Ahmeti publikon disa foto të punimeve në parkingun nëntokësor te Fakulteti Filologjik

Kryetari i Prishtinë, Shpend Ahmeti në rrjetin e tij social facebook ka publikuar disa foto të punimeve që po vazhdojnë tek ndërtimi i parkingut nëntokësor te Fakulteti Filologjik. Ahmeti shton se punët aty po vijojnë sipas planifikimeve dhe dinamikës së paraparë në projekt. Postimi i kryetarit Ahmeti: Punimet në ndërtimin e parkingut nëntokësor tek Fakulteti Filologjik po vazhdojnë sipas planifikimeve dhe me dinamikën e paraparë.Falënderojmë të gjitha ekipet që po angazhohen që ky projekt i rëndësishëm kapital për Prishtinën të zbatohet dhe të jetësohet.#prishtina

Read More

Mediat botërore raportojnë vdekjen e aktores Tanya Roberts, nga spitali zbulojnë se ajo është ende gjallë

Aktorja Tanya Roberts, e cila u raportua nga CNN dhe media të tjera që të kishte vdekur, duke cituar publicistin e saj të vjetër, Mike Pingel, është ende gjallë, i tha Pingel CNN-it të hënën. Pingel tha se ai u njoftua të dielën në mbrëmje nga partneri i Roberts, Lance O’Brien, se Roberts kishte vdekur, shkruan CNN. Në një telefonatë të hënën në mbrëmje, O’Brien i tha CNN-it se ishte i tronditur pasi i dha lamtumirën Roberts në shtratin e saj dhe u largua nga Qendra Mjekësore Cedars-Sinai duke besuar se…

Read More

Sot në Kosovë shënohen 4 vdekje dhe 199 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24-orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.282 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 199 raste pozitive. Brenda 24-orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitivë. Gjatë 24-orëve të fundit, janë shëruar 430 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri sot është gjithsej 43.378 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.600. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 87 raste, Pejë…

Read More

Shpërthimi i bombolës në Ferizaj, 26 persona të lënduar

Pak para orës 15:00 një shpërthim i madh ka ndodhur në lagjen “Village”, në Ferizaj. Burime të IndeksOnline bëjnë me dije se janë gjithësej 26 persona që kanë pësuar lëndime trupore. Ndryshe në vendin e ngjarjes ndodhen ambulanca, zjarrëfikësit dhe Policia e Kosovës. “Po janë gjithësej 26 persona që kanë pësuar lëndime trupore, 2 nga ta dukshëm e kanë gjendjen më të rëndë dhe janë nisur për në Qendren Klinike Universitare të Kosovës”, kanë thënë burimet.

Read More

Zemaj tregon se ka siguruar 500 mijë vaksina anti-Covid

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në një postim të tij në facebook ka njoftuar se Kosova ka siguruar 500, 000 vaksina anti Covid nga “Pfizer”-i. Zemaj ka bërë të ditur se konfirmimin për sigurimin e vaksinave anti-Covid na e kanë dhënë përfaqësuesit e “Pfizer”-it gjatë një takimi virtual të mbajtur sot me ta. Lexoni të plotë shkrimin e ministrit Zemaj: Kosova siguron 500 000 vaksina anti COVID nga Pfizer. Në kuadër të angazhimeve konkrete për sigurimin e vaksinave kundër COVID-19, dëshiroj të ndaj me qytetarët informatën se kemi siguruar 500…

Read More

Kryetarja e Washingtonit mobilizon Gardën Kombëtare para tubimeve pro Trumpit

Kryetarja e Washingtonit ka mobilizuar Gardën Kombëtare përpara protestave të planifikuara nga mbështetësit e presidentit, Donald Trump, në kohën kur Kongresi do të votojë për të konfirmuar fitoren e presidentit të zgjedhur, Joe Biden. Mbështetësit e Trumpit po planifikojnë të mblidhen në kryeqytetin e SHBA-së më 5 dhe 6 janar në mbështetje të pretendimeve të pabazuara të Trump për mashtrim të gjerë të votuesve. Më shumë se 300 trupa të Gardës Kombëtare do të jenë gati për të siguruar kontrollin e turmës dhe ndihmën e zjarrfikësve dhe shërbimeve të shpëtimit,…

Read More

Në SBASHK tregojnë kur fillon gjysmëvjetori i dytë

Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jashari ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, nëse s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Nëse mbyllen shkollat Jashari thotë se do të mobilizohen që mësimi online të jetë sa më  i suksesshëm. “Se si do ta kemi gjysmë vjetorin e dytë varet nga situata që do ta ketë Kosova dhe shtetet tjera nga pandemia dhe varet nga institucioni i cili…

Read More

7 vite pa gjeneralin Shaban Shala

Sot bëhen shtatë vjet nga vdekja e gjeneral Shaban Shala, i cili njihet si veprimtar i hershëm i lëvizjes për çlirim dhe kontribuues i jashtëzakonshëm në luftën e UÇK-së, por gjithashtu edhe i angazhuar në ristrukturimin dhe sistemimin e gjithë ushtarëve të UÇK-së dhe të TMK-së. Shaban Shala rrjedhë nga një familje atdhetare, i cili ka qenë i burgosur politik dhe veprimtar i hershëm i lëvizjes për çlirim, ka qenë aktivist i dalluar i KMDLNJ-së, kurse gjatë luftës çlirimtare ka dhënë një kontribut të madh në themelimin e celulave të…

Read More

Hoxhaj viziton kompaninë “Smart Signal Signs” në Fushë -Kosovë

Kandidati për kryeministër nga Partia Demokratike e Kosovës, njëherit edhe ushtrues i pozitës së kryetarit të kësaj partie Enver Hoxhaj ka qëndruar sot në Fushë-Kosovë, ku ka vizituar kompaninë “Smart Signal Signs”. Lexoni më posht postimin e z. Hoxhaj në facebook: Sot, ditën e nisa me një vizitë në kompaninë “Smart Signal Signs” në Fushë Kosovë. Biznes start-up në prodhimin e të gjitha produkteve të sinjalistikës, të cilat eksportohen në Belgjikë e që janë punë dore, e udhëhequr nga Asdren Osmani, një ndërmarrës nga Presheva që ka zgjedhur të investojë…

Read More

Maqedonia e Veriut arrin marrëveshje me Pfizer, siguron 800 mijë vaksina

Maqedonia e Veriut ka arritur marrëveshjen me kompaninë “Pfizer” për blerjen e 800 mijë vaksinave kundër COVIDIT-19. Por fillimisht, ky vend do të ketë mundësi të marrë vetëm 6 mijë vaksina dhe këto pritet të mbërrijnë në muajin shkurt. Euronews Albania raporton se, marrëveshja është pritur me një dëshpërim të lartë nga qytetarët pasi sasia e parë përmban shumë pak doza, ku do të kenë mundësi të vaksinohen vetëm 3 mijë persona. Të parët që do të vaksinohen janë punonjësit e shëndetësisë, prej të cilëve 70% janë shprehur të gatshëm…

Read More