Reagon Biden pas sulmeve ndaj Kongresit Amerikan

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka reaguar në Twitter pas sulmit të protestuesve brenda Kongresit Amerikan. Në postimin në Twitter, Biden shkruan se kaosi në kongres nuk përfaqëson atë që është Amerika por është shumë më e mirë. “Le të jemi shumë të qartë: skenat dhe kaosi në Kongres nuk përfaqësojnë atë të cilën jemi ne”, ka shkruar ai në llogarinë e tij në Twitter. “Ajo që po shohim ne është një numër i vogël i ekstremistëve që i janë përkushtuar paligjshmërisë. Kjo nuk…

Read More

Zgjedhjet në Kosovë me 14 shkurt 2021

Ushtruesja e Detyrës së Presidencës, Vjosa Osmani sot ka marrë vendim për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë me datën 14 shkurt 2021. Postimi i plotë i znj. Osmani: Duke u bazuar në përgjegjësitë kushtetuese dhe Aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese Nr. KO-95/20, si dhe pas diskutimit me partitë parlamentare dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, kam marrë vendim të shpallë zgjedhjet dhe të caktojë 14 shkurtin 2021 datë për mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të parakohshme. Më këtë vendim KQZ-ja është udhëzuar t`i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për organizimin…

Read More

Labinot Tahiri i dhuron 7 mijë euro për të lënduarit në Ferizaj

Labinot Tahiri, këngëtari i mirënjohur kosovarë ka dhuruar shtatë mijë euro për të ju dalur në ndihmë të lënduarve nga rasti i djeshëm i shpërthimit të bombolës së gazit në Ferizaj. Këtë lajm e bëri të ditur vetë këngëtari me anë të një postimi në rrjetin e tij sociale, ku tha se do ju ndihmojë të lënduarve në shpërthimin e mbrëmshëm në Ferizaj. Të lënduarve u nevojitet trajtim në Turqi dhe këngëtari ka treguar se ka hapur një fondacion ku secili do të dhurojë nga 1000 mijë euro. “Nga Podujeva…

Read More

Edhe një analist tjetër aderon në parti politike

Enver Hoxhaj, ushtrues i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovë sot ka prezantuar prurjen e re në parti, aktivistin e hershëm të rezistencës studentore, Ardian Kastrati. Hoxhaj përmes një postimi në facebook ka bërë të ditur aderimin e tij. Lexoni postimin e plotë të z. Hoxhaj: Shtëpisë tonë të madhe politike, PDK-së, iu bashkua sot profesori Ardian Kastrati. Ai është aktivist i hershëm i rezistencës studentore dhe shumë aktiv në jetën publike. Ka përfunduar dy magjistratura në Austri dhe ka doktoruar në Kroaci. Ardhja e Ardianit në PDK…

Read More