Hoxhaj takon anëtarët e PDK-së në Has të Prizrenit

Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj ka qëndruar sot në Has të Prizrenit, me ç’rast ka takuar anëtarët e PDK-së atje. Postimi i plotë i z. Hoxhaj: Nuk ka si të përmbyllet më mirë kjo ditë e gjatë e takimeve me struktura, se në Has të Prizrenit! Gjithnjë është kënaqësi t’i takoj anëtarët e PDK-së dhe kryetarin e degës, Adem Morina, të cilët po angazhohen që në plotëni të realizojmë synimet tona në shërbim të qytetarëve e vendit. Së bashku, #PDK forcë serioze për shtetndërtim!

Read More

Osmani i vë Kroacisë në dispozicion Forcat e Armatosuar të Kosovës në rast nevoje pas goditjes nga tërmeti

Vjosa Osmani, si ushtruese e detyrës së Presidentit të Kosovës ka thelluar bashkëpunimin në kuptimin politik dhe njerëzorë me anë të një letre që i ka shkruar Presidentit të Kroacisë, Zoran Milanoviq pas tërmetit që goditi këtë shtet. Osmani, përmes kësaj letre i ka vënë në dispozicion ndihmën përmes Forcave të Armatosura të Kosovës nëse kjo kërkohet. “Jam e gatshme të bëj gjithçka që varet nga unë për të ndihmuar autoritetet e Kroacisë dhe si Komandante Supreme e Forcave të Armatosura të Kosovës, do të doja që përmes kësaj ta…

Read More

Kurti: Në Kosovë nuk do të kemi zgjedhje, por do të kemi referendum

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një debat online ku po merr pjesë ushtruesja e detyrës së presidentit Vjosa Osmani dhe Viola von Cramon, raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian ka folur rreth zgjedhjeve të reja në vend që do të mbahen në fillim të vitit 2021. Kurti ka thënë se populli tashmë e ka ndarë mendjen se për kë do të votojë. “Në Kosovë për një kohë të gjatë nuk do të kemi zgjedhje. Por, do të kemi referendum”. “Më së miri këtë e treguan zgjedhjet që u…

Read More

Qëndron Kastrati shpërblehet me mirënjohje nga mediumi kallxo.com për bashkëpunim gjatë këtij viti

Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka njoftuar përmes një postimi në facebook se ka pranuar mirënjohje nga mediumi që operon në Kosovë kallxo.com për bashkëpunimin që kanë pasur gjatë vitit 2020. Imazhi i kryetarit Kastrati nga fillimi është përcjellur pa ndonjë skandal në qeverisjen e tij dhe është vërtetuar forcimi i llogaridhënies institucionale dhe transparencës në nivel lokal atje. Lexoni të plotë postimin e z. Kastrati: Sot pranuam mirënjohje nga kallxo.com për bashkëpunimin gjatë këtij viti🤝🔍.Transparenca komunale, komunikimi i vazhdueshëm me media lokale e qendrore, ka ndikuar që…

Read More

VV solidarizohet me popullin kroat, përcjellë telegram ngushllimi familjeve që u goditën nga tërmeti

Lëvizja Vetëvendosje është solidarizuar me popullin kroat, ata kanë përcjellur telegram ngushllimi për viktimat që humbën jetën sot nga tërmeti që ndodhi në Kroaci. LVV në postimin e faqes zyrtare shkruan se ata u shprehin ngushllime familjeve të viktimave dhe të lënduarve atje. “Telegram ngushëllimi për viktimat e tërmetit në Kroaci. Me shqetësim kemi përcjellë ngjarjen e hidhur të tërmetit prej 6.4 shkallësh që goditi sot pjesën qendrore të Kroacisë. Në këtë kohë të vështirë e plotë dhimbje, ku mbi 20 janë të lënduar e të paktën 6 të vdekur,…

Read More

Super-sallatat e preferuara për natën e Vitit të Ri

NJë vend të veçantë në darkën e natës së Vitit të Ri e zënë përveç tjerash edhe sallatat që ndihmojnë natyrshëm në tretjen më të lehtë të ushqimit më të rëndë ta zëmë mishi i kuq , i pulës, peshkut apo llojet e tjera të mishrave. Ndër sallatat e preferuara, kemi zgjedhur dy nga to si më të shijëshmet: E para…. Sallata e thjeshtë me rukola: 1 pako blerje me rukolatomatinadjath të fortë parmexhanarra braziliane ose arra të rëndomtadisa dredhëza për shije ose fara të shegëvaj ulliriuthull balsamikekrip dhe limon…

Read More

Nora me koncert virtual për Vitin e Ri

Këngëtarja Nora Istrefi është portretizuar si shumë e dashur për publikun. Ajo ka postuar në rrjetet sociale një lajm përmes së cilit tregoi se ka një befasi për ndjekësit e saj. Bëhet fjalë për një koncert virtual të saj, të cilin do ta mbaj në Klan Kosova, me 1 janar ku këngëtarja do të këndojë këngët e saja të preferuara dhe të dashura për publikun. Prandaj, me 1 janar do të shofim se çka do të na sjellë Nora përmes ekranit televiziv.

Read More

Elezaj reagon ndaj vendimit të gjykatës: Prokuroria nuk ofroi prova për aktakuzën, ai beson se shkalla e dytë do ta rrëzon këtë vendim

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj ka reaguar pas vendimit që i’u është shqiptuar nga Gjykata e Pejës, si fajtorë për veprën penale të konfliktit të interesit. Ai u shpall fajtorë, u dënua me 4 mijë euro gjobë dhe i’u ndalua ushtrimi i profesionit në administratën publike për dy vite. Ai përmes një postimi në facebook ka thënë se Gjykata e Apelit do ta rrëzoj këtë vendim të Gjykatës Themelore në Pejë, pasi ai thot se nuk ka kryer vepër penale. Lexoni pa ndërhyrje postimin e z. Elezaj: Për…

Read More

Pozitë e opozitë të bashkuara rreth buxhetit, votohet me 85 vota

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar buxhetin për vitin 2021, raporton IndeksOnline. Me 85 vota për, asnjë kundë dhe asnjë abstenim kaloi ligji për ndarjet buxhetore për vitin 2021. Buxheti u votua nga pozita e opozita. Rikujtojmë se projektligji për buxhetin e vitit 2021 dje u votua në lexim të parë me 64 vota, asnjë kundër dhe asnjë abstenim./IndeksOnline/

Read More

Ky është parashikimi i motit për dy ditët në vazhdim

Moti për dy ditë 30-31.12.2020 Do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat vende-vende parashihen të sjellin reshje shiu. Reshjet më intensive do të jenë në Dukagjin. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit me shpejtësi 1-8 m/s në rrafshin e Kosovës, kurse në Dukagjin shpejtësia e erës do të jetë më e fuqishme.

Read More