“Dilema e madhe” e astrologes Susan Miller / kush i fiton zgjedhjet në Shqipëri? Gaforrja, Dashi apo Binjaku?

Dje në Vizion Plus në “Vizioni i Pasdites” me Evi Reçin ka qenë e ftuar përmes një lidhjeje në Skype një nga astrologët më të famshme Susan Miller. Përveç jetës së saj dhe se si astrologjia e parashikon këtë vit lidhur me pandeminë, Miller është pyetur nga moderatorja e emisionit, Reçi edhe lidhur me zgjedhjet e 25 prillit për tre lidërët e tre partive kryesore në vend, sipas shenjës që kanë në hosorskop. Suzan Miller thotë për gaforren (Edi Ramën): Gaforrja ka kaluar vështirësi shumë të mëdha në tre vitet…

Read More

Botohet libri i ri i shkrimtarit Flamur Maloku ‘Gjama e Murgut”

Përmes një statusi në facebook, shkrimtari dhe profesori universitar, Flamur Maloku, ka njoftuar se iu ka botuar libri më i ri i quajtur ‘Gjama e Murgut’. Maloku në këtë libër shkruan për dashurinë e parealizuar që shndërrohet në ‘Gjamën e Murgut’ të vetmuar. Për këtë libër, shkrimtarit Maloku i janë dashur pesë vite deri në përfundimin e saj dhe është botuar nga Qendra Shqiptare e Studimeve Letrare ‘Pjetër Budi’. Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë: Miq te dashur, sonte e pranova një lajm shumë te mirë.…

Read More

New York Times shkruan për Kosovën: “Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”

Mediumi i njohur, “New York Times” I ka kushtuar një artikull femrave të Kosovës. “Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”, titullohet shkrimi i gazetarit Andrew Higgins, transmeton Indeksonline. Artikulli i “NY Times” filloi me historinë e deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci. “Saranda Bogujevci vështroi pa u dridhur një grumbull vrimash plumbash të lëna në murin e kopshtit nga një masakër që ka ndodhur dy dekada më parë që zhduki pjesën më të madhe të familjes së saj dhe i la 16 fishekë në trupin…

Read More

Kurti nga Prekazi: Për sulmet ndaj familjes Jashari nuk është gjykuar askush

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka bërë homazhe tek Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz me rastin e 23 vjetorit të Epopesë së lavdishme të UÇK-së. Kurti ka thënë se 59 anëtar të familjes Jashari flijuan vetën e tyre, shkruan Indeksonline. “Tre brezat e kësaj familje, gjithsej 59 vetë para 23 vjetëve u flijuan në Prekazin historik në lirinë e Kosovës”, ka thënë Kurti. Ndër të tjera Kurti, ka thënë se për krimet e Serbisë deri më tani nuk është gjykuar dhe se drejtësia është e vonuar. “Për këtë…

Read More