“Ti mbijetosh vdekjes”-dokumentari i ri në Netflix që nuk duhet humbur

Njerëzit shpesh kanë shtruar pyetjen se çfarë ndodh pasi të vdisni, dhe një dokumentar e re e Netflix përpiqet ta zbulojë. I titulluar “Surviving Death” është lansuar në plaftormën e transmetimit “Netflix”, dokumentari sjellë intervista me njerëz që u takuan me vdekjen sy më sy. Dokumentari prej gjashtë pjesësh jep një pamje më të ekuilibruar se çfarë mund të përfshijë jeta e përtejme – nëse ekziston një e tillë. Përshkrimi i dhënë nga Netflix për serinë e re thotë: Çfarë do të thotë të vdesësh, dhe a është vdekja fundi…

Read More

Vjosa Osmani i reagon KQZ-së: E drejta e votës është e patjetërsueshme e cila nuk mund të kushtëzohet me një telefonatë

Presidentja në detyrë, Vjosa Osmani ka reaguar ndaj vendimit të sotëm që Komisioni Qendror Zgjedhor ka marrë për votimin e mërgatës në zgjedhjet e parakohshme të 14 shkurtit të këtij viti. Znj. Osmani i shkruan letër direkte kryetarës së KQZ-së, Valdete Daka me ç’rast e ka vlerësuar si shqetësuese këtë vendim duke e potencuar mjaft mirë se e drejta e votës është e drejtë fundamentale, e garantuara me Kushtetutën tonë dhe me të gjitha konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. “E drejta e votës është e drejtë fundamentale, e…

Read More

Aktivisti i shoqërisë civile Demi ironizon me vendimin e KQZ-së me diasporën

Drejtori ekzekutiv i institutit GAP, aktivisti i shoqërisë civile, Agron Demi përmes një postimi të tij në facebook, vendimin e sotëm të KQZ-së për diasporën e ka përcjellur me ironi dhe humor. “VI. Nëse aplikuesi nuk posedon dëshmi se ka transferuar së paku 100.000 euro përmes Western Union, atëherë vota e tij/saj do të refuzohet.VII. Nëse aplikuesi lajmërohet në telefon, por nuk posedon iPhone 12 ose Samsung S20, refuzohet vota e tij/saj”, VIII. Nëse aplikuesi nuk lajmërohet në telefon duke bërtitur “KQZ”, e humb shpërblimin e votimit…IX. Nëse pas krejt…

Read More

Osmani në Bruksel, takon zyrtarët e lartë të BE-së

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, ndodhet në Bruksel, ku do të ketë takime me zyrtarë të Belgjikës, si dhe të institucioneve të Bashkimit Evropian. Osmani pritet të takojë të martën presidentin e Parlamentit Evropian, David Sasolli, dhe komisionarin e BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi. BE-ja i ka konfirmuar këto takime, por nuk ka dhënë hollësi rreth temave që pritet të diskutohen. Sipas burimeve të BE-së, pritet që të flitet për situatën aktuale në Kosovë, për procesin zgjedhor, për përballjen me pandeminë e koronavirusit, si…

Read More

Afati i koalicioneve për partitë politike deri nesër në ora 18:00

Po afrohet koha e limituar e koalicioneve të partive politike në Kosovë për zgjedhjet e parakohshme të shpallura me datën 14 shkurt 2021. Deri tani nuk pamë ndonjë koalicion në mes partive politike, as atyre partive që jemi mësuar t’i shofim që në prag të zgjedhjeve të lidhin koalicione në mes vete. Por afati i lidhjes së mundshme të koalicioneve ligjërisht është nga 8 janar deri me 12 janar në ora 18:00 Pra,deklarimi i partive politike për pjesëmarrje në zgjedhje përmes koalicionit është 8 janar -12 janar 18:00. Afati për aplikim të subjekteve politike për t’u çertifikuar për pjesëmarrje në zgjedhje është 8 janar -16 janar ora 18:00

Read More

Hotit i kushtoi tubimi në Prishtinë, shkeli masat anti-Covid, LDK gjobitet me 2000 euro

Kryeministrit në detyrë Avdullah Hotit një tubim që ka mbajtur në një lagje të Prishtinës, i ka kushtuar LDK-së 2000 euro, pasi autoritetet pohojnë se në këtë takim janë shkelur masat anti-Covid. Drejtori i Inspektimit të Komunës së Prishtinës, Adonis Tahiri, tha se askush nuk është mbi ligjin dhe se është e domosdoshme zbatimi i masave. “Askush mbi ligjin! Zbatimi masave për parandalimin e shpërndarjes së virusit, është i domosdoshëm. Shkeljet sanksionohen në bazë të Ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës –…

Read More

KQZ merr vendim që çdo mërgimtar të regjistrohet përmes emailit dhe secili që s’përgjigjet në telefon nuk i lejohet votimi

Komisioni Qendror Zgjedhor, sot ka marrë një vendim për votuesit jashtë Kosovës ku thuhet se të gjithë votuesit në zgjedhjet e 14 shkurtit duhet të regjistrohen përmes emailit. Bazuar në këtë vendim të KQZ-së, periudha e regjistrimit e votuesve nga diaspora fillon me 13 janar dhe përfundon me 21 janar 2021 në ora 18:00 sipas kohës së Kosovës. Ndërsa në formularët e aplikimit për regjistrim, aplikuesi duhet të shënojë vetëm numrin e tij të telefonit dhe jo të ndonjë familjari. Tutje KQZ-ja do të verifikojë procesin e aplikimit për regjistrim,…

Read More

Jo vetëm analistët, gazetarët por edhe ish-prokurori special Sylë Hoxha i bashkohet partisë politike LDK

E pazakontë të kemi dëgjuar të ndodhë në vendet e ndryshme qoft në rajon apo botë ku e gjithë klasa intelektuale e institucioneve të një shteti ti bashkohen partive politike, dhe ajo po ndodhë pikërisht në prag të zgjedhjeve. Ka ndodhë edhe në të kaluarën, po ndodhë edhe tash që shumë gazetarë, analistë , tani edhe ish-prokurorë t’i bashkohen partive politike. Këto lëvizje të këtyre personave që deri dje ishin në krye të institucioneve me rëndësi në vend po e vën në dyshim të gjithë punën dhe fushëveprimtarin e tyre…

Read More

Nis vaksinimi në Shqipëri, Rama vaksinohet i pari

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ishte i pari që u vaksionua sot kundër Covid-19. Fushata e vaksinimit filloi sot në stadiumin “Air Albani” dhe ishte Rama që iu nënshtrua i pari vaksinës. Nënjëprononcim për media ai theksoi se nuk donte të hynte në radhën e askujt por e ndërmori këtë vendim për të fituar besimin e njerëzve se vaksina anti-COVID është e sigurt dhe do të ndihmojë në luftën kundër virusit. Paralelisht edhe Najada Çomo shefe e spitalit Infektiv plotësoi formularin para vaksinimit.

Read More

6 të vdekur dhe 206 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

389 TË SHËRUAR DHE 206 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.281 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 206 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 389 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 46.648 raste, kurse numri i rasteve…

Read More