PRESIDENCA: HAPJA E AMBASADËS NË JERUSALEM ËSHTË BËRË ME DEKRET TË THAÇIT

Nga zyra e presidentes në detyrë, Vjosa Osmani, kanë reaguar pas hapjes zyrtare të Ambasadës së Kosovës në Jerusalem, përcjell Insajderi. Bekim Kupina, këshilltar i Osmanit, ka thënë se hapja e kësaj ambasade është bërë me dekret të ish-presidentit, Hashim Thaçi. “Sqarim për media: Hapja e Ambasadës së Kosovës në Izrael nuk është bërë me dekretin e u.d. Presidentes Vjosa Osmani, por me dekret të ish-Presidentit Thaçi. Dekreti me numër 155/2020, i datës 27 tetor 2020 për hapjen e kësaj Ambasade është nënshkruar nga ish-Presidenti, Hashim Thaçi, me kërkesën e…

Read More

Kurti e Osmani takohen edhe me Haradinajn e Selimin

Ka filluar takimi i radhës në Kuvend, në vazhdën e takimeve që ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti po i mbajnë me përfaqësuesit e partive. Në sallën ku po qëndrojnë Osmani dhe Kurti, tani kanë shkuar kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe anëtari i Kryesisë së këtij subjekti politik, Selim Selimi. Pak më herët, Osmani dhe Kurti janë takuar me kreun e PDK-së, Enver Hoxhaj dhe me sekretarin e kësaj partie, Uran Ismailin.

Read More

Ky turne në Malibu ju çon në plazhe dhe vreshta të mrekullueshme në një furgon të cilësisë së mirë të Volkswagen

Nëse gllënjka m verë në Malibu tingëllon si mënyra perfekte për të kaluar pushimet tuaja në Kaliforni, ne kemi një përvojë ëndërrimtare për ju. California Adventure, një kompani turne me shumë eksperienca unike në Golden State, po ofron një paketë që ju lejon të vizitoni vijat bregdetare më të bukura në Kaliforni në një furgon fushues Volkswagen të vitit 1972 që ka disa vipa hipi shumë të forta, përfshirë provën e verës. Udhëtimi mbledh mysafirë në zonat e Venecias ose Santa Monica dhe drejtohet për në Malibu për të mësuar…

Read More

Fituesit e zgjedhjeve, Kurti e Osmani takohen me kreun e PDK-së, Enver Hoxhajn

Albin Kurti e Vjosa Osmani, fituesit e këtyre zgjedhjeve me mbi 50% të votave të fituara janë takuar sot me kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhajn. Kurti kishte nisur ditë më parë disa letra në adresë të të gjitha partive politike për t’u konsultuar për formimin e institucioneve të reja në Kosovë. Kurti e Osmani më pas pritet të kenë takim gjatë ditës së sotme edhe me Ramush Haradinajn e AAK-së.

Read More

Dua Lipa fiton çmimin “Grammy” për albumin më të mirë pop

Këngëtarja kosovare, Dua Lipa, është nderuar me çmimin “Grammy” në kategorinë për albumin më të mirë në zhanrin pop, me “Future Nostalgia”. Ky është çmimi i saj i parë në edicionin e 63-të të ndarjes së çmimeve prestigjioze. Më 2018 kishte fituar dy çmimet e para “Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance. Në këtë edicion, Lipa ishte e nominuar në gjashtë kategori Secila nga njëmbëdhjetë këngët e këtij albumi shpërndan një ndjenjë euforike që rritet nga tingujt e…

Read More

Ambasada e Kosovës në Jerusalem (FOTO)

Kosova dje zyrtarisht ka hapur ambasadën e saj në Jerusalem, duke u bërë kështu shteti i tretë në botë që hapë përfaqësimin diplomatik në “Kryeqytetin” Izraelit! Izraeli është shtet i njohur ndërkombëtarisht si dhe një nga shtetet më të fuqishme në Lindjen e Mesme. Telavivi ka qenë kryeqytet i Izraelit moderrn të formuar pas luftës së dytë botërore, luftë kjo sa për pak nuk solli asgjësimin e popullit hebre. Jerusalemi është kryeqyteti historik i Izraelit, Jerusalemi ishte kryeqytet i Izraelit deri në kohen e pushtimit nga Arabët ku edhe u…

Read More