Leonardo Dicaprio përsëri në mbrojtje të lumit

Aktori hollivudian, Leonardo DiCaprio ka mbrojtur edhe njëherë lumin Vjosa në Shqipëri duke qenë shumë i zëshëm nga ndërtimi i hidrocentraleve në këtë lum. Së fundmi ai ka shpërndarë një tjetër video në llogarinë e tij në Instagram ku numëron më se 50 milionë ndjekës. Dicaprio shkruan se edhe parlamenti evropian po e nxit autoritetet shqiptare të ndërtojnë “Parkun Kombëtar Vjosa”. “Vjosa është lumi i egër më i madh në Evropë. Janë 300 kilometra rrjedhje të pandërprera nga burimi i saj në malet në Greqi në detin Adriatik. Lumi është…

Read More

Kurti takohet me Abbott / Britania e gatshme të ndihmojë Kosovën në fushën e sundimit të rendit dhe ligjit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti sot ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott. Në takim ishte i pranishëm edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. Ambasadori Abbott uroi kryeministrin Kurti për marrjen e detyrës dhe shprehu gatishmërinë dhe vullnetin e qeverisë britanike për të ndihmuar Kosovën sidomos në fushën e sundimit të rendit e ligjit dhe të sigurisë. Abbott tha se në planin afatgjatë Mbretëria e Bashkuar, në kuadër të rolit në QUINT, do të vazhdojë të përkrahë Kosovën për t’u bërë shtet funksional…

Read More

Mimoza Havolli, e prekur me Covid-19 kërkon ndihmë

Në adresë të Kosinfo.net ka mbërritur një kërkesë për ndihmë nga një qytetare e Kosovës e cila si pasojë e kushteve jo të mira ekonomike, kërkon ndihmë publike financiare. Mimoza Havolli nga fshati Hajvali e Komunës së Prishtinës, e prekur me virusin Covid-19 ka nevojë dhe ka kërkuar të mbledh para nga vullnetmirët për të kryer disa analiza shtesë që mjeku specialist i mjekësisë interne i ka kërkuar. Ajo ka dhënë numrin e saj të telefonit 045 804 369 ku mund ta kontaktoni kushdo që shpreh vullnet ta ndihmojë.

Read More

Rriten fitimet e hoteleve në të gjithë globin, vetëm në Evropë jo

Në një kthesë nga muajt e mëparshëm, fitimi operativ bruto për dhomë në dispozicion (GOPPAR) në SHBA u kthye pozitiv në shkurt dhe me 10.82 dollarë, ishte 675.5% më i lartë se në janar. Megjithëse kërcimi në pozitivitet pasi tetë nga 10 muajt e fundit ishte negativ ishte shkak për festë, GOPPAR në Shkurt është akoma 89.5% më pak se e njëjta kohë e një viti më parë. Sipas HotStats, në hap me rritjen e fitimit ishte një rritje në të dy dhomat dhe të ardhurat totale. RevPAR u rrit…

Read More

5 Lule që Mund T’i Rrisni Lehtë Brenda Shtëpisë Tuaj

Lulet brenda shtëpisë jo vetëm që shtojnë harenë dhe i japin vlerë dekorit, por ndihmojnë edhe organizmin. Pastrimi i ajrit nga bimët është zgjidhja më e mirë që mund të gjeni për oksigjen të pastër që mbush mushkeritë tuaja. Megjithatë për shumicën e njerëzve që jetojnë në apartamente apo në zona ku kushtet atmosferike nuk janë fort të favorshme për bimët, procesi i rritjes së luleve është paksa i pamundur. Edhe nëse arrini t’i ruani nga i ftohti duke i futur  brenda shtëpisë, lulet tuaja sërish do të kenë nevojë…

Read More

Studimi/ Vaksinat Pfizer-BioNtech dhe Moderna, mjaft të efektshme

Vaksinat për COVID-19n të krijuara nga kompanitë Pfizer – BioNTech dhe Moderna e ulin rrezikun e infektimit me 80% dy javë ose më shumë pas dozës së parë, sipas të dhënave të një studimi të publikuar të hënën me rreth 4 mijë persona të vaksinuar që punojnë në kujdesin shëndetësor ose në vijën e parë të përpjekjeve kundër koronavirusit. Rreziku i infeksionit ra me 90% dy javë pas dozës së dytë, thuhet në studimin që vlerëson në praktikë efikasitetin e vaksinave. Studimi i kryer nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe…

Read More

Turqia: Bosnjës 30 mijë vaksina kineze anticovid, Kosovës presion për ambasadën në Jerusalem

Një aeroplan nga Ankaraja u ul në aeroportin e Sarajevës, ku transportoheshin 30 mijë vaksinat kinez, Sinovac, të cilat shteti turk ua ka dhuruar boshnjakëve. Aeroplani duhej të mbërrinte dje, por fluturimi u shty për sot për shkak të disa problemeve teknike, sipas klix.ba. Ndihma turke u mirëprit në pistën e aeroportit nga Ministri i Sigurimit i Bosnje-Hercegovinës, Selmo Cikotic me zyrtarë nga Ambasada turke. Ozgur Sahin, i ngarkuari me punë i ambasadës turke në Sarajevë, kujtoi se anëtarët e presidencës së BH-së vizituan Republikën e Turqisë më 16 mars, kur…

Read More