Njihuni me ndryshimin e fundit të Instagram-it

Instagrami po zgjeron gjithnjë e më shumë ndërveprimin “live” të shumë njerëzve njëkohësisht. Falë opsionit të ri të Instagram Live Rooms, 4 njerëz mund të flasin në Instagram në të njëjtën kohë, në një ekran të ndarë në disa pjesë, i ngjashëm me Zoom. Ky opsion lindi “si nevojë” e kohërave në të cilat po jetojmë aktualisht. Gjatë pandemisë, e pamë të gjithë sa shumë u përdor Instagram Live ku dy njerëz mund të bënin koncert online, të bisedonin, apo të performonin. Aplikacioni i ri që lejon komunikimim live me…

Read More

KEDS njofton se ku do të ndalet rryma nesër

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik KEDS ka planifikuar që nesër të ndërpresë rrymën në disa lokacione. Sipas njoftimit, punime janë planifikuar vetëm në rajonin e Pejës. Këto janë lokacionet ku do të kryhen punimet dhe ku do të ndalet rryma: TS 110/10(20)kV Istogu do të ndërprehet: Dalja 10 kV Istog Qendra (Kodi: 54000013)  prej orës 11:00 deri në ora 14:00 Vendet: Lagjja te KEDS-i,  Shtëpia e mallrave, Istog Blinda ABB, rruga e re- Vehbi Jahaj, banesat- Gani Dreshaj, Shefqet Kabashi, NT Banana, Shtëpia e…

Read More

Grenell e quan Albin Kurti “anti-amerikan”

Richard Grenell, Ish-emisari i Administratës së Donald Trump ka bërë një postim në Twitter ku ka shkruar disa fjalë për Albin Kurtin. Grenell njifet si ndër të pakët ata zyrtarë amerikan që flet aq hapur në relacione me liderët e ndryshëm botërorë. Kësaj radhe ka folur edhe për Albin Kurtin ku nuk ka hezituar ta quaj anti-amerikan. Nuk ka shpjeguar shumë se për qfarë qëndrimesh të kundërta mund t’i ketë një lider për t’u cilësuar si anti-amerikan por ka thënë se “Lideri i ri i Kosovës majtisti anti-amerikan, Albin Kurti,…

Read More

Anxhela Peristeri publikon këngën “Karma” me të cilën përfaqëson Shqipërinë në Eurovision

Këngëtarja e njohur shqiptare, Anxhela Peristeri ka bërë pubike videoklipin bashkë me versionin final të këngës “Karma”. Ajo me këtë këngë do të marrë pjesë në Eurovision këtë vit duke e përfaqësuar Shqipërinë. Tekstin e këngës “Karma” e ka shkruar Olti Curri dhe kompozimin Kledi Bahiti, ku fitoj Festivalin e 59-të të Këngës në RTSH në dhjetor të vitit të kaluar, ndërsa këngëtarja versionin final e ka punuar në një studio të njohur në Greqi. Eurovisioni këtë vit mbahet në Rotterdam të Holandës më 18,20 dhe 22 maj.

Read More

Për shkak të helmimit ndaj Navalny, SHBA sanksionon zyrtarët rusë të cilët ishin të përfshirë

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian pritet të ndërmarrin veprime të koordinuara kundër Rusisë, për shkak të helmimit dhe ndalimit të udhëheqësit të opozitës, Aleksei Navalny. Burimet diplomatike evropiane thanë se shtetet anëtare të BE-së kanë miratuar tashmë sanksione kundër katër zyrtarëve të drejtësisë dhe zbatimit të ligjit në Rusi, të përfshirë në ndalimin e kritikut të Kremlinit. Dy burime në administratën e presidentit amerikan, Joe Biden, i thanë agjencisë së lajmeve Reuters dhe rrjetit televiziv CNN se Shtetet e Bashkuara kanë në plan të marrin masa kundër Rusisë për…

Read More

8 të vdekur e 488 raste të reja me Covid-19

270 TË SHËRUAR DHE 488 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.886 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 488 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (81, 77, 65, 78 vjeç), Klinë 1 rast (64 vjeç), Pejë 1 rast (37 vjeç), Prizren 1 rast…

Read More

Nga votat me kusht VV mori më së shumti / 14 mijë e 939 gjithsejtë

KQZ-ja të hënën në mesnatë mbylli procesin e numërimit të votave me kusht dhe në mëngjesin e së martës ka filluar me numërimin e votave të ardhura përmes postës. Nga votat me kusht, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë gjithsejtë 14 mijë e 939 vota nga 29 mijë 490 sa ishin në total. Zëdhënësi i KQZ’së Valmir Elezi ka thënë se janë 56 mijë e 610 zarfe me fletëvotime të cilat do të numërohen në QNR. “Numërimi i votave me kusht, i atyre me postë dhe përfundimi i disa procedurave tjera në…

Read More

Osmani e qartë pas takimit me Lajçak: “Ne presim njohje nga Serbia me kufijtë tanë aktual”

Vjosa Osmani, U.d presidentes së Kosovës, sot gjatë një konference të përbashkët me përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është deklaruar se duhet të ketë një qasje të re sa i përket çështjes së negociatave në mes Kosovës dhe Serbisë. Osmani u shpreh se duhet respektuar vijat e kuqe të Parlamentit të Ri, ku siç ka qenë në të kaluarën, nuk ka pse të dialogohet për rregullime kushtetuese apo territore. “E bëra të qartë në emër të institucioneve të Kosovës dhe në veçanti të institucionit që drejtoj, që…

Read More