Nesër mot shumë i ftohtë

E mot i ftohtë mbetet edhe në fillim të javës së ardhshme, megjithëse me më shumë intervale me diell nga dita e martë.  Në pjesën e dytë të javës rryma më të ngrohta ajrore, më pas mundësojnë rritje të temperaturave, e në fundjavë me mundësi edhe për reshje shiu. Ditëve të fundjavës, mund të ketë qarkullim më të mirë ajror, që mban ndotësit ajror më të shpërndarë, e indeksi i cilësisë së ajrit do të zbres edhe në vlera mesatare dhe të mjaftueshme.  Orëve të mbrëmjes dhe në mungesë të…

Read More

Illyrian Pure Sport do të jetë super vetura e parë shqiptare

Çdo gjë duhet të fillojë nga diçka. Qëndrim Thaçi, një shqipëtarë nga Kosova, ka krijuar një koncept të një super veture komplet të re e cila veturë pritet që të prezantohet në Prishtinë gjatë muajit gusht 2021. Illyrian Pure Sport është vetura e parë shqipëtare e cila do të jet e mundur falë këtij djali vizionarë, punëtorë e guximtarë. Sipas Thaqit, me përfundimin e këtij projekti, kjo do të bëhet super vetura e parë shqiptare me standarde ndërkombëtare. Për më tepë shikoni fotot.

Read More

Lista me emrat e kandidatëve për deputet nga LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka publikuar listën me emrat e deputetëve për zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti. Kësaj liste i prin Avdullah Hoti, pasohet nga Kujtim Shala, Hykmete Bajrami, Agim Veliu e Behxhet Pacolli. Më poshtë mund ta lexoni listën e kandidatëve të LDK-së: Avdullah Hoti Kujtim Shala Hykmete Bajrami Agim Veliu Behgjet Pacolli Lirije Kajtazi Anton Quni Arben Gashi Ardita Dushi Driton Selmanaj Lumir Abdixhiku Doruntine Maloku Kastrati Besian Mustafa Arban Abrashi Besa Gaxherri Ardian Shala Armend Zemaj Vlora Dumoshi Frasher Demaj Imet Rrahmani Valentina Bunjaku…

Read More

LVV prezanton listën e deputetëve, e quan listë të referendumit

Lëvizja Vetëvendosje e ka publikuar përfundimisht listën e plotë me emrat e kandidatëve për deputet. Këtë e bën të ditur në faqen e tyre zyrtare në facebook. Lexoni të plotë njoftimin e VV-së: Lista e Referendumit: 1 Albin Kurti2 Vjosa Osmani Sadriu3 Glauk Konjufca4 Vasfije Krasniqi5 Avni Dehari6 Albulena Haxhiu7 Arben Vitia8 Donika Gërvalla9 Gani Krasniqi10 Shqipe Selimi11 Liburn Aliu12 Hekuran Murati13 Armend Muja14 Arbërie Nagavci15 Adnan Rrustemi16 Haxhi Avdyli17 Fatmire Kollçaku18 Mimoza Kusari Lila19 Haki Abazi20 Ardian Gola21 Rozeta Hajdari22 Xhelal Sveçla23 Saranda Bogujevci24 Faton Peci25 Fitore Pacolli26 Hydajet…

Read More

Hoti qëndroi në Istog, takon anëtarët dhe simpatizantët e LDK-së atje

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka vizituar sot Istogun ku ka takuar anëtarët dhe simpatizantët e degës së LDK-së në Istog. Ai shkroi në facebook se atje po dominon një energji pozitive dhe mobilizim për fitoren e LDK-së. Shkrimi i z. Hoti Faleminderit për besimin Istog! Në takimin me strukturat, anëtarët dhe simpatizantët e degës në Istog, dominoi energji pozitive dhe mobilizim për fitoren e madhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Amanetin e presidentit Rugova për miqësi me SHBA-në dhe BE-në, do ta vazhdojmë me qeverinë Hoti sepse është ekzistenciale…

