Të lodhur nga komentet negative, Meghan Markle dhe Harry marrin vendimin të heqin dorë nga çdo rrjet social

Duka dhe Dukesha e Sussex, Meghan Markle dhe Harry, kanë vendosur që për qetësinë e tyre të heqin dorë nga çdo rrjet social si ‘Twitter’, ‘Instagram’ dhe ‘Facebook’. ‘Times of London’ shkruan se Meghan dhe Harry kanë marrë shumë komente negative dhe nuk e duan këtë gjë në jetën e tyre. Pas shkëputjes nga familja, ata janë gjykuar shumë nga fansat. Kujtojmë se së fundmi përflitet se Meghan është shtatzënë për herë rë dytë pasi paparacët kanë kapur disa foto të sajat me barkun e rrumbullakosur./politiko.al

Read More

Kllokoqi: “Marre duhet me ju ardh” : Mbi 5 mijë dënime për gastronomët, asnjë për politikanët.

Zyrtarisht ende nuk ka filluar fushata zgjedhore, por partitë politike në vend kanë filluar tubimet e tyre, dhe kjo gjë ka bërë që të reagojnë gastronomet. Pothujse të gjitha tubimet që po mbajnë partitë politike po vërehet se nuk respektohen masat anti-covid të miratuara nga vet qeveria. Në çdo tubim që po mbajnë partitë politike vërehet se mungojnë maskat, distanca dhe shtrëngim të duarve, gjë që është e ndaluar në bazë të rekomandimeve të profesionistëve shëndetësorë. Lidhur me këtë ka reaguar kryetari i Shoqatës së Gastronomeve të Kosovës, Petrit Kllokoqi,…

Read More

Edhe pse e miratuan Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, nuk ndahen 300 eurot për punëtorët e sektorit privat. Avdullah Hoti ende nuk e nënshkruan vendimin që u’a mundëson tërheqjen e parave

Ende nuk ka filluar ndarja e 300 eurove për tre muaj për punëtorët të cilët kanë humbur vendin e punës gjatë periudhës së pandemisë me COVID-19, ashtu siç parashihet me Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Sipas Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike është paraparë që nga buxheti i Kosovës të paguhen pagat e punonjësve në sektorin privat për periudhën tetor-dhjetor 2020 të cilët si pasojë e pandemisë COVID-19 janë larguar apo pezulluar nga puna, për periudhën jo më të shkurtër se tre muaj, pas datës 29 shkurt e deri më 30 dhjetor 2020.…

Read More

Në Shqipëri nesër nis vaksinimi anti-COVID

Përmes një njoftimi në Facebook kryeministri Edi Rama bëri me dije se ditën e hënë do të nisë vaksinimi anti-COVID. Nën moton “Shqipëria Buzëqesh” nesër do të fillojë vaksinimi në stadiumin “Air Albania” ku dhe janë bërë përgatitjet për të nisur këtë proces. “LAJM I MIRË#ShqipëriaBuzëqeshNesër nisim vaksinimin antiCovid19#PunëJoGjumë,” – thuhej në postimin e Ramës.  Siç është njoftuar dhe më parë, do të ketë një plan vaksinimi, ku të parët që do të marrin shërbimin do të jenë personat të cilët janë më të rrezikuar nga virusi. Gjatë inspektimit të…

Read More

VV hap proces demokratikë brenda partisë. Shpallë zgjedhjet e brendshme dhe u jep shancë në konkurim kandidatëve për deputetë

Përmes një postimi në rrjetin social facebook, Lëvizja VETËVENDOSJE! në faqen e saj zyrtare i ka shpallur zgjedhjet e brendshme për kandidatë për deputetë. Vetëvendosje po synon përmes këtij procesi të brendshëm dhe demokratikë ti jep shancë të gjithë të interesuarve për të kandiduar në këto zgjedhje. Në postimin e VV-së thuhet se të gjithë të interesuaritpër të kandiduar për deputetduhet të paraqesin deklaratën e kandidaturës medokumentacionin shoqërues brenda 48 orëve nga publikimi i këtij njoftimi. Po sjellim të plotë njoftimi e VV-së: Demokracia e brendshme është një nga shtyllat…

Read More

Dënimet për krime lufte në Kosovë

Nga seriali i DW-s një vështrim mbi krimet e luftës dhe dënimet: UNMIK, EULEX e institucionet e Kosovës kanë paraqitur dhjetëra raste për krime lufte, por dënime ka pasur shumë pak. Pse? Kush përjeton një luftë, atij i ndryshon përgjithmonë jeta. Më shumë se 21 vjet kanë kaluar nga lufta e Kosovës, por pasojat ende janë prezente. Në jetët e njerëzve, dhimbjen që la ajo për familjarët, por edhe shkatërrimin  e kudogjendur. Ende ka shumë pyetje të hapura për kohën e luftës në Kosovë. Një serial i Deutsche Welle-s u kushtohet pikërisht këtyre pyetjeve…

Read More

Stuhia Filomena, Mot i keq edhe në Ballkan

panja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij.Banorët e Madridit, thonë se në qytet nuk bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por këtë radhë, ajo po ofron spektakël. Stuhia Filomena, sipas meteorologëve, do të bombardojë Evropën me 40 cm borë dhe erëra të forta. Efektet e para të saj kanë filluar të shihen por egërsia e plotë e…

Read More

Haradinaj viziton zonat e prekura nga vërshimet në Malishevë

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj sot ka vizituar zonat ku u preken nga vërshimet gjatë dy ditëve në Komunën e Malishevës. Postimi i z. Haradinaj në facebook: Vizitova sot komunën e Malishevës, përkatësisht një ndër zonat e prekura nga vërshimet.Në këtë katastrofë natyrore, të gjithë së bashku duhet të qëndrojmë pranë familjeve të prekura dhe të bashkëndjejmë me vuajtjet e tyre nga këto përmbytje.Ftoj qeverinë në detyrë, për mobilizim të menjëhershëm të të gjitha institucioneve përkatëse me qëllim të ndihmës dhe përkrahjes për qytetarët, si dhe të vendos për ndarjen…

Read More

Dy përballje të vështira për Dardanët në fillim të vitit 2021

Viti 2020 ishte një vit i cili solli shumë sfida dhe vështirësi për Kombëtaren e Kosovës në futboll dhe trajnerin e saj Bernard Challendes. Në fakt, “Dardanët” realizuan vetëm një fitore gjatë gjithë vitit dhe ajo erdhi përballë Moldavisë në “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Por, një nisje aspak të lehtë Kosova pritet ta ketë edhe në vitin 2021 ku së shpejti do t’i zhvillojë dy ndeshjet e para në kuadër të kualifikimeve për në Kampionatin Botëror “Qatar 2022”. Shtete të fuqishme si Suedia dhe Spanja do të luajnë kundër Kosovës…

Read More

Qytetarët falenderojnë angazhimin e Labinot Tahirin që mblodhi para për të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj

Labinot Tahiri, këngëtari i njohur dhe humanisti ka shpërndarë një fotografi ku shihet vendi ku ai ka mbledhur paratë për të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj. Aty është shkruar “BRAVO LAB”, si shenjë falenderimi për angazhimin e tij në grumbullimin e atyre parave. Labinot Tahiri për disa ditë kishte mbledhur para për shërimin e të lënduarve nga shpërthimi në Ferizaj, ku kishte arritur që për ta të mbledhte afro 100 mijë euro. Labi në facebook ka falenderuar me këtë postim: Mirëmengjesi🙏🏻 Kush do që e ka bërë këtë ,faleminderit🤝Kjo bravo…

Read More