Numër i madh pjesëmarrësish, VV mbyll fushatën në Prishtinë (FOTO)

Lëvizja Vetëvendosje në profilin e saj në facebook ka publikuar disa foto ku shifet një numër i madh pjesëmarrësish në tubimin përmbyllës të kësaj partie, e cil zgjodhi kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën ta mbyll ciklin e fushatës 10 ditore për zgjedhjet e 14 shkurtit. Postimi i LVV-së në facebook: Pas 10 ditë fushatë të jashtëzakonshme në këtë situatë të pazakontë, pas mijëra kilometrave dhe qindra takimeve, me ju, në çdo cep të republikës, ndryshimi që kemi kërkuar kurrë nuk ka qenë më afër.Ka qenë kjo një fushatë e paparë deri…

Read More

Vjosa Osmani intervistë për televizionin amerikan, CNN me gazetaren Christiane Amanpour

Vjosa Osmani, kandidate për presidente nga lista e përbashkët me vetëvendosjen ka dhënë një intervistë për televizionin e njohur botëror, CNN, konkretisht me gazetaren e CNN Christiane Amanpour. Osmani ka folur rreth fushatës politike dhe qasjen që do ta ketë në të ardhmen. Përmes një lidhje në Skype, ajo foli rreth korrupsionit në Kosovë. Më tej, ajo nuk harroi të flas edhe për vrasjet e fëmijëve nga policia serbe. Kandidatja për presidente, Osmani ka folur për punën e shkëlqyer të qeverisjes të udhëhequr nga Albin Kurti. Gjithashtu, ajo gjatë intervistës…

Read More

Në këtë link të mëposhtëm mund ta shikoni se ku është qendra juaj e votimit

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë të ditur se vetëm me numrin personal, qytetarët që kanë të drejtë vote mund ta gjejnë vendvotimin. Ata të cilët kanë të drejtë vote mund ta gjejnë qendrën e vendvotimit përmes këtij linku. “Për të gjetur qendrën tuaj të votimit, ju lutem shkruani më poshtë numrin tuaj personal dhe klikoni butonin KËRKO pasi të keni konfirmuar mekanizmin e sigurisë reCaptcha sipas udhëzimeve”, thuhet në udhëzim. Zgjedhjet parlamentare do të mbahen të dielen më 14 shkurt. Linku: https://eomp.kqz-ks.org/VCChangeRequests/Index

Read More

PSD lëshon dronin me mbishkrimin “Lideri Suprem”,derisa Kurti mbante fjalimin përmbyllës

Edhe pse, si një gjë e pazakont që po ndodhë në Kosovë, ende pa ardhur në pushtet, Partia Socialdemokrate ka lëshuar një dron sot në Prishtinë derisa Lëvizja Vetëvendosje po mbante tubimin përmbyllës, parti kjo e cila ishte në opozitë deri tani. Në dronin që PSD e lëshoi sot, përmes një aeroplani lodër ndodhej fotografia e Albin Kurtit derisa shkruante “Lideri Suprem”. Videon e dronit e ka publikuar në Facebook vetë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i cili tha se kush pretendon fundin veçse i ka dhënë fund vetes. Natyrisht…

Read More

6 vdekje nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

IKShPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve janë shënuar 6 raste të vdekjeve nga COVID-19. “Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (54, 70, 83 vjeç), Ferizaj 1 rast (77 vjeç), Kaçanik 1 rast (87 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast (83 vjeç),” thuhet në njoftim. Numri total i rasteve pozitive është 63.805 raste nga 261.492 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.540 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 333 pacientë…

Read More

Çfarë spektakli në Australian Open, Thiem eliminon Kyrgiosin

Një nga ndeshjet më të mira të vitit 2021 është zhvilluar sot mes Dominic Thiem dhe Nick Kyrgios. Edhe pse tenisti australian, Kyrgios ishte duke e fituar meçin me rezultat 2-0 në sete, ndodhi kthimi fantastik i tenistit numër 3 në Botë, shkruan IndeksOnline. Në setin e tretë, Thiem fitoi 6-3, për ta barazuar rezultatin në 2 me 2 gjatë setit të katërt [6-4]. Në setin final, Thiem arriti ta mposhte me rezultat 6-4, për ta eliminuar tenistin simpatik, Kyrgios. Në 1/8 e finales, Thiem do të luaj ndaj Dimitrovit./IndeksOnline/

Read More

Sot, kinezët e fillojnë festimin e vitit të ri hënor

Pasi jemi ende në pandemi dhe pothujse e gjithë bota mënyrat e festimit detyrohen t’i bëjnë në forma të ndryshme, edhe mënyra e festimit të Vitit të Ri Hënor po ndryshon, shkruan CNN. Qindra miliona njerëz zakonisht stërmbushin autostradat, trenat dhe aeroplanë për të ardhur në shtëpi dhe për të festuar me familjen e tyre. Por qeveritë po i dekurajojnë njerëzit nga udhëtimet këtë vit nëse nuk është e domosdoshme. Festivali 15-ditor fillon të premten, 12 Shkurt, dhe ky do të jetë Viti i Kaut.

Read More

Mënyrat Më Të Mira Të Përgatitjes së Kërpudhave në Shtëpi

Kërpudhat janë një ushqim shumë i mirë për ata që kujdesen për shëndetin e zemrës. Ato janë shumë të pasura me fibër, kalium dhe vitaminë C, të cilat mirëmbajnë sistemin kardiovaskular. Kaliumi është një nga ushqyesit më të nevojshëm sepse ndihmon në rregullimin e nivelit të tensionit të gjakut. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni 3 receta mjaft interesante për gatimin e shijshëm të kërpudhave. Kërpudha me gjalpë dhe kopër Përbërësit 230g kërpudha 20g gjalpë 1 tufë me kopër Kripë Piper Përgatitja Si fillim lani dhe pastroni kërpudhat. Lërini…

Read More

Albin Kurti e Vjosa Osmani sonte në debat përballë gazetarëve në një format të ri televiziv

Kandidati për kryeministër Albin Kurti dhe kandidatja për presidente Vjosa Osmani sot paraqitën në një debat televiziv përballë analistëve. Formati televiziv është risi dhe nuk i përket vetëm një studio televizive. Për 90 minuta ata do të përgjigjen në temat e ndryshme dhe do të sqarojnë vizionin e tyre për vendin. Debati transmetohet në RTV Dukagjini dhe KTV prej orës 21:00.

Read More

Dua Lipa publikon këngën dhe videoklipin e parë për 2021-tën “We’re Good”

Vitin 2021, këngëtarja e njohur ndërkombëtarisht, me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa e ka filluar me lansimin e këngës “We’re Good” që e shënon edhe të parën për vitin 2021. Kënga është bashkë-kompozuar nga Emily Warren, Scott Harris, dhe Sylvester Willy Sivertsen dhe vetë Dua. “We’re good” është vizualizuar edhe me një klip të veçantë, që i kthen fansat prapa në kohën e Titanikut. I gjithë klipi është konceptuar si një ndodhi në një anije e cila më pas përmbyset dhe ka të njëjtin fund si anija e famshme. “Videoja…

Read More