Gjykata Kushtetuese uron të gjithë liderët për zgjedhje nëpër pozita, në të kaluarën kishte uruar edhe Mustafën (Dokumente)

Një urim që sot është dërguar nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës në drejtim të Kryeministrit Albin Kurti, ka nxitur reagime të shumta. Subjekti politik opozitar, Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila këtë veprim e ka quajtur afërsi të paprecedent të Kushtetueses me Kryeministrin Kurti. Sa i përket reagimeve të këtij subjekti politik, Indeksonline ka siguruar dokumentet, në të cilat dëshmohet se nga kjo gjykatë edhe në të kaluarën janë dërguar urime përfshirë edhe për zgjedhjen e Isa Mustafës si Kryeministër i Kosovës në vitin 2014. Urime në drejtim të krerëve…

Read More

LDK i reagon urimit të kryetares së Gjykatës Kushtetuese: “e paprecedentë, e pazakontë dhe mbi të gjitha anues”

Një urim të premten ka mbrritur në adresë të kryeministrit të ri të Kosovës Albin Kurtit. Urimi kishte ardhur nga kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama Hajrizi për zgjedhjen e tij në krye të Qeverisë së Kosovës. Ndërkaq, Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar si “të paprecedentë, të pazakontë dhe mbi të gjitha anues”, urimin që kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama Hajrizi, i ka bërë të premten Albin Kurtit, për zgjedhjen në postin e kryeministrit. Në një komunikatë për medie, nga kjo parti janë shprehur se ky urim…

Read More

Adelina Thaçi pas vdekjes së prindit: Ma këpute shpirtin o Babë

Është raportuar se sot Covid-19 ka marrë jetën e humoristit IKON, Rasim Thaçit- CIMA. E bija e tij, këngëtarja Adelina Thaçi, ka reaguar pas vdekjes së babait të saj. Përmes një postimi në rrjetet e saj sociale, Adelina Thaçi shprehi dhimbjen dhe pikëllimin për humbjen e babait të saj. “Ma këpute shpirtin o babë, shoku jem, dashnija jem”, ka shkruar ajo. Rasim Thaçi vdiq të premten e 26 marsit, në moshën 71 vjeçare pas infektimit me Coronavirus.

Read More

Reagon MPMS kundër shkrimit me titull: Ushtrohet kallëzim penal ndaj 7 zyrtarëve në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale për keqpërdorim detyre/Në mesin e tyre edhe u.d i sekretarit të kësaj ministrie Feim Osmani

Në adrese të Kosinfo.net ka mbërritur një reagim nga Zyra për Informim e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale kundër shkrimit me titull: Ushtrohet kallëzim penal ndaj 7 zyrtarëve në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale për keqpërdorim detyre/Në mesin e tyre edhe u.d i sekretarit të kësaj ministrie Feim Osmani. Në reagim thuhet se pretendimet e punëtores Njomza Ibshi Zogaj nuk janë të vërteta duke treguar kështu se ajo paska marrë pagë që tri vite pa qenë në punë. Ata kanë potencuar faktin që nuk mund të ushtrohet kallzim…

Read More

Kancelarja gjermane Angela Merkel hodhi poshtë një plan për masa më të forta izoluese gjatë ditëve të pashkëve

Zonja Merkel iu kërkoi falje gjermanëve të lodhur nga masat izoluese, pasi plani i konceptuar me nxitim shkaktoi një reagim të madh. “Ky gabim është vetëm i imi”, tha kancelarja Merkel dhe u kërkoi falje gjermanëve. “Qetësia e pashkëve”, siç ishte etiketuar plani, bënte që nga data 1 Prill deri në 5 Prill gjithçka të mbyllej dhe njerëzit të qëndronin në shtëpitë e tyre

Read More

Tavë Krapi Shkodrane

Përbërësit 4-5kg krap te fresket 1kg domate 1.5kg qepë 400gr Hudhra 1/2L uthull rrushi te kuqe 1luge Pistil vaj luledielli kripë biber të zi majdanoz pak sheqer Hapat Pregatisim fillimisht krapin te cilin e pastrojme mire brenda dhe jashte dhe i heqim nje kocke ne forme trekendeshi qe gjendet ne afersi te kokes (pethi). Peshkun e presim ne thela rreth 3cm te trasha duke eleminuar pjesen e bishtit. I kalojme copat nen uje te rrjedheshem, i thajme me letra kuzhine dhe i kaverdisim ne tigan me pak vaj luledielli derisa…

Read More

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël

Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në rrugën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë dhe përballë thembrës së ”çizmes’ italiane, në bashkimin e qytetërimeve romake, bizantine dhe osmane, ky shtet ballkanik kultivon unikalitetin midis hapësirave të mëdha të virgjëra dhe kryeqytetit të tij, Tiranës, i mbushur me ndërtesa  moderne.…

Read More

Ferdonije Qerkezi kujton kohën kur serbët ia morën burrin dhe katër djemtë

Në përvjetorin e 22-të nga marrja e burrit dhe katër djemve të saj, është rrëfyer Ferdonije Qerkezi. Nga shtëpia muze e Ferdonije Qerkezit në Gjakovë, ajo rrëfeu sërish përjetimet dhe vuajtjet e 22 vjetëve më parë.null “Pikërisht në këtë shtëpi hyn policia serbe në ora 11, na kanë kontrollu kush jemi, ajo ditë, si sot, si para 22 vjetëve, është e njëjta ditë për mu, ohhh…u kanë një ditë e zezë për mu”, u shpreh Qerkezi për T7. “Kështu, edhe sot, pas kaq vitesh e ka të vështirë t’i mbajë…

Read More

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese i shkruan letër kryeministrit Kurti

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se kryetarja e Gjykatës Kushtetuese i ka dërguar letër urimi Albin Kurtit pas emërimit kryeministër i vendit. Në njoftimin e Qeverisë, thuhet se kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama Hajrizi, përmes një letre ka shprehur urimet e saj me rastin e zgjedhjes së Albin Kurti, Kryeministër të Republikës.null Në letër urim thuhet se Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës dhe ajo personalisht, e mirëpresin bashkëpunimin e ndërsjellë në forcimin e mëtutjeshëm të sundimit të ligjit.

Read More