Përmbyllet numërimi i votave nga jashtë Kosovës / KQZ nesër shpallë rezultatet përfundimtare

Nesër, ditë e enjte pritet të shpallen rezultatet përfundimtare, kjo pasiqë sonte përfundoi edhe numrimi i votave nga jashtë Kosovës. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka bërë të ditur se është përmbyllur numërimi i votave nga jashtë Kosovës. “Një falënderim i madh për qindra vajzat dhe djemtë e këtij vendi që u angazhuan me vullnet në këtë proces numërimi që kërkon tepër përkushtim, durim, energji dhe mbi të gjitha saktësi. Po ashtu, falënderim edhe për stafin tjetër që janë angazhuar kaq shumë këto ditë në QNR”, ka theksuar Elezi. Ai…

Read More

“Nuk mund të hapësh një libër dhe të mos mësosh diçka”, fjalë nga filozofi kinez që ruajnë vlerën dhe fitojnë gjithmonë peshë

Disa mendime dhe mësime të një filozofi kinez të quajtur Konfuci i cili jetoi në vitet 500-400 p.e.s i influencuan shumë njerëz në të kaluarën. Disa nga  mendimet e urta të tij vazhdojnë të kenë peshë edhe sot e kësaj dite e me gjasë edhe për brezat e ardshëm. Ja disa shprehje nga më të interesantet që ka lënë Konfuci: – Kudo ku shkon, shko me zemër -Nuk ka rëndësi se sa ngadal ecën, sa kohë që nuk ndalesh – Unë dëgjoj dhe harroj. Unë shoh dhe kujtoj. Unë bëj…

Read More

Pasi shkarkohet nga pozita e sekretarit të MI, Izedin Bytyqi flet: “Çdo ditë kam presion nga grupet kriminale”

Sot u raportua se sekretari i Ministrisë së Infrastrukturës, Izedin Bytyqi u pezullua nga pozita e tij nga Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi. Bytyqi nuk kishte treguar më parë nëse kishte pasur presione apo jo në punën që bënte. Ai pasi u pezullua sot nga puna, zgjodhi konferencen për media për të deklaruar se që 11 muaj ka pasur presion nga grupe të ndryshme të interesit, që ai i quan edhe kriminale. “Prej ditës së parë që jam në Ministri të Infrastrukturës jam ballafaquar me presione të grupe të interesit,…

Read More

“Kolltuku i vogël për dy persona” / Arban Abrashi e shkarkoi Izedin Bytyqin, e kthej Agim Veliu por zyrën nuk ja lëshon Zymer Abdullahu

Arban Abrashi, Ministër në largim i Infrastrukturës, ka zënë momentin e fundit të qenit ministër për të bërë shkarkime. Kështu pa dhënë ndonjë arsye specifike, me një vendim ka shkarkuar mëngjesin e së hënës sekretarin e Ministrisë së Infrastrukturës, Izedin Bytyqi. Në vend të Bytyçit, Abrashi ka emëruar sekretarin e ri të kësaj ministrie Zymer Avdullahun, duke e kthyer kështu Bytyqin në drejtor të një departamenti. Mediat dje raportuan se ende nuk janë dhënë detaje për këto lëvizje në MI, por ajo çfarë dihet është se Izedin Bytyçi njihet si…

Read More

Udhtim në Dubai – një plan 5-ditor

Dubai është një qytet i pabesueshëm me kaq shumë para të investuara në të, saqë turistët këtu sjellin në jetë dëshirat dhe projektet e tyre më sfiduese, herë-herë të çmendura, por thelbësore. Si mund të sqaroni një vendpushim skish dhe një akuarium monstra në shkretëtirën e Lindjes së Mesme, ndërtimin e rrokaqiellit më të lartë në botë, ndërtimin e një ekspozite të tërë të ishujve artificialë, ashtu si shumë “mrekulli të tjera” të nënkuptuara të botës që janë shumë përpara e realitetit?Popullariteti i Dubait vazhdon të rritet në të gjithë…

Read More

Deri tani numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës / VV merr mbi 26 mijë prej tyre

Deri tani në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve po vazhdon numërimi i votave të ardhura me postë. Deri në ora 09:00, në QNR janë numëruar 33 488 vota prej të cilave, VV ka siguruar 26 079, , LDK 2 829, PDK 2 486, AAK 944, NISMA 234. Po vazhdon ende normalisht procesi i numërimit dhe menjëherë pasi të përfundon numërimi i votave e postë pritet edhe shpallja e rezultateve përfundimtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Read More