Sot filloi “Kënga Magjike 2021”, kjo është artistja që e hapi skenën

Sot (21 mars 2021) ka filluar Kënga Magjike. Kështu ka bërë të ditur Ardit Gjebrea përmes një postimi në Instagram, shkruan Indeksonline. Duke u shoqëruar këngëtaren në skenë ai tregoi se artistja e parë që hapi skenën ishte Marjona Metohu. “Filloi Kënga Magjike 2021 dhe para artistit ishte @marjonametohu” shkroi Gjebrea në mbishkrimin e imazhit./Indeksonline.net

Read More

Nesër seanca konstituive / Këto janë pikat e rendit të ditës

Nga ora 10:00, nesër do të mbahet seanca konstituive e legjislaturës së tetë të Kuvendit të Kosovës. Për mbajtjen e kësaj seance janë paraparë tri pika në rend dite. -Bëhet formimi i komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit dhe të mandateve të deputetëve. -Betimi i deputetëve të rinj. -Pika e tretë e rendit të ditës është paraparë zgjedhja e kryetarit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit. Seanca e parë e Kuvendit do të udhëhiqet nga deputeti më i vjetër, Avni Dehari, i cili do të asistohet nga deputetja më e…

Read More

Kusari-Lila: Problemi kryesor që janë larguar investitorët nga Kosova janë korrupsioni dhe burokracia.

Ish-ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila në një intervistë për Ekonomia Online ka folur për investimet e huaja ndërvite në Kosovë. Ajo ka thënë se problemi kryesor pse janë larguar investitorët kanë qenë korrupsioni dhe burokracia. Dihet se investimet e huaja direkte në Kosovë kanë çaluar. Trendi në rënie i kapitalit ndërkombëtar, sipas ish-ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, është tregues i rëndësishëm i humbjes së besimit të investitorëve potencialë. Kusari-Lila ka thënë se stabiliteti politik është një prej faktorëve që ndikon dukshëm në vendimin e afaristëve të…

Read More

Moti për 4 ditët e ardhshme / Shumë ftohtë dhe me reshje bore

21.03 – Më ftohtë, kryesisht vranët me reshje bore. Nga Dukagjini të përziera edhe me shi, e më vonë priten vetëm reshje bore. Pasdite vonë dhe në mbrëmje reshjet e borës mund të jenë më të dendura. 22.03 – Ftohtë, kryesisht vranët, paradite vazhdojnë reshjet e borës. Pasdite dhe në mbrëmje reshje lokale të borës. 23.03 – Ftohtë, kryesisht me vransira, e vende-vende me mundësi për reshje të dobëta bore. 24.03 – Në mëngjes shumë ftohtë. Ditën vransira dhe intervale me diell, e në mbrëmje priten mundësi edhe për reshje…

Read More

A mund të mposhtet dhimbja dhe të jetohet si më parë?

Duke u nisur nga vet jeta për të cilën njeriu nuk ka ndonjë spjegim përse filloi në gjenezën e saj, përse ajo është e pse është e tillë siç është, edhe dhimbja është pjesë e jetës e cila nuk fillon dhe nuk mbaron me ne por jeton dhe zhvillohet brenda nesh. Dhimbja nuk është fare dukuri absurde por është një ndjenjë prezente që nga momenti kur jemi koshient se jeta është një botë e pasur plotë me “pse” të cilat udhëheqin gjendjen e krijuar më pas. Në përditshmërinë tonë hasim…

Read More