Read More

LDK e pati tërhequr zvarrë, e bija e Jusuf Gërvallës, Donika i bashkohet Vjosa Osmanit

Një aderim tjetër ka ngjarë sot. Donika Gërvalla, e bija e Jusuf Gërvallës i është bashkuar sot iniciativës së Vjosa Osmanit, para zgjedhjeve të 14 shkurtit 2021. Vjosa Osmani ka publikuar një fotografi në Facebook me Gërvallën, duke shkruar “Si çdoherë, bashkë”. Donika ushtronte postin e kryetares së degës së LDK-së në Gjermani, deri në shkurt të vitit 2018 kur kishte njoftuar se po e braktis këtë parti pas 27 vitesh aktivitet. Largimin e saj nga kjo parti e bija e atdhetarit Jusuf Gërvalla e kishte arsyetuar me “degjenerimin” në…

Read More

Gati 1 vit nga vdekja e legjendës së basketbollit Kobe Bryant, bashkëshortja prek me rrëfimin e saj

Me datën 26 janar do bëhen plot 1 vit nga aksidenti tragjik me aeroplan, ku humbi jetën legjenda e basketbollit, Kobe Bryant, vajzës së tij, Gianna dhe 7 personave të tjerë. Koha nuk ka mundur t’ja lehtësojë dhimbjen bashkëshortes së të ndjerit, Vanessa Brayant, e cila në instagram shpreh emocionet e saja trishtuese. Vanessa Brayant tregon se ku e gjen arsyen për të jetuar gjatë këtij viti me këtë hidhërim kaq të madh. Ajo ka bërë një postim prekës në rrjete sociale dhe ju ka dhënë një këshillë mjaft të…

Read More

Vjosa Osmanit i bashkohet avokatja Doarsa Kica

Iniciativës së Vjosa Osmanit, me slloganin “Guxo”, i është bashkuar sot avokatja kosovare, Doarsa Kica. Këtë njoftim e ka dhënë vet avokatja përmes njoftimit që ka bërë në facbook, ku ka publikuar një fotografi të përbashkët me znj. Osmani. Kica në postimin e saj është shprehur se për t’ju bashkuar Vjosa Osmanit, ka guxuar të dal jasht zonës së rehatisë dhe jashtë interesave të ngushta individuale. “Në shtetet demokratike, shprehet me ndërmarrjen e një hapi tutje në të mirën e përgjithshme. Në guximin për të dalur jashtë zonës së rehatisë…

Read More

Zemaj njofton për ardhjen e frigoriferëve që nevojiten për të ruajtur vaksinën

Armend Zemaj, ministër në detyrë i Shëndetësisë ka njoftuar përmes një shkrimi në facebook se kanë arritur frigoriferët që shërbejnë për ruajtjen e vaksinës anti-covid. Tani thot ai presim vetëm të na vie vaksina. Lexoni të plotë shkrimin e z. Zemaj: Qytetarë të vendit tim, profesionistë shëndetësorë, partnerë ndërkombëtarë, bashkëpunëtorë në luftimin e pandemisë Covid-19, Sot arritën frigoriferët për ruajtjen e vaksinës anti Covid, të siguruar nga granti i BB-së për Ministrinë e Shëndetësisë që bëjnë ftohjen dhe mirëmbajtjen për vaksinat deri në – 86 gradë. Jemi gati për pranimin…

Read More

Sot është afati i fundit i listave të kandidatëve për deputetë

Sot është dita e fundit për subjektet politike që të dorëzojnë listat e tyre me emrat e kandidatëve për deputetë, të cilët pas certifikimit do të mund të garojnë për ulëse në Kuvendin e Kosovës. Duhet theksuar se deri më tani vetëm 10 subjekte politike, me gjithsej 210 kandidatë, kryesisht nga radhët e komuniteteve, kanë dorëzuar në KQZ aplikimin për certifikim për pjesëmarrje në zgjedhje si dhe listën me emrat e kandidatëve për deputetë. Pas Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese, ku konstatohet se personi i dënuar për vepër penale me një…

Read More