Demokratët: Gati akuza për shkarkimin e Trump

Demokratët amerikanë kanë vendosur të çojnë përpara nismën për shkarkimin e Presidentit Donald Trump të cilit i kanë mbetur më pak se 11 ditë në detyrë. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi tha se ajo do zyrtarizonte të hënën nismën për shkarkimin e kreut të Shtëpisë së Bardhë nëse ai nuk jepte menjëherë dorëheqjen pas trazirave që ndodhën në Kongres ku humbën jetën 5 persona. Demokratët e akuzojnë Trump për “nxitje të kryengritjeve”. Presidenti i zgjedhur Joe Biden tha se i takonte Kongresit të vendoste nëse do të ngrinte…

Read More

Vetëvendosje e njofton mërgatën tonë për afatet dhe procedurat se si mund të votojnë ata

Lëvizja Vetëvendosje në faqen e saj zyrtare në facebook ka njoftuar mërgatën tonë rreth caktimit të afateve për regjistrim dhe për votim nga jasht. Periudha e regjistrimit për votuesit nga jasht: 13-21 janar 2021 Periudha e votimit për votuesit nga jasht:2-12 shkurt 2021 Njoftim i VV-së në facebook: Të dashur bashkatdhetarë, tashmë janë caktuar afatet për regjistrim dhe për votim nga mërgata. Në grafikën e mëposhtme janë theksuar datat për dy këto procese. Ndërkohë së shpejti do të publikojmë edhe videon me udhëzimet për hapat dhe procedurat që duhen ndjekur…

Read More

10 princeshat e ditëve moderne që bëjnë një jetë të zakonshme përveç detyrave të tyre mbretërore

Princeshat e sotme nuk kanë të bëjnë vetëm me përfaqësimin e monarkisë në ngjarje të nivelit të lartë. Shumë prej tyre kanë provuar se, ashtu si çdo njeri tjetër në këtë, ato kanë aspirata, ëndrra dhe përgjegjësi në punë. Disa prej tyre nuk e kanë problem të lënë shtypin dhe paparacët, të dinë për jetën private, ndërsa të tjera e kanë mbajtur të fshehtë. “Bright Side” bëri një përmbledhje të disa prej princeshave që vlerësohen vërtet nga populli i tyre. Dhe kjo jo vetëm falë karakterit të tyre të këndshëm…

Read More

Hoti takohet me disa biznese nga Komuna e Prizrenit

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka qëndruar sot në Komunën e Prizrenit ku ka takuar disa biznese nga kjo komunë dhe ju dha përkrahje për të tejkaluar sfidat e krijuara nga pandemia. Lexoni pa ndërhyrje postimin e z. Hoti: Bizneset janë zhvillimi dhe adresa e punësimit të qytetarëve tanë, ndaj ata nuk duhet të luftohen, por të mbështeten dhe mbrohen. Bizneset nga komuna e Prizrenit, i siguruam se do të vazhdojmë t’ju qëndrojmë afër për të tejkaluar sfidat e krijuara nga pandemia Covid-19. Ata e vlerësuan rolin e shtetit të…

Read More

Lansohet kënga “Jolie” e Alban Skenderajt

Këngëtari i njohur shqipëtarë, Alban Skenderaj sapo ka lansuar projektin e tij të ri muzikor. Ai ka publikuar këngën e cila quhet “Jolie” e cila vjen me një fotografi të veçantë në klip. Mjafton të dëgjoni pak tinguj nga kjo baladë për t’u pëlqyerë. Kjo këngë e Skenderajt vjen pas një bashkëpunimi që pati muaj më parë me këngëtaren e njohur Arilena Ara me këngën “A i sheh”. Më posht gjeni linkun e këngë të sapodalë “Joilie”:

Read More

Taylor Swift, artisja e parë që pesë herë pati albumin më të shitur të vitit në SHBA

Taylor Swifti është artistja e parë që radhitet në krye të listës për albumin më të shitur të vitit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për pesë herë. Promovuar në korrik, ka shitur 1.276 milionë kopje deri më 31 dhjetor 2020 duke e bërë albumin e vetëm të shitur në 1 milion kopje gjatë një viti, sipas të dhënave të MRC-së. Swifti kishte albumin më të shitur në SHBA edhe në vitin 2019, me 1.09 milionë, në 2017 me 1.9 milionë, në 2014 me 3.66 milionë dhe në 2009 me…

Read More

“Twist” filmi i ri me Rita Orën afër premierës

Rita Ora përpos si këngëtare, ka shënuar suksese edhe me role në projekte të mëdha filmike. Një film i ri me protagoniste, artisten me origjinë shqiptare do të ketë premierën me datë 29 janar. Skenari i saj është i bazuar nga novela e Charles Dickens, “Oliver Twist” por që është vendosur në kohët moderne. “Twist” është një film krim/dramë me regji të Martin Owen./Prive.al

Read More

Hoxhaj viziton burgun e Prishtinës, aty ku shumë ish të burgosur politikë shqiptarë përjetuan tmerrin

Enver Hoxhaj, ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, i mandatuar si kryeministër nga kjo parti së bashku me disa ish-të burgosur politikë ka vizituar burgun e Prishtinës, tani i shëndërruar në muze. Në këtë burg famkeqë shumë ish-të burgosur shqiptarë përjetuan tmerrin dhe torturat më ç’njerëzore që panë me sytë e tyre. “Përjetova emocione të veçanta derisa me miqtë e mi, ish të burgosurit politikë të regjimit serb, Bajrush Xhemajlin, Isak Shabanin, Halil Selimin, Besim Zogajn, Ilmi Ramadanin dhe Emin Sallahun ecëm nëpër korridoret e errëta e të ngushta…

Read More

Njoftim rreth situatës me vërshime nga IHK

Njoftim nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës lidhur me situatën e fundit me vërshimet në Kosovë: Ashtu siç jeni të informuar, situata Hidrometeorologjike në Kosovë, gjatë këtyre ditëve është e rënduar si pasojë e reshje të shiut me intensitet më të theksuar në Dukagjin, por edhe në pjesë të tjera të vendit, e cila ka shkaktuar ngritje të nivele nëpër lumenj. Më i atakuari është sistemi lumor i Drinit të Bardhë, ku nivelet kanë arritur kuotat maksimale, e disa prej tyre kanë shkaktuar vërshime (Drini Bardhë, Ereniku, Bistrica e Pejës Bistrica…

Read More

7 të vdekur dhe 259 raste të reja me Covid-19

613 TË SHËRUAR DHE 259 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.531 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 259 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast (75 vjeç), Gjakovë 1 rast (52 vjeç), Pejë 1 rast (70 vjeç), Prishtinë 1 rast (82 vjeç), Rahovec…

Read More