DiCaprio i shqetësuar për krizën klimatike, i shkruan letër Joe Bidenit

Aktori i famshëm, Leonardo DiCaprio i ka drejtuar një letër të hapur Presidentit të ri të Amerikës, Joe Biden duke e nxitur atë që ta konsiderojë si prioritet krizën klimatike. Javën e kaluar, Presidenti Biden ktheu Shtetet e Bashkuara në Marrëveshjen e Parisit – një pakt ndërkombëtar për ta luftuar ndryshimin klimatik. Në vitin 2017, Donal Trump e kishte tërhequr Amerikën nga ajo marrëveshje. “Tani është koha për ne që të ballafaqohemi me krizën klimatike”, ka shkruar DiCaprio në llogarinë e tij në rrjetin social Instagram. “Sot, unë bashkohem me…

Read More

“Me Çlirimtarët”, slogani i NISMA Socialdemokrate

Është zbuluar slogani i partisë NISMA SOCIALDEMOKRATE. “Me Çlirimtarët”, është fjala që ka zgjedhur kjo parti me lider Fatmir Limaj. “UÇK nuk është e kaluara, është themeli i shtetit. Ne jemi krenar me këtë trashëgimi dhe do ta mbrojmë atë.Me Çlirimtarët- këta jemi ne, kjo është ajo që na definon”, shkruan Limaj në facebook. Kujtojmë që edhe partitë e tjera tashmë kanë bërë publikuar sloganet e tyre për zgjedhjet parlmentare të 14 Shkurtit./Indeksonline.net

Read More

Një vit pas ndarjes nga jeta të Kobe Bryant, bashkëshortja prek me fjalët: Ende s’duket e vërtetë

Vanessa Bryant thotë se ende nuk e beson se Kobe dhe vajza e tyre, Gianna humbën jetën tragjikisht pas një aksidenti me helikopter, i ndodhur një vit më parë. Sot, në ditën e vdekjes së bashkëshortit dhe vajzës, 38-vjeçarja ka ndarë një Instagram një letër nga një mikeshë e Gianna-s, e cila ka treguar kujtimet e saj me të ndjerën. “Më mungon vajza ime dhe Kob-Kob kaq shumë! S’do ta kuptoj kurrë pse dhe si kjo tragjedi mund t’i ndodhte disa qenieve njerëzore aq të mrekullueshme. Ende nuk duket e…

Read More

Eminem kthehet higher e ma higher

Reperi i njohur amerikan me famë botërore, Marshall Bruce Mathers III, i njohur me pseudonimin Eminem, Slim Shady pas një pauze disa mujore, para disa dite lansoi hitin e tij të radhes, super-këngën “Higher”. Eminem ka pak ditë që ka publikuar këngën “Higher”, kështu duke vërshuar nga klikimet, me mbi 7 milion klikime për 3 ditë. Ai rikthehet pikërisht ashtu siç jemi mësuar ta shofim, origjinal “kingu i repit botërorë”, duke sjellë gjithmonë atë që beson shpirtërisht në tekstet e tija famoze, duke shkaktu sensacione të mëdha në industrinë e…

Read More

Moti në Kosovë për dy ditët në vijim

Sipas Institutit Hidrometorologjik të Kosovës të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe vende-vende me reshje të dobëta bore, kryesisht në orët e para të ditës, temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri -2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 0 deri 2 gradë Celsius, ndërsa dita e enjte parashihet të jetë me kthjellime të pjesëshme. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri -4 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2 deri 4 gradë Celsius. Do të fryjë…

Read More

Vendos PZAP-ja: rrëzon ankesën e VV-së, Albin Kurti mbetet jashtë listës zgjedhore

Burime brenda PZAP-së kanë bërë të ditur se ky organ e ka shqyrtuar ankesën e Vetëvendosjes dhe e konsideron të paligjshme ankesën e LVV-së lidhur me moscertifikimin e subjektit dhe kandidatëve për deputetë, të cilët janë dënuar për vepra penale në tre vjetët e fundit. Vendimi për VV pritet të publikohet sot gjatë ditës. “Ne sot jemi duke i publikuar të gjitha vendimet e ankimuara nga partitë për vendimet e KQZ-së. Pavarësisht shantazheve e presioneve që kanë ardhur nga palët ankuese, PZAP-ja po e kryen me profesionalizëm të plotë punën…

Read More

Kancelari i Austrisë: Pa marrëveshje me Kosovën, Serbia s’mund të hyjë në BE

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, ka deklaruar se Beogradi zyrtar duhet të jetë i vetëdijshme se nuk do të pranohet në Bashkimin Evropian pa normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Kosovën. Në një intervistë për “Kurir”-in, Kurz kujtoi se ai e kishte vizituar Beogradin dy vjet më parë, duke iu përgjigjur pyetjes nëse njohja e Kosovës mund të vendoset si kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE. Ai vuri në dukje se të dy palët duhet të bien dakord mbi një normalizim të përhershëm dhe gjithëpërfshirës të marrëdhënieve dhe se…

Read More

Reduktime të ashpra të ujit në Prishtinë

Ka dy ditë që Fushë Kosova e disa lagje të Prishtinës po përballen me mungesë të ujit të pijshëm. Qytetarët të revoltuar me këtë gjendje edhe 20 vite pas luftës, në vazhdimësi kanë dërguar ankesa për këtë gjendje në të cilën ndodhen. Në lidhje me këtë situatë KRU “Prishtina”, ka njoftuar se  për shkak të situatës së krijuar së fundmi nga niveli i lartë i turbullirës në kanalin e Ibër Lepencit, kanal prej të cilit merret uji i pa përpunuar për tu trajtuar pastaj për pije ( ITUP Shkabaj /…

Read More

PZAP sot publikon vendimin për certifikimin e kandidatëve

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa sot, me 26 janar, ditë e marte do të marrë vendimin lidhur me ankesat e subjekteve politike për moscertifikimin e listave me kandidatët për deputetë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për zgjedhjet e jashtëzakonshme të 14 shkurtit. Këtë lajm e ka bërë të ditur, Mulë Desku, kryesues i sekretariatit në institucionin e PZAP-it. “Sot gjatë ditës vendosen rastet dhe do të publikohen”, ka thënë Ndërkaq, në faqen zyrtare të PZAP-së thuhet se vendimi do të kumtohet në afatin më të shpejtë të mundshëm. “Përmes…

Read More

FSK po bënë historinë në angazhimin e parë ndërkombëtar në ruajtjen e paqes dhe sigurisë botërore

Në një ceremoni ushtarake, në prezencën e autoriteteve civile dhe ushtarake, në bazën Camp dodge, të Johnston, të shtetit të Iowa-s, është realizuar ceremonia parazbarkuese e  grupit të parë  734 Regional Support Group të Gardës Kombëtare të IOWA pjesë e të cilit do jenë pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në misionet paqeruajtese ndërkombëtare. Me këtë rast, në emër të Republikës së Kosovës, MM/FSK Kolonel Ilir Qeriqi, Atashe i Mbrojtjes në Ambasadën e Kosovës në SHBA iu drejtua me një fjalë  rasti  ushtarëve të rreshtuar në këtë ceremoni ku…

Read More