Artistja krijon flamurin e Kosovës në 1,200 metra katror, hynë në librin e rekordeve – Guinness

Gruaja nga Skenderaj ka thyer edhe një rekord të ri. Kjo është artistja Arbnora Fejza – Idrizi, e cila kësaj radhe, ka hyrë në librin e Guiness-it me flamurin e Kosovës, me mozaikun e përgatitur me 127.400 copë letra origami. Flamuri i Kosovës është punuar përmes artit të njohur si origami dhe është i madh plotë 1,200 metra katror. Secila copë letre e saj, ka kërkuar 15 teknika arti thotë Fejza – Idrizi. “Më është dashur katër muaj kohë, nga katër orë në ditë, të formojë copëzat e origamit, një…

Read More

Këngëtarja, Ariana Grande publikon albumin e saj të pestë

E njohur ndërkombëtarisht, këngëtarja, Ariana Grande ka publikuar albumin e saj të ri të titulluar “Positions (Deluxe)”. Albumi i popstares 28 vjeçare, Ariana Grande përmbanë pesë këngë të reja, përfshirë remiksin “34 +35” i cili përfshin Megan The Stallion dhe Doja Cat. Të dy artistet lëshuan videoklipin për bashkëpunuan për remiks të njërës prej këngëve. Ky është albumi i saj i pestë që konsiderohet nga “Billboard 200” si albumi numër një.

Read More

NASA njoftoj se fluturakja zbriti me sukses në mars pas 470 milion kilometra udhëtim nga toka

Mbrëm është bërë e ditur nga Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, se Rover Perseverance i NASA-s ka zbarkuar sigurt në Mars pas një udhëtimi nga toka prej 470 milionë kilometrash, ku ishte nisur shtatorin e vitit të kaluar. Kjo është vizita e tretë në planetin e kuq në pak më shumë se një javë. Fluturakja Rover dërgoi imazhet e para të vendit të uljes menjëherë pas uljes, gjashtë muaj pas nisjes nga toka. Fluturakja do të eksplorojë kraterin Jezero, të emëruar sipas qytetit të Bosnjës, pra vendin e një liqeni…

Read More

Lëndohen dy persona nga vetërrokullisja e veturës në Vranidoll

Pak më parë një aksident ka ndodhur në në magjistralen Prishtinë – Podujevë, përkatësisht në fshatin Vranidoll. Nga Policia e Kosovës për IndeksOnlinen kanë bërë të ditur se si pasojë e vetaksidentit dy persona kanë pësuar lëndime trupore dhe janë dërguar për në QKUK. “Vetaksidenti ka ndodhur rreth orës 07:45 në magjistralen Prishtinë – Podujevë, në fshatin Vranidoll. Dy persona kanë pësuar lëndime trupore. Të lënduarit janë dërguar në QKUK për trajtim mjekësor. Njësia rajonale e trafikut ka dalë në vendin e ngjarjes dhe ka nisur një hetim për zbardhjen…

Read More