Në Kosovë 10 të vdekur e 914 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në përditësimin e saj sa i përket situatës me pandeminë COVID 19, ka bërë të ditur se brenda 24 orëve të fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.733 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 914 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e…

Read More

Shkumbin Ismaili sjell këngën e re “Shko”

Këngëtari i mirënjohur nga Maqedonia, Shkumbin Ismaili, i njohur për baladat e tij të famshme ka publikuar dje këngën me titull “Shko”. Kënga “Shko” e cila është e shoqëruar edhe me videoklip është kënga e parë e artistit për vitin 2021 e cila po pëlqet mjaft mirë me klikimet e para. Tekstin e kësaj kënge e ka shkruar Alketa Dervishaj ndërsa për muzikën është kujdesur vet këngëtari. Kujtojmë se këngëtari Ismaili vjen me këtë këngë pas 6 muajve pauzë kur e pati publikuar këngën e cila i mblodhi në YouTube…

Read More

Të gjitha ndeshjet që do zhvillohen sonte në kuadër të Kupës së Botës

Në dy tërmine të ndryshme nga ora 18:00 dhe 20:45, Kupa e Botës vjen me ndeshjet parakualifikuese. Sot do të zhvillohen plotë 15 takime, e që veçohen disa nga to. Kështu, Kosova e pret Suedinë në ‘Fadil Vokrri’ për ndeshje e parë parakualifikuese për Kupën e Botës të Katarit. Ky takim fillon nga ora 20:45 dhe pritet të jetë një ndeshje interesante, shkruan IndeksOnline Gjithashtu sot zhvillohet edhe takimi Shqipëria – Angli, ndeshje kjo që fillon nga ora 18:00. Po, ashtu edhe Zvicra ndeshet sonte me Lituaninë, ku mund t’i…

Read More

Sonte luhet ndeshja Kosovë Suedi

Sonte me fillim në ora 20:45, dardanët fillojnë rrugëtimin drejt botërorit Katar 2022. Ndeshja zhvillohet Kosovë-Suedi, në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Mediumi i njohur suedez, “Aftonbladet” ka publikuar formacionin e mundshëm të Kombëtares së Suedisë përballë Kosovës. Sipas këtij mediumi, Zlatan Ibrahimovic dhe Alexander Isak do jenë në krye të sulmit, teksa Dejan Kulusevski do të nis ndeshjen nga stoli. Kristoffer Nordfeldt; Mikael Lustig, Victor Nilsson Lindelof, Filip Helander, Ludwig Augustinsson; Viktor Claesson, Kristoffer Olsson, Sebastian Larsson, Emil Forsberg; Zlatan Ibrahimovic, Alexander Isak.

Read More

Osmani në 22-vjetorin e masakrës së Izbicës: “Drejtësi për vajzën 6-muajshe Dafinën”

Kandidatja për presidente, Vjosa Osmani në 22-vjetorin e masakrës së Izbicës ka kërkuar drejtësi për vajzën 6-muajshe Dafinën, e cila është vrarë nga forcat serbe. “Eshtrat e Dafina Qelajt janë gjetur në varrezën masive të Petrovo Selos në Serbi më 2017. Në po të njëjtin vit, ajo është rivarrosur në varrezat e Izbicës”, ka shkruar Osmani në profilin e saj facebook. Lexoni të plotë postimin e znj. Osmani: Drejtësi për Dafinën 6-muajshe Sot bëhen 22 vjet nga masakra e Izbicës, kur forcat ushtarake e policore të regjimit gjenocidal të Serbisë,…

Read More

Sonte mbërrin vaksina / në pranimin e tyre do të jetë kryeministri Kurti dhe ministri i shëndetësis Arben Vitia

Më në fund edhe në Kosovë do të vjen vaksina. Sonte do të vijë kontigjenti i parë i vaksinave kundër koronavirusit. Ato do t’i presin kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia. Nga Zyra e Kryeministrit kanë njoftuar përmes një komunikate për media se ceremonia e pranimit të vaksinave do të mbahet në aeroportin “Adem Jashari” me fillim nga ora 20:15. “Ju njoftojmë se sot, 28 mars 2021, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, do të marrin pjesë në ceremoninë e…

Read More