Infermieri i zhgënjyer ndërpret grevën dhe jep dorëheqje nga puna. Thot se humbi 18 kg në grevë dhe shokët e tij nuk e përkrahen

Enlirat Duraku, Infermier i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, po bëhen 1 muaj që është futur në grevë. Ai sot ka njoftuar se e ka ndërprerë grevën dhe ka dhënë përfundimisht dorëheqje nga vendi i tij i punës në këtë institucion. Duraku përmes një postimi që ka bërë në rrjetin social facebook ka thënë se nga fillimi i grevës ka humbur 18 kilogramë, duke rënë në 66 kg nga 84 sa kishte para fillimit të grevës së urisë. “DORËHEQJE NGA VENDI I PUNËS NË QKUK, Nga sonte e ndërprej grevën…

Read More

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung”: Kurti i rizgjedhur, Bideni do ta kishte një partner të preferuar në SHBA

Pas një vendimi të marrë nga Gjykata Kushtetuese, parlamenti duhet të shpërndahet dhe të caktohen zgjedhje të reja. Por ajo që duket si kaos i radhës, është gjithashtu shenjë që tregon për funksionimin e institucioneve, shkruan në një analizë të botuar në gazetën gjermane “Süddeutsche Zeitung” Tobias Zick, njohës i rrethanave në rajon. albinfo.ch e sjell këtë analizë, të përkthyer në gjuhën shqipe. Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës i cili u rrëzua në pranverë, po përgatitet të kthehet në detyrë, pasi gjykata kushtetuese e vendit ka hapur rrugën për zgjedhjet…

Read More

“Future Nostalgia” i Dua Lipës merr 3 miliardë klikime

Këngëtarja shqiptare Dua Lipa që nga lansimi i albumit të saj “Future Nostalgia”, ka arritur një sukses të paparë. Ajo sot në Instagram saj i ka njofuar dhe i ka uruar të gjithë fansat e saj se së bashku ata kanë arritur shifrën prej 3 miliardë klikimesh për këtë album këtë vit. Teksa u shpreh se ky album i ka ndryshuar jetën asaj në mënyra të ndryshme, Dua Lipa tha se është aq e lumtur që edhe fansat e saj ndjejnë të njëjtën gjë. “Sapo kuptova se kemi arritur mbi…

Read More

Ish-presidenti Thaçi gjatë pandemisë për vetëm 10 muajt e vitit 2020 i shpenzoi mbi 76 mijë euro vetëm në dreka e darka

Sa i kushtoi buxhetit të Kosovës, ish presidenti Hashim Thaçi me kabinetin e tij vetëm për dreka e darka gjatë pandemisë për 10 muajt e vitit 2020? Hiç më pak se 76 mijë euro. Këtë informacion e bëri të ditur, përmes një postimi në facebook, shefi i stafit të u.d Presidencës Faton Peci. Peci publikoi edhe shifra të shpenzimeve të bëra nga Thaçi dhe kabineti i tij edhe në vitin 2019 ku kishin shpenzuar mbi 139 mijë euro për dreka/darka zyrtare. Postimi pa ndërhyrje i z. Peci: Të dashur qytetarë,…

Read More

Moti për ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për pesë ditë (04 – 08 janar 2021) Do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat herë-herë do të shoqërohen me reshje shiu në viset e ulëta dhe në vise me lartësi mesatare, ndërsa në vise malore parashihet të bie borë. Temperaturat vazhdojnë të mbeten mbi vlerat e mesatareve për periudhën që jemi, minimalet ndërmjet -1 deri 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-10 gradë Celsius. Cilësia e ajrit do të jetë relativisht e mirë për shkak të…

Read More

Policia e ndalon një 27-vjeçar që provoi të hidhet nga objekti i Psikiatrisë në Prishtinë,

Policia e Kosovës, sot me datë 03.01.2021, në orët e para të mëngjesit (07:55) ka pranuar një informatë se në një Klinikë në Prishtinë një person ka hipur në kulmin e ndërtesës (klinikës psikiatrike) dhe është duke tentuar që të kërcej nga aty. Njësitë policore të stacionit Jugu në Prishtinë kanë reaguar me shpejtësi në lokacion, me ç‘rast është njoftuar edhe njësia e zjarrfikëseve dhe ambulanca. Pas një bashkërendimi të mirë dhe profesional të veprimeve të të gjitha ekipeve për menaxhimin e situatës së paraqitur, me ndihmën e shkallëve të zjarrfikëseve…

Read More

Infektohet me Covid-19 prezantuesi i famshëm amerikan Larry King

Larry King, prezantuesi i famshëm dhe ish-intervistuesi i CNN është infektuar me Covid-19, sipas një burimi të afërt me familjen, shkruan CNN. Prezantuesi King, 87 vjeçar, është shtruar në spital në Qendrën Mjekësore Cedars Sinai në Los Angeles për më shumë se një javë, tha burimi. Për shkak të protokolleve në spital, tre djemtë e King nuk kanë qenë në gjendje ta vizitojnë atë, sipas burimit. King, i cili ka diabet tip 2, është përballur me një seri problemesh mjekësore gjatë viteve, duke përfshirë disa sulme në zemër dhe një…

Read More

Babë, bir e nipë u plagosën mbrëmë në Pejë, policia sot jep detaje të reja

Mbrëmë rreth orës 21:00 në Pejë janë plagosur tre persona. I dyshuari kryesor Melos Rrustemi është prangosur dhe me rastin në fjalë po merren organet e hetuesisë. IndeksOnline ka raportuar se të plagosurit janë babë, bir dhe nip. (Shaban Dobra, Fisnik Dobra, Andi Dobra) Lidhur me rastin në fjalë, detaje të reja sot kanë dhënë nga policia e Kosovës. ” VRASJE NË TENTATIVË- Rr. Vëllezërit Gërvalla, Pejë 02.01.2021-21:02. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi qe i njëjti ka shtënë me arme zjarri ne drejtim të tre viktimave meshkuj kosovarë.…

Read More

Ku do të fokusohet presidenca portugeze e BE?

Kryeministri portugez, António Costa dëshiron të fillojë sa më shpejt livrimi i fondeve kundër Coronës. Edhe tema të tjera të lëna në hije nga Brexiti dhe Corona do të kthehen në agjendën e presidencës portugeze të BE. Pak para Krishtlindjeve kryeministri portugez, António Costa, dhe ministri i Jashtëm i Portugalisë, Augusto Santos Silva, duhet të kenë marrë frymë të lehtësuar: Para fillimit të presidencës së BE në janar, u kaluan në Bruksel si buxheti i BE edhe marrëveshja e Brexit. Kështu shteti i vogël në cepin më perëndimor të Europës,…

Read More