Me urdhër të Prokurorisë Speciale ngrihen 700 mijë euro nga aksioni “Call Center”

Aksioni i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, i nisur një ditë më parë në “Call center” në 17 lokacione të ndryshme në Prishtinë dhe Ferizaj, ka vazhduar edhe sot. Prokuroria Speciale njofton se gjatë ditës së sotme janë ngrirë shtatëqindmijë (700.000) euro, të cilat dyshohet se janë përfituar nga veprimtaritë e “Call center” në mënyrë të kundërligjshme, lidhur me veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Krimit të organizuar”. Deri më tani nga ky operacion janë ngrirë shtatëqindmijë (700.000) euro, janë sekuestruar njëqindegjashtëdhjetëmijë (160.000) euro, gjashtë (6) vetura, janë arrestuar tetëmbëdhjetë…

Read More

Kurtit i vjen një urim tjetër, tani nga Presidenti francez Emmanuel Macron

Një letër urimi ka ardhur në adresë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Kësaj radhe, Presidenti francez, Emmanuel Macron e ka uruar Kurtin për marrjen e detyrës së re. Macron, në letrën e urimit, që i ka dërguar Kurtit e ka ftuarë atë në Paris për ta takuar. Macron më tej ka shtuar se do t’i jap mbështetje kryeministrit Kurti për të gjitha prioritetet të cilat janë në të mirë të kosovarëve. “Duhet shtuar edhe lufta kundër pandemisë e cila duhet të ketë përparësi të menjëhershme, në kohën kur Kosova…

Read More

Fileto Pule Me Uthull Molle dhe Erëza – Receta me Shije të Përkryer

Një recetë e thjeshtë, e lehtë për t’u përgatitur por me një shije të mrekullueshme. Ideale për t’u përgatitur në çdo kohë dhe për t’u kombinuar me çdo gatim duke i shtuar shijen çdo recete. AgroWeb.org ju sjell më poshtë hapat e thjeshtë që duhet të ndiqni për të provuar vetë në shtëpi këtë recetë me shije fantastike. Përgatitja e Filetove të Pulës me Uthull   Përbërësit 4-5 Fileto Pule (ose pjesa e gjoksit të pulës e ndarë në fileto) 3-4 lugë gjelle Uthull Molle Erëza (Mund të përdorni erëzat që preferoni…

Read More

Lajmi i fundit: Spanja e njehë Republiken e Kosovës

Pas ndeshjes së zhvilluar mbrëmë ndërmjet Spanjës dhe Kosovës e vlefshme për kualifikimet e botrorit në Katar, Spanja ka vendusur që t’a njehë Republikën e Kosoves. Duke marr parasyshë realitetin e krijuar mbrëmë ku Spanja u detyrua që t’a rrespektoj Kosovën si shtet, Ajo e ka Njohur sot edhe formalisht atë, bëjnë të ditur nga ministria e punëve të jashtme të Spanjës. Ky lajm është i rremë pasi që sot është data 1 Prill!

Read More

Biden zbulon planin masiv të investimeve prej 2.3 trilion dollarë në infrastrukturë dhe miliona vende pune

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, zbuloi një plan investimesh prej 2.3 trilionë dollarësh, që synon modernizimin e rrjetit të transportit në SHBA dhe krijimin e miliona vendeve të punës. Biden e krahasoi planin e tij “transformues” me programin hapësinor të SHBA-së të viteve 1960, duke thënë se ai do ta përmirësojë mirëqenien e amerikanëve të klasës së varfër dhe të mesme. Biden tha se plani do të financohet nga rritja e taksave për kompanitë e mëdha dhe të pasurit. “Unë jam duke propozuar një plan për kombin, i…

Read More