujevës, na u bashkua në VETËVENDOSJE!.Ai ka diplomuar në nivelin Master në Edukim Fizik dhe Sport si dhe në atë Bachelor në Teknologji Informative. Punon në shkollën e mesme të lartë “Aleksandër Xhuvani” në…

Read More