Në prag të ardhjes së Biden, vendosen forcat e Gardës Kombëtare në Uashington (Foto)

Forca të shtuara të Gardës Kombëtare janë vendosur në Uashington, teksa Shtetet e Bashkuara po bëhen gati për inaugurimin e Joe Bidenit si president i SHBA-së. Biden do të inaugurohet më 20 janar dhe kjo ceremoni nuk do t’i ngjasojë të mëparshmëve, për faktin e pandemisë, por edhe rrezikut për protesta nga mbështetësit e presidentit në largim, Donald Trump./REL.

Read More

Haradinaj premton fondin 1 miliard eurosh

Sot, Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, njëherit edhe kandidat për president nga kjo parti ka prezentuar Programin Zgjedhor 2021-2025, ku tha se sipas programit të tij janë planifikuar një fond prej 1 miliard euro për të njerrë vendin nga kriza e pandemisë së COVID-19. Sipas Haradinajt, e para është ekonomia, prandaj janë fokusuar tek një plan i detajuar ekonomik për të dal nga kriza e pandemisë. “E para është ekonomia. E kemi një plan të detajuar si të dalim nga kriza e shkaktuar nga pandem. E…

Read More

Dënim me burg për gardianin e akuzuar se futi drogë në Qendrën e Paraburgimit

Gjykata e Prishtinës ka shpallur aktgjykimin ndaj oficerit korrektues në Qendrën e paraburgimit në Prishtinë Ragip Zeneli si dhe të akuzuarit tjetër Blerim Sinani. Ragip Zeneli është shpallur fajtor dhe është dënuar me dënim unik me burgim  prej 1 vit e 8  muaj, për  keqpërdorim të detyrës dhe shpërndarje të narkotikut. Ndërsa me aktvendim të veçantë të njëjtit i është ndërprerë paraburgimi deri në plotfuqishmëri të këtij aktgjykimi. Kurse i akuzuari Blerim Sinani, është dënuar me dënim me burg prej 7  muajsh si dhe dënim me gjobë në shumë prej…

Read More

Zjarr në zyrën e arkivit të stacionit Policor në Drenas, IPK në vendngjarje

Një zjarr ka shpërthyer sot në zyrën e arkivit të Stacionit policor, në Drenas.Policia ka intervenuar me kohë dhe ka lokalizuar zjarrin, ndërsa aktualisht po punohet për evidentimin e dëmeve që janë shkaktuar, si edhe po analizon rrethanat që karakterizojnë ngjarjen me qëllim ndriçimin e shkaqeve të zjarrit. Lajmin e ka konfirmuar për IndeksOnlinen, zëdhënësi i Policisë rajonale në Prishtinë, Agron Borovci. Ai ka thënë se në vendin e ngjarjes po ashtu është ftuar edhe Inspektorati Policor i Kosovës. “Rreth orës 13:00 është vërejtur një tym në zyrën e arkivit…

Read More

5 arsye të papritura pse Apple Watch është pajisja perfekte për vitin 2021

Në shtator, pamë dy versione të reja të Apple Watch, Series 6 dhe SE, dhe që të dyja sollën disa përmirësime të mëdha. Përveç ekranit të përmirësuar gjithmonë të ndezur, jeta e baterisë është përmirësuar shumë. Ja disa nga mënyrat si Apple Watch mund t’ju ndihmojë të jeni edhe produktiv. Këtu janë pesë arsye pse Apple Watch është pajisja perfekte për fillimin e duhur të vitit 2021. Përqendrimi Një nga gjërat më sfiduese këtë vit, për shumë njerëz, është se është shumë më e vështirë të përqendrohesh kur punon nga…

Read More

Sot u shënua 1 vdekje dhe 267 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24-orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.377 mostra të marra nga SHSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 267 raste pozitive. Brenda 24-orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga Komuna Ferizajt 1 74-vjeçar. Numri total i rasteve pozitive është 56.118 raste nga 209.960 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.411 raste të vdekjes. Gjatë 24-orëve të fundit, janë shëruar 163…

Read More

Valdete Daka viziton qendrën e thirrjeve të shërbimit votues

Kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka ka vizituar qendrën e thirrjeve të shërbimit votues, ku ka parë për së afërmi se si po shkon procesi atje. Pas vizitës ajo deklaroi se procesi është duke shkuar në rregull dhe deri tani po operohet me 25 linja telefonike të cilat sipas Dakës, këto linja janë bërë të munudra nga Qeveria e Kosovës. “Procesi është duke u zhvilluar në rregull, i kemi 25 linja telefonike, që na ka ndihmuar Qeveria e Kosovës dhe ky ndërrim punon deri në ora 12 të mbrëmjes…

Read More

Nënë e bir humbin jetën nga COVID brenda 5 ditëve, i infektuar edhe kryefamiljari

Mariella Lazzarini 65-vjeçe dhe Jacopo Zanella 35-vjeçar, nënë e bir humbën jetën nga Covid brenda 5 ditëve. Kjo tragjedi në familje ka tronditur komunitetin në Cavallino-Treporti, në Itali. Më 11 janar të këtij viti humbi jetën 65-vjeçar dhe jo më shumë se pesë ditë, do të ndahej nga jeta edhe djali i saj Jacopo Zanella. Ata ishin shtruar në kujdesin intensiv në Spitalin Covid në Jesolo.Mediat italiane shkruajnë se djali vuante nga disa sëmundje të tjera.Por ajo çfarë e bën më të rëndë historinë e kësaj familje është infektimi i…

Read More

“Restoranti anticovid”: Aty ku robotët janë kamarierë

Ka 10 vite që në Bankok të Tajlandës, restoranti japonez Hajime tërheq mijëra klientë për veçantinë e tij, përcjell albinfo.ch. Gjëja më interesante është se pikërisht në kohën e pandemisë kur të gjithë restorantet u mbyllën dhe pësuan një dëm ekonomik, ky restorant dyfishoi numrin e klientëve të tij. Ushqimi aty shërbehet nga robotët, të cilët janë në rolin e kamarierit dhe cilësohet si një nga më të sigurtit në kohën e pandemisë. /Albinfo.ch

Read More

Rikthimi i “Friends”, Lisa Kudrow tregon se një skenë e episodit special po xhirohet në kafene

Aktorja e njohur e “Friends”, Lisa Kudrow, është shprehur se tashmë ka xhiruar një pjesë të episodit të veçantë të aktorëve nga ai serial. Speciali i cili do të shfaqet në HBO Max, fillimisht ishte vendosur të shfaqej marsin e kaluar për shkak të pandemisë me Covid-19 dhe pastaj për në gusht dhe datën e tretë kur u shty e kishte dhënë një prej aktorëve. Ndërsa, Kudrow ka konfirmuar edhe një herë se speciali do të bëhet patjetër. Aktorja e cila luan rolin e “Phoebe Buffay” ka treguar edhe disa…

Read More