Punonjësja e IKSHPK-së raporton për dyshimet për falsifikim të testit për COVID-19

Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të falsifikimit të dokumentit. Në bazë të njoftimit, para pesë ditëve, një punëtore e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik ka raportuar se ka hasur në një dokument për të cilin dyshon se është i falsifikuar.Sipas ankueses, e dyshuara ka prezantuar testin për COVID-19, për të cilin dyshon se ka ndërhyrje dhe është falsifikuar. Në lidhje me rastin është njoftuar edhe prokurori kujdestar dhe me vendim të tij rasti shkon në procedurë të rregullt./kallxo.com

Read More

Kurti i kërkon Bordit të AKP-së të mos vazhdojë me privatizime tjera

Albin Kurti, kandidati fitues i zgjedhjeve të 14 shkurtit për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka bërë një status në facebook ku i ka kërkuar Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP), të ndërprenë privatizimet dhe të mos filloj valën e re të saj. AKP po tenton të filloj një valë të re të privatizimit, që sipas Kurtit është në kundërshtim me disa vendime të Kuvendit të Kosovës dhe ekzekutivit. “Tani jam informuar që bordi i AKP-së krejtësisht paligjshëm po synon keqpërdorimin e vakuumit institucional duke tentuar të fillojë…

Read More

Parashikimi i motit për sot dhe ditët e ardhshme

Prishtina Weather ka publikuar parashikimin e motit për sot dhe ditët e ardhshme. Sipas njoftimit, sot do të ketë mot kryesisht me diell. 24.02 – Butë, kryesisht me diell. Në mëngjes përgjatë ultësirave me mundësi për mjegull/mjegullinë. 25.02 – Pas mëngjesit me mjegull përgjatë ultësirave, ditën mot i butë dhe kryesisht me diell. 26.02 – Më ngrohtë, kryesisht me diell. Në mëngjes përgjatë ultësirave mjegull. Temperaturat do të jenë të larta për këtë periudhë kohore. Minimalet do të luhaten nga -1C deri në 2C, e maksimalet luhaten nga 13C deri…

Read